Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


30.06.14
5428 13 Печатать

Порядок передачи документов в архивный отдел в случае ликвидации организации

   Метою створення будь-якого підприємства є отримання прибутку для його власників. Однак у сучасних умовах ринкової економіки не всі організації витримують конкуренцію, вплив негативних факторів зовнішнього та внутрішнього середовища, і, як наслідок, перестають виконувати свій основний обов’язок – приносити прибуток. Настає момент, коли власником бізнесу приймається рішення про ліквідацію створеного ним підприємства. Ліквідація – це одна із форм припинення діяльності суб’єкта господарювання (юридичної особи). Ліквідація юридичної особи може бути добровільною (за рішенням її учасників або органу юридичної особи) і примусовою (за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи). Правильною і безпечною формою припинення діяльності підприємства є добровільна ліквідація. Процедура такої форми ліквідації починається з прийняття загальними зборами учасників товариства рішення про ліквідацію та призначення ліквідаційної комісії. Порядок ліквідації прописаний у ст. 111 цивільного кодексу України, в якій, зокрема, передбачено алгоритм дій ліквідаційної комісії.
   
   Під час ліквідації підприємства за рішенням власника після проходження перевірок у податковій інспекції та пенсійному фонді обов’язково виникає питання про передачу документів, що підлягають обов’язковому зберіганню, до місцевого відділу архівної служби. Це важливий момент, оскільки відповідно до переліку типових документів, що створюються під час діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом мінюсту України 12.04.2012 р. № 578/5, найдовше зберігається кадрова документація. Так, максимальний строк її зберігання становить 75 років. Довідка з архіву про прийняття документів (найчастіше це акт приймання-передачі документів до архіву) входить до переліку обов’язкових документів, які подаються державному реєстратору в кінці процедури ліквідації юридичної особи. Отже, одним з контролюючих органів, перед яким доведеться відзвітувати в разі ліквідації, є державний архів. Порядок передачі документів у випадку ліквідації або реорганізації установи визначений у Правилах роботи архівних підрозділів органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій (далі – правила), затверджених наказом державного комітету архівів України № 16 від 16 березня 2001 року, зареєстрованих у мінюсті України за № 407/5598 08 травня 2001 року (зі змінами, внесеними згідно з наказами державного комітету архівів № 87 від 05.06.2007 р. та № 188 від 19.09.2008р.).
   
   Нещодавно мене призначили відповідальною за підготовку для передачі до архівного відділу однієї з районних у м. Києві держадміністрацій документів з особового складу товариства, яке ліквідується. З метою уникнення «проблемних моментів» я звернулася до архівного відділу за допомогою в наданні консультацій стосовно встановленого порядку передачі документів. Мені була надана пам’ятка.
   
   Згідно з цією пам’яткою, документи для передачі в архів формуються в справи. Для підприємств, які працювали з невеликим штатом співробітників, це зазвичай 3 (три) справи з установчими документами, кадровою, бухгалтерською документацією та звітністю до пенсійного фонду.
   
   Під час формування справ слід дотримуватися таких загальних правил: вміщувати у справи лише оригінали або у разі їх відсутності – засвідчені в установленому порядку копії документів; не допускати включення до справ чорнових, особистих документів, розмножених копій та документів, що підлягають поверненню; за обсягом справа не повинна перевищувати 250 аркушів (30–40 мм завтовшки).
   
   Після того як документи впорядковані, починаємо складання внутрішнього опису документів справи, засвідчувального напису справи, підшивання/оправлення справи, оформлення обкладинки (титульного аркуша) справи.
   
   Внутрішній опис розміщується на початку справи. Аркуші внутрішнього опису нумеруються окремо від документів справи....
   
   Для ефективнішого використання інформації, яка міститься в описах справ, до описів складається довідковий апарат (титульний аркуш, передмова та інше).
   Під час першого надходження документів до архіву разом зі справами на зберігання передають історичну довідку про установу фондоутримувача.
   
   Історична довідка виконує функції довідника, в якому в узагальненому вигляді подаються відомості з історії фондоутримувача і фонду. Вона містить три розділи: історія фондоутримувача, історія фонду, характеристика документів фонду.
   
   І, нарешті, останнім документом, який ми маємо підготувати для передачі справ на архівне зберігання до архівного відділу, є акт про передачу документів, який складається в трьох примірниках і підписується ліквідатором/головою ліквідаційної комісії юридичної особи.
   
   Після прийняття архівним відділом оформлених належним чином документів останній видає підписаний зі свого боку акт приймання-передачі документів. Отриманий акт подаємо державному реєстратору разом з іншими необхідними документами, визначеними процедурою ліквідації підприємства за рішенням влас-ника для остаточного припинення діяльності підприємства як юридичної особи.
   
   Людмила Штепа
По материалам Независимый аудитор
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Елена
01.07.14 10:53

Спасибо за информацию!

Ответить
  • Ольга из zp.ua
01.07.14 12:24

консультация может и хорошая, но......ни о чем конкретном. когда вы столкнетесь с архивом вы прочувствуете все "прелести" жизни - начиная от полей на докуметах до каждого пробела в утвержденных формах описей. короче, только прошла архивацию - очень свежо в памяти. и еще - людей,которые работают в архиве могу сравнить с людьми в регистратуре поликлиники - "добрые и отзывчивые", хотя может это мне так повезло)

Ответить
  • для Ольги
01.07.14 12:34

И мне не повезло((( Оказывается бухгалтер должен знать еще и архивное дело(((()))))))))))))))

Ответить
  • Людмила Харьков
01.07.14 13:39

А если кадровую документацию не вела фирма, что тогда???

Ответить
  • Елена2
01.07.14 14:07

А еще, когда вы узнаете, сколько ЭТО стоит, вы вообще задумаетесь о целесообразности данной операции)))

Ответить
  • Lynn
01.07.14 15:08

Если фирма не сдаст кадровую документацию в архив - работники не смогут подвердить стаж для назначения пенсии.

Ответить
  • IT
01.07.14 15:25

Скоро не нужно подтверждать стаж, все из персонификации.... А там, как правило, минималка... Вот удивятся, когда начнут оформлять пенсии только из персонификации...

Ответить
  • al
01.07.14 18:07

не знаю, мне повезло сархивироваться, заплатили в архив около 300,00 грн., пришла женщина, посидела посчитала периоды с первичкой, сама составила акт о выемке док-в для уничтожения и все. И самое главное нечего она не просила, еле всунули на недорогие конфеты.

Ответить
  • Утомленная солнцем
02.07.14 11:01

Если бы все фирмы и фирмочки серьезно относились к архивации, а услуга архивации была бы доступнее, у многих людей не было бы проблем! Сама столкнулась с ситуацией, когда подготавливала док-ты для оформления пенсии родителям. "Архив" предприятия обнаружился в старом гараже, доступ к которому был у всех желающих (!). Часть необходимых док-тов нашли, но составить справки было некому, единственный работник,он же и директор, фирмы, которая "хранила" документы умер. Добавлю, что предприятие, чьи архивы так усердно искали, это не шараж-монтаж, а крупное строительное предприятие родом из СССР, "контора" которого находилась в самом центре столицы.

Ответить
  • лю
07.07.14 09:43

Сейчас столкнулась с тем, что нужна справка о доходах за период 1988-1993 года для оформления пенсии для мамы. Так вот: предприятие трижды реорганизовывалось-переименовывалось, кадровой документации нигде найти нельзя, в архивах нет. А пенсионный требует подтвердить стаж и дать справку о доходах. А предприятие было большое - Райгастономторг...Где искать теперь необходимые документы???

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям