Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


03.07.14
6197 10 Печатать

Совместительство и совмещение профессий - в чем разница?

   У зв'язку з нестабільною економічною ситуацією в країні і витікаючими з цього фінансовими труднощами більшості компаній, керівникам доводиться вдаватися до кардинальних заходів, а саме до скорочення штату, зменшення посадових окладів і т.п. Однак існують менш радикальні і законні методи, за допомогою яких можна істотно знизити витрати на персонал та оптимізувати організаційну структуру підприємства. У таких випадках в організації мають місце бути «сумісництво» і «суміщення професій». Оскільки практика показує, що в більшості випадків виникають питання щодо відмінностей у трактуванні цих двох понять - давайте спробуємо розібратися, в чому ж все-таки різниця?
   
Сумісництво
Суміщення
Виконання працівником на тому ж підприємстві (установі, організації) поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи (ст. 105 КЗпП). Виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві (установі, організації).
Коли виконується робота?
У вільний від основної роботи час. У робочий час.
Як оплачується?
Платять за фактично виконану роботу без обмежень (ст. 1021 КЗпП, ст. 19 Закону N 108). Доплачують до основного заробітку (розмір доплати визначається наявністю економії за тарифними ставками і окладами суміщуваних посад - додаток 3 до Генеральної угоди).

   Основні умови, за яких суміщення професій є можливим і економічно виправданим, це наявність у співробітника невикористаного робочого часу. Суміщення професій (посад) можливе лише за наявності вакансії в штатному розкладі. Зверніть увагу, що для комерційних організацій законодавством не встановлені рамки мінімального і максимального рівня доплат, тому співробітникові доплачується або відсоток від основного окладу суміщуваної посади, або фіксована надбавка за суміщення професій. Очевидно, що при терміновій необхідності тимчасового виконання додаткової роботи, або за умов жорсткої економії витрат, підприємству вигідніше розширити коло обов'язків існуючого співробітника, ніж наймати на роботу нового. Якщо працівник згоден виконувати додаткові обов'язки в порядку суміщення, то керівник підприємства видає відповідний наказ. У наказі повинні бути зазначені: посада, що поєднується і розмір доплати за суміщення. Термін, на який встановлюється суміщення, може не обговорюватися, але краще його прописати в наказі, щоб мінімізувати ризики виникнення трудових суперечок. Також необхідно враховувати, що додаткова робота за суміщенням здійснюється в рамках одного трудового договору разом з основною роботою в межах встановленої тривалості робочого дня - восьмигодинний робочий день (винятком вважається лише змінний графік роботи). При відображенні часу вище покладеної норми, співробітнику необхідно буде виплатити доплату за понаднормові години. Тому в табелі робочого часу робота за суміщенням не відображається.
   
   Що ж до сумісництва, то воно буває як зовнішнім, так і внутрішнім. Якщо працівник працює на двох (або кількох) підприємствах, одне з яких є основним місцем роботи, а друге - місцем роботи за сумісництвом, дана робота вважається зовнішнім сумісництвом. Якщо ж працівник працює на одному і тому ж підприємстві як основний працівник і у вільний від основної роботи час виконує роботу за сумісництвом - це внутрішнє сумісництво.
   
   Зовнішнє сумісництво не вимагає згоди роботодавця за основним місцем роботи. У заяві про прийняття на роботу працівник повинен вказати, що збирається працювати за сумісництвом. Відповідно до цієї заяви оформляється наказ керівника про прийняття на роботу за сумісництвом. Також із співробітником укладається трудовий договір. Зверніть увагу, що один і той же працівник на Вашому підприємстві буде мати два трудових договори і, відповідно, в табелі робочого часу він будемо відображатися двома окремими рядками. Тривалість роботи за сумісництвом для недержавних підприємств законодавством не обмежується, тому співробітник має право присвячувати роботі за сумісництвом увесь свій вільний від основної роботи час, який не перевищуватиме встановлену КЗпП норму, тобто вісім годин на день. Трудову книжку пред'являти не треба, тому вона ведеться лише за основним місцем роботи (п. 1.1 Інструкції N 58). На осіб, які працюють за сумісництвом, поширюються всі трудові права і соціальні гарантії, передбачені чинним законодавством та колективним договором підприємства, установи, організації. Таким чином, співробітники-сумісники мають право на щорічну оплачувану відпустку, причому керівник не має права відмовити співробітникові в наданні відпустки (навіть якщо бажана дата відпустки суперечить графіку, і якщо ще не пройшло 6 місяців з моменту прийому на роботу).
   
   Лікарняний лист оплачується як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом. У даному випадку співробітник повинен надати копію лікарняного листа на місце роботи за сумісництвом, оскільки оригінал повинен залишитися на основному місці роботи. Зверніть увагу, якщо співробітник звільнений з основного місця роботи, це не означає автоматичне звільнення його і з посади за сумісництвом. Важливо пам'ятати, що в даному випадку одна і та сама особа поєднує в собі двох співробітників з різними табельними номерами, які між собою не взаємопов'язані.
   
   Обмеження на роботу за сумісництвом, встановлені чинним законодавством, поширюються лише на співробітників державних установ. Що ж до недержавних підприємств, у колективному договорі або під час укладання трудових договорів із співробітниками роботодавець може передбачати в них деякі положення, які обмежують право окремих категорій співробітників на роботу за сумісництвом, наприклад, на підприємствах-конкурентах.
   
   Вивчивши поняття суміщення та сумісництва і застосувавши їх на практиці, можна отримати вигоду не лише для організації (економія фонду заробітної плати та відсутність необхідності небажаного збільшення чисельності персоналу), а й дати можливість ініціативним співробітникам заробити більше.
По материалам EBS
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Сидел с бухгалтером
04.07.14 08:54

Что-то вы с табличкой напутали....

Ответить
  • eMelya
04.07.14 09:03

Суміщення - виконання на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, бумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи.

Ответить
  • 777
04.07.14 09:55

Табличка невірна. Суміщення - це працівник на рідному підприємстві ,який добровільно , за згодою виконує свою роботу + іншу. Наприклад: бухгалтер + кадровик; касир + прибиральниця. А сумісництво - це чужа людина , в якої трудова книжка на іншому підприємстві.

Ответить
  • 1)
04.07.14 10:17

Да перепутали 1ю строчку таблички. Для 777 , сумісництво - не обязательно "чужа". Работник может на одном предприятии занимать две должности. Главное отличие в какое время выполняется: при совмещении одновременно, при совместительстве - в свободное время.

Ответить
  • eMelya
04.07.14 12:09

Скажу ещё проще: совместительство - это другой трудовой договор, а совмещение - это как надбавка к основному договору. Как то так.

Ответить
  • 222
07.07.14 07:46

кто подскажет.. в 1дф с каким кодом ставить совместителя

Ответить
  • ЛВ
07.07.14 08:57

222, 102

Ответить
  • Маня
07.07.14 12:38

101

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям