Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Як з 01.04.2011 у податковому обліку платника податку, який у 2010 році оформив відшкодування сум ПДВ облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП), відображається продаж таких облігацій?

Як з 01.04.2011 у податковому обліку платника податку, який у 2010 році оформив відшкодування сум ПДВ облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП), відображається продаж таких облігацій?

Коротка відповідь : Діє з 01.04.2011 Платник податку, який отримав ОВДП для відшкодування сум ПДВ, не сплачує емітенту ОВДП (державі) суму коштів або вартість майна як компенсацію вартості цих ОВДП, та не відображає в окремому фінансовому обліку цінних паперів витрати на придбання ОВДП. При погашенні або первісному продажу ОВДП в межах їх номіналу, платник податку отримує належне йому відшкодування ПДВ, яке не відповідає визначенню доходу від продажу цінних паперів. При цьому при визначенні об’єкта оподаткування суми відшкодування ПДВ не включаються до складу доходу. Водночас у випадку первісного продажу цим платником податку ОВДП за ціною, що перевищує номінал, сума перевищення над номіналом ОВДП включається до складу доходів, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування цього платника податку, як інші доходи платника податку за звітний податковий період. Отримані (нараховані) проценти за ОВДП, платник податку, на користь якого нараховано (сплачено) такі проценти, включає до складу доходу, що враховується при обчисленні об’єкта оподаткування.

Повна відповідь : Діє з 01.04.2011 Відповідно до ст. 10 Закону України від 23 лютого 2006 року №3480-IV "Про цінні папери і фондову біржу" зі змінами та доповненнями облігації внутрішніх державних позик України (далі – ОВДП) - це державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому фондовому ринку і підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.
Відповідно до пп. 136.1.6 п.136.1 ст.136 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі - ПКУ) для визначення об’єкта оподаткування не враховуються суми коштів у частині надміру сплачених податків та зборів, що повертаються або мають бути повернені платнику податку з бюджетів, якщо такі суми не були включені до складу витрат. Відповідно до п.153.8 ст.153 ПКУ платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами і деривативами в розрізі окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами. Для цілей цього пункту під терміном "доходи" слід розуміти суму коштів або вартість майна, отриману (нараховану) платником податку від продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, а також вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику податку в зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням. До складу доходів включається також сума будь-якої заборгованості платника податку, яка погашається у зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням. Під терміном "витрати" слід розуміти суму коштів або вартість майна, сплачену (нараховану) платником податку продавцю (у тому числі емітенту, крім придбання під час первинного розміщення) цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, як компенсація їх вартості. До складу витрат включається також сума будь-якої заборгованості покупця, яка виникає у зв'язку з таким придбанням. З урахуванням викладеного, платник податку, який отримав ОВДП для відшкодування сум ПДВ, не сплачує емітенту ОВДП (державі) суму коштів або вартість майна як компенсацію вартості цих ОВДП, та не відображає в окремому фінансовому обліку цінних паперів витрати на придбання ОВДП. При погашенні або первісному продажу ОВДП в межах їх номіналу, платник податку отримує належне йому відшкодування ПДВ, яке не відповідає визначенню доходу від продажу цінних паперів. При цьому при визначенні об’єкта оподаткування суми відшкодування ПДВ не включаються до складу доходу згідно з пп. 136.1.6 п.136.1 ст.136 ПКУ. Водночас у випадку первісного продажу цим платником податку ОВДП за ціною, що перевищує номінал, сума перевищення над номіналом ОВДП включається до складу доходів, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування цього платника податку, на підставі пп. 135.5.14 п.135.5 ст.135 ПКУ як інші доходи платника податку за звітний податковий період. Отримані (нараховані) проценти за ОВДП, платник податку, на користь якого нараховано (сплачено) такі проценти, включає до складу доходу, що враховується при обчисленні об’єкта оподаткування, згідно із пп. 135.5.1 п.135.5 ст.135 ПКУ.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям