Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


22.07.14
7273 0 Печатать

Когда суммы роялти включаются в таможенную стоимость товара

   Відтворення матеріалу у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу газети «Інтерактивна бухгалтерія».
   
   Підприємство уклало із нерезидентом ліцензійний договір. Митна вартість ліцензійних товарів визначається методом «за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції)». Чи потрібно включати до митної вартості суму роялті? У яких випадках роялті має бути у складі митної вартості? Як розрахувати таку суму роялті?
   
   Доволі часто роялті сплачується як додаток до ціни імпортованих товарів популярних торгових марок. А для української митниці суми роялті у складі митної вартості товарів стають додатковим джерелом податкових надходжень, котре ретельно відслідковується. Як свідчить практика, митники намагаються контролювати не лише поточні, а й минулі зовнішньоекономічні операції, та донараховувати митні платежі на роялті за використання торгових марок.
   
   Роялті стосовно оцінюваних товарів і котрі покупець повинен сплачувати прямо чи опосередковано як умову продажу оцінюваних товарів, якщо такі платежі не включаються до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, включаються до митної вартості на підставі пп. 3 п. 10 ст. 58 Митного кодексу України (далі — МКУ).
   
   Механізм включення суми роялті до митної вартості регулюється Порядом включення суми роялті та інших ліцензійних платежів до ціни, що фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, під час визначення їх митної вартості, затвердженого постановою КМУ від 21.05.2012 р. № 446 (далі — Порядок № 446).
   
   Так, головними умовами, за яких сума роялті й інші ліцензійні платежі під час визначення митної вартості оцінюваних товарів включатимуться до ціни, є:
   
   • роялті й інші ліцензійні платежі стосуються оцінюваних товарів;
   
   • покупець повинен сплачувати роялті й інші ліцензійні платежі прямо чи опосередковано, що є умовою продажу оцінюваних товарів незалежно від того, чи закріплена така умова в договорі купівлі-продажу оцінюваних товарів;
   
   • сума роялті й інших ліцензійних платежів не включена до ціни (п. 3 Порядку № 446).
   
   Нагадаємо!
   
   Поняття «роялті» та «ліцензійний платіж» уживаються в значенні, наведеному в Національному стандарті № 4 «Оцінка майнових прав інтелектуальної власності», затвердженому постановою КМУ від 03.10.2007 р. № 1185 (далі — Нацстандарт № 4).

   
   Тобто під роялті мають на увазі ліцензійний платіж у вигляді сум, які сплачуються періодично, залежно від обсягів виробництва чи реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) із використанням об’єкта права інтелектуальної власності (п. 3 Нацстандарту № 4).
   
   А ліцензійним платежем є плата за надання прав на використання об’єкта права інтелектуальної власності, що є предметом ліцензійного договору. До ліцензійних платежів належать: паушальний платіж, роялті й комбінований платіж (п. 3 Нацстандарту № 4).
   
   Отже, включати до митної вартості потрібно не лише роялті, а й паушальний платіж, який передбачено ліцензійним договором.
   
   Зверніть увагу!
   
   Роялті й інші ліцензійні платежі (далі — роялті) включаються до митної вартості лише тоді, коли такі роялті покупець сплачує як умову продажу оцінюваних товарів. На цьому наголошують й усі судові органи (див. постанови ВСУ від 31.10.2011 р. у справі № 21-315а11 та від 21.11.2011 р. у справі № 21-109а11, а також ухвали ВАСУ від 29.05.2013 р. № К-30162/10, від 25.10.2012 р. № К/9991/29421/12, від 19.03.2013 р. у справі № 2а-1570/441/2011 (К/9991/69827/11) та від 30.10.2013 р. у справі № 2а-11660/10/2070 (К/9991/28772/11)).

   
   Порядок включення роялті до митної вартості залежить від того, на момент митного оформлення оцінюваних товарів декларант або вповноважена ним особа мав відомості про суму роялті чи ні.
   
   1. На момент митного оформлення є відомості про суму роялті
   
   У такому разі декларант зобов’язаний під час визначення митної вартості зазначених товарів включити суму роялті до ціни.
   
   Для підтвердження розрахунку та сплати суми роялті, яка включається до ціни, декларант подає до митного органу ліцензійний договір або інший договір щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності та наявні в нього документи, що підтверджують заявлені числові значення цієї складової митної вартості.
   
   Завважте: сплата роялті, як умова продажу оцінюваних товарів, необов’язково має бути зазначена в зовнішньоекономічному контракті купівлі-продажу. На цьому, зокрема, наголосила ДМСУ в листі від 17.01.2012 р. № 14/1-156-ЕП.
   
   Розрахована сума роялті зазначається в декларації митної вартості, яка подається під час митного оформлення оцінюваних товарів (п. 6 Порядку № 446).
   
   Подробиці стосовно роялті й інших ліцензійних платежів (вид платежу, за що він сплачений або підлягає сплаті) зазначаються в графі 11(а) декларації митної вартості. Сума роялті й інших ліцензійних платежів — у графі 18 декларації митної вартості (лист ДМСУ від 13.08.2012 р. № 12/2-12.2/2561-ЕП).
   
   2. На момент митного оформлення сума роялті невідома
   
   За такої умови під час визначення митної вартості оцінюваних товарів декларант здійснює розрахунок суми роялті з урахуванням:
   
   • запланованих показників, які базуються на сумі роялті, сплаченій за ідентичні товари в попередньому періоді, якщо ліцензійним договором або іншим договором щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності передбачено сплату роялті залежно від отриманого прибутку;
   
   • прогнозних показників бази роялті, яка використовується для визначення величини роялті відповідно до умов ліцензійного договору чи іншого договору стосовно розпорядження майновими правами інтелек¬туальної власності (п. 7 Порядку № 446).
   
   Наприклад, якщо роялті залежить від обсягів реалізації, то планові (прогнозні) показники можна розрахувати на базі цін товарів у прайс-листах імпортера, замовленнях на товар тощо.
   
   Водночас за результатами фактичної сплати роялті декларант подає протягом 180 днів із дати випуску товарів додаткову декларацію з уточненням митної вартості оцінюваних товарів.
   
   У випадку коли фактична сплата роялті здійснюється пізніше, ніж протягом 180 днів із дати випуску товарів, декларант провадить заходи, передбачені ст. 50 Податкового кодексу України. Тобто коригування відбувається шляхом самостійного виправлення помилки (подання аркуша коригування й сплати штрафу в розмірі 3%).
   
   Алгоритм дій у разі непередбачуваності роялті може бути таким:
   
   1. Якщо фактичні суми роялті БІЛЬШІ, ніж задекларовані, важливо уникати небезпеки строку в 180 днів і 3% штрафу. Це можливо як шляхом скорочення договірних строків щодо сплати роялті до 180 днів після ввезення товарів (зміни договору), так і шляхом запобігання заниження митних платежів за рахунок зменшення бази роялті.
   
   2. Якщо фактичні суми роялті МЕНШІ, ніж задекларовані, це означатиме, що митні платежі надміру сплачені, та переплачені суми повертаються імпортерові в порядку, визначеному МКУ (ст. 301).
   
   Ірина ЛІТВІНЧУК,бухгалтер-експерт
   газети «Інтерактивна бухгалтерія»

   
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям