Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


12.04.14
923 0 Печатать

На каких основаниях можно признать недействительной сделку, заключенную добровольно?

   Підготовлено експертами Компанії «Дінай», www.dinai.com
   
   Автор: Анна Скуміна
   
   Правочин, який вчинено особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, може бути визнаний судом недійсним незалежно від того, хто був ініціатором такого правочину. При цьому сторона, яка скористалася тяжкою обставиною, зобов'язана відшкодувати другій стороні збитки і моральну шкоду, що завдані їй у зв'язку з вчиненням цього правочину.
   
   Про таку цікаву підставу для визнання правочину недійсним, закріплену у ст. 233 ЦКУ, нагадав Верховний Суд України, розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання недійсним договору дарування, визнання права власності та відшкодування моральної шкоди.
   
   Правочини, що вчиняються особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, характеризуються тим, що особа їх вчиняє добровільно, без наявності насильства, обману чи помилки, усвідомлює свої дії, але вимушена це зробити через тяжкі обставини.
   
   Такими обставинами можуть бути: тяжка хвороба особи, членів її сім'ї чи родичів, смерть годувальника, загроза втратити житло чи загроза банкрутства та інші обставини, для усунення або зменшення яких необхідно укласти такий правочин.
   
   Особа, яка оскаржує правочин, має довести, що за відсутності тяжкої обставини його не було б вчинено взагалі або було б вчинено не на таких умовах.
   
   Зазначимо, що згадані положення ст. 233 ЦКУ стосуються не тільки договорів дарування. Цією статтею не передбачено обмежень чи заборон її застосування до окремих правовідносин.
   
   До речі, саме такою підставою полюбляють користуватися деякі шахраї, особливо у випадках, коли сторони домовляються занизити у договорі справжню ціну, наприклад, квартири задля зменшення податків. Після визнання правочину недійсним ошукана сторона зможе отримати назад лише ту суму, яку вказано у договорі, ще й за вирахуванням "збитків та моральної шкоди".
   
   ----------------------
   
   Постанова Верховного Суду України N 6-2цс14 від 19.03.2014 р.
   
   Відтворення матеріалу у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії "Дінай"
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям