Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


  • О применении законодательства в сфере государственных закупок

О применении законодательства в сфере государственных закупок



   
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
   
   ЛИСТ
   
    від 04.03.2016 р. № 3302-06/6444-07
   
   Щодо надання роз'яснення

   
   
   Міністерство економічного розвитку і торгівлі України розглянуло лист Підприємства «ВЛАДІСЛАВА» Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України» від 09.02.2016 № 39/025 щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель та повідомляє.
   
   Закон України «Про здійснення державних закупівель» (далі — Закон) встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
   
   Щодо питания 1
   
   Відповідно до частини другої статті 22 Закону документація конкурсних торгів повинна містити, зокрема місце, дату і час розкриття пропозицій конкурсних торгів.
   
   Водночас згідно з частиною першою статті 27 Закону розкриття пропозицій конкурсних торгів здійснюється в день закінчення строку їх подання у час та в місці, що зазначені в оголошенні про проведення процедури закупівлі.
   
   При цьому згідно з частиною другою статті 23 Закону замовник має право з власної ініціативи чи за результатами звернень внести зміни до документації конкурсних торгів, продовживши строк подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів не менше ніж на сім робочих днів з дня оприлюднення таких змін на веб-порталі Уповноваженого органу, та повідомити письмово протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про внесення зазначених змін усіх осіб, яким було видано документацію конкурсних торгів.
   
   Відповідно до частини першої статті 10 Закону замовник безоплатно подає для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме, зокрема зміни до документації конкурсних торгів, кваліфікаційної документації або запиту цінових пропозицій та роз'яснення до них (у разі наявності) — протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень.
   
   Таким чином, у разі внесення будь-яких змін у документацію конкурсних торгів замовник повинен дотримуватись вимог частини другої статті 23 та частини першої статті 10 Закону. При цьому підстави для внесення змін у документацію конкурсних торгів Законом не визначені.
   
   Щодо питания 2
   
   Визначення поняття «документація конкурсних торгів» наведено в пункті 5 частини першої статті 1 Закону.
   
   Перелік складових, який повинна містити документація конкурсних торгів, визначено частиною другою статті 22 Закону.
   
   Частиною четвертою статті 22 Закону передбачено, що документація конкурсних торгів не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, тобто не може передбачати в документації конкурсних торгів вимоги, які ставлять учасників в нерівні умови в рамках одних і тих же торгів (конкурсних торгів).
   
   Водночас згідно з частиною третьою статті 5 Закону замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.
   
   Разом з тим вимоги, встановлені статтею 22 Закону, замовник у документації конкурсних торгів визначає самостійно, ураховуючи специфіку предмета закупівлі з дотриманням принципів, закріплених у статті 3 Закону та законодавства в цілому.
   
   Відповідно до частини п'ятої статті 28 Закону замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з цим Законом (у кількості не менше двох), на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у документації конкурсних торгів.
   
   Критеріями оцінки є: у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, — ціна; у разі здійснення закупівлі, яка має складний або спеціалізований характер (у тому числі консультаційних послуг, наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок), — ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема такими, як: якість виконання робіт, послуг, умови оплати; строк виконання, гарантійне обслуговування; експлуатаційні витрати; передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, включаючи використання місцевих ресурсів, у тому числі засобів виробництва, робочої сили і матеріалів для виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг, що пропонуються учасником. При цьому вказаний перелік критеріїв не є вичерпним.
   
   Водночас Закон не містить визначення понять «закупівля, яка має складний або спеціалізований характер». Разом з тим віднесення предмету закупівлі до такої, яка має складний або спеціалізований характер, проводиться замовником самостійно.
   
   Ураховуючи викладене, якщо замовник здійснює закупівлю, яка має складний або спеціалізований характер критеріями оцінки є ціна разом з іншими критеріями/критерієм оцінки.
   
   Згідно з частиною другого статті 23 Закону замовник має право з власної ініціативи чи за результатами звернень внести зміни до документації конкурсних торгів, продовживши строк подання та розкриття пропозицій конкурсних торгів не менше ніж на сім днів, та повідомити письмово протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про внесення зазначених змін усіх осіб, яким було видано документацію конкурсних торгів.
   
   Таким чином, рекомендуємо учасникам, у разі необхідності надсилати звернення щодо внесення змін до документації конкурсних торгів до конкретного замовника.
   
   Поряд з цим порядок оскарження процедур закупівлі встановлено статтею 18 Закону.
   
   Так, згідно з частиною четвертою статті 18 Закону, зокрема скарги, що стосуються документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації, запиту цінових пропозицій), можуть подаватися у будь-який строк після оприлюднення оголошення про їх проведення, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, встановленої для падання пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), та не пізніше ніж за три дні до дати, встановленої для подання цінових пропозицій.
   
   Щодо питания 3
   
   Згідно з частиною другою статті 27 Закону, зокрема до участі у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів замовником допускаються всі учасники або їх уповноважені представники, а також представники засобів масової інформації та уповноважені представники громадських об'єднань. Таким чином, перелік суб'єктів, які допускаються замовником до участі у процедурі розкриття пропозицій конкурсних торгів визначений у вищезазначеній статті.
   
   Ураховуючи частину четверту статті 18 Закону, суб'єкт оскарження має право подати скаргу до органу оскарження не пізніше 10 днів з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення його прав чи законних інтересів прийнятим рішенням, дією чи бездіяльністю замовника, генерального замовника, але до дня укладення договору про закупівлю.
   
   При цьому контроль у сфері державних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, здійснює Рахункова палата, Антимонопольний комітет, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю відповідно до частини четвертої статті 7 Закону.
   
   Одночасно зазначаємо, що листи Міністерств не встановлюють норм права, носять виключно рекомендаційний та інформативний характер.
   
   Принагідно інформуємо, що наразі створено Базу Знань (help.vdz.ua), яка містить додаткову інформацію щодо здійснення закупівель, зокрема, покрокові інструкції із посиланням на нормативно-правові акти, коментарі до діючого законодавства, інформацію про навчальні заходи (курси), обговорення законопроектів, та можливість інтерактивного спілкування із отриманням відповідей на питання, які виникають на практиці під час застосування законодавства.
   
   Директор департаменту регулювання державних закупівель
Олександр СТАРОДУБЦЕВ

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам