Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


  • Об обложении НДФЛ гарантийных платежей по договору аренды

Об обложении НДФЛ гарантийных платежей по договору аренды



   
МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ
   ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ МІНДОХOДІВ У М. КИЄВІ
   
   ЛИСТ
   
   від 01.09.2014 р. № 8169/10/26-15-17-01-07
   
   Щодо обкладення ПДФО гарантійних платежів за договором оренди
   
   <…>
   
   Відповідно до ст. 810 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.
   
   Згідно з п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 Кодексу.
   
   Зокрема, підпунктом 170.1.2 п. 170.1 ст. 170 Кодексу передбачено, що податковим агентом платника податку - орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об’єктів нерухомості, інших, ніж зазначені в п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 Кодексу (включаючи земельну ділянку, що знаходиться під такою нерухомістю, чи присадибну ділянку), є орендар.
   
   При цьому об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди.
   
   Підпунктом 170.1.4 п. 170.1 ст. 170 Кодексу встановлено, що доходи від надання в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) нерухомого майна оподатковуються податковим агентом під час їх виплати за їх рахунок.
   
   Відповідно до ст. 168 цього Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 зазначеного Кодексу.
   
   Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (п.п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
   
   Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (п.п. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
   
   Якщо ж оподатковуваний дохід (у тому числі дохід від оренди) нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, відповідно до пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
   
   Що стосується питання повернення гарантійного платежу то згідно зі статтею 546 ЦКУ виконання зобов'язань (у вашому випадку зобов'язань за договором оренди) може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням або завдатком. Отже, при укладанні договору оренди перерахування гарантійного платежу разом з орендним платежем буде гарантією виконання зобов'язань орендаря.
   
   Таким чином, відповідно до ст.. 546 ЦКУ, виконання зобов'язання може забезпечуватися завдатком.
   
   Статтею 570 ЦКУ визначено, що завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.
   
   Згідно ст. 571 ЦКУ правові наслідки порушення або припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком.
   
   Якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора.
   
   Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості.
   
   У разі припинення зобов'язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню.
   
   Таким чином, якщо гарантійний платіж за оренду повертається, то відповідно пп. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснити перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування.
   
   <…>
   Заступник начальника
   
О.В. Онищенко

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам