Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


10.08.14
2125 20 Печатать

Конфискация объекта основных средств для нужд армии

   У підприємства для потреб армії військовий комісаріат конфіскував автобус (є розпорядження, акт приймання-передачі). Чи продовжувати нараховувати амортизацію в бухгалтерському та податковому обліку?
   
   Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 р. № 1275-VII змінено статтю 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 р. № 3543-XII (далі – Закон про мобілізацію). Цю статтю доповнено пунктом 3, яким передбачено:
   
   "Виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації, якщо не введений правовий режим воєнного чи надзвичайного стану, здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації.
   
   Обсяги транспортних засобів за типами та марками, які планується залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюються згідно з Мобілізаційним планом України місцевими державними адміністраціями за поданням військових комісаріатів.
   
   Залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, які оформлюються відповідними розпорядженнями.
   
   Приймання-передача транспортних засобів, залучених під час мобілізації, та їх повернення після оголошення демобілізації здійснюються на підставі актів приймання-передачі, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби.
   
   Повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації.
   
   Порядок компенсації шкоди, завданої транспортним засобам внаслідок їх залучення під час мобілізації, визначається Кабінетом Міністрів України".
   
   Отже, для потреб Збройних Сил України у підприємства можуть бути вилучені транспортні засоби на час мобілізації. Підставою для вилучення основного засобу є рішення місцевої державної адміністрації, яке оформлюються відповідним розпорядженням. Передача транспортного засобу Збройним Силам України проводиться за Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма N ОЗ-1).
   
   Зворотне повернення основного засобу підприємству можна очікувати протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації.
   
   Бухгалтерський облік
   
   Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби визначає П(С)БО 7 "Основні засоби", затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92.
   
   Згідно з п. 23 П(С)БО 7 нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.
   
   Тобто даним пунктом визначено, що нарахування амортизації призупиняється тільки на період реконструкції, модернізації, добудування, дообладнування й консервації об'єкта ОЗ. У будь-якій іншій ситуації амортизація продовжує нараховуватися. Винятком є виробничий метод амортизації, при якому амортизаційні відрахування прямо залежать факту використання об'єкта у звітному періоді. Якщо він використовувався, необхідно знати, який обсяг продукції за його допомогою був вироблений.
   
   Підприємства, які складають фінансову звітність за міжнародними стандартами, керуються положеннями Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 16 "Основні засоби", затвердженого Радою з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (далі - МСБО 16).
   
   Відповідно до п. 55 МСБО 16 амортизацію активу починають, коли він стає придатним для використання, тобто коли він доставлений до місця розташування та приведений у стан, у якому він придатний до експлуатації у спосіб, визначений управлінським персоналом.
   
   Амортизацію активу припиняють на одну з двох дат, яка відбувається раніше: на дату, з якої актив класифікують як утримуваний для продажу (або включають до ліквідаційної групи, яку класифікують як утримувану для продажу) згідно з МСФЗ 5, або на дату, з якої припиняють визнання активу. Отже, амортизацію не припиняють, коли актив не використовують або він вибуває з активного використання, доки він не буде амортизований повністю. Проте, згідно з використаними методами амортизації, амортизаційні відрахування можуть дорівнювати нулю, якщо немає виробництва.
   
   Отже, міжнародні стандарти чітко визначають, що у випадку передачі автобуса Збройним Силам України на час мобілізації, підприємство продовжує нараховувати амортизацію.
   
   Податковий облік
   
   Для податкового обліку основних засобів слід керуватися положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ).
   
   Згідно з пп. 145.1.2 п. 145.1 ст. 145 ПКУ нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється наказом по підприємству при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), але не менше ніж визначено в пункті 145.1, і призупиняється на період його виводу з експлуатації (для реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання, консервації та інших причин) на підставі документів, які свідчать про виведення таких основних засобів з експлуатації).
   
   Пунктом 144.3 статті 144 ПКУ визначено, що не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування: витрати на придбання/самостійне виготовлення та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів.
   
   Термін "невиробничі основні засоби" означає необоротні матеріальні активи, які не використовуються в господарській діяльності платника податку.
   
   В свою чергу, господарська діяльність − діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, яка діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
   
   Отже, положеннями ПКУ передбачено інші причини призупинення нарахування амортизації.
   
   У випадку, що розглядається, автобус продовжує використовуватися не самим підприємством, а Збройними силами, тобто не відбувається виведення об’єкта з експлуатації. Автобус продовжує використовуватись не в господарській діяльності підприємства. Тож підприємству слід перевести такий об’єкт до складу невиробничих основних засобів та не амортизувати в податковому обліку.
   
   Хотіли б звернути увагу, що при поверненні основного засобу на підприємство з наступним використанням його в господарській діяльності в податковому обліку амортизації буде підлягати залишкова вартість, визначена на дату введення в експлуатацію після повернення підприємству, а не балансова вартість на дату передачі Збройним силам України. Мається на увазі, що балансову вартість на дату передачі Збройним силам слід зменшити на розрахункову суму амортизації, яка була б нарахована за час використання об’єкта Збройними силами.
По материалам Де Візу
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Дмитрий
11.08.14 07:29

У кого уже конфисковали, поделитесь?

Ответить
  • ann
11.08.14 08:22

Может быть, аудиторским компаниям и консультантам стоит все-таки начать доказать, почему ТМЦ, передаваемые армии, передаются ДЛЯ ХОЗЯЙСВЕННЫХ НУЖД??? наш маразм на всех уровнях даже война не переборет!

Ответить
  • ****
11.08.14 08:30

Еще и амортизации лишили))) Отдал в армию ТЗ, так еще и прибыль заплати, в лучших традициях...

Ответить
  • руся
11.08.14 09:23

и НДС доначисли сам себе, т.к. перевод в непроизводственные ОФ

Ответить
  • Зоряна
11.08.14 09:37

Доброго дня, шановні колеги, вибачте, питання по 1ДФ. Працівник відзвітувався авансовим звітом, купував матеріали у ФОП. Чи включати цього ФОП в 1ДФ?

Ответить
  • Серж
11.08.14 09:41

ann, Аудиторы не пишут Законы и война не планировалась. Вам будет легче, если аудиторы тоже зароют голову в песок?

Ответить
  • колега задля Зоряна
11.08.14 10:12

Звичайно. включати.

Ответить
  • Зоряне
11.08.14 10:53

Обязательно включать в 1-ДФ всех ФЛПшников, кому платили деньги за товар или услуги (нал.или безнал)

Ответить
  • Ольга Л
11.08.14 11:12

Для всіх, кому цікаво. НЕПРАВИЛЬНО! Я вважаю, що автор публікації - трохи наплутав і категорично неправильно зазначив все у останньому абзаці! А тому напишу, як я бачу це питання (коротко): Переведення ОЗ до складу невиробничих особливим чином на бухгалтерському обліку не позначається. Зокрема, переведені об'єкти ОЗ продовжують амортизуватися протягом строку корисного використання (експлуатації), що встановлюється підприємством при визнанні об'єкта активом (при зарахуванні на баланс). Нарахування амортизації припиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації (п. 23 П(С)БО 7). Отже, що стосується бухгалтерської амортизації такого тимчасовопереданого транспортного засобу (ТЗ), то оскільки п. 23 П(С)БО 7 не дає підстав говорити про будь-яке «призупинення» її нарахування, тож у цьому сенсі продовжуйте нараховувати знос (бухгалтерський). Водночас, змінитися може тільки характер витрат (наприклад, були - виробничі, а стали - інші витрати операційної діяльності). Що ж до амортизації податкової, то внаслідок невикористання такого ТЗ у власній госпдіяльності платника ст. 144 ПКУ змушує припинити нараховувати амортизацію в податковому обліку з місяця, наступного за місяцем передання ТЗ військовим (див. п. 146.15 ПКУ). І відновити її нарахування лише з місяця, наступного за місяцем «демобілізації» ТЗ. АЛЕ!!! - наполягаю звернути увагу на приписи абзацу третього п. 146.15 - у разі зворотньої передачі до складу виробничих ОЗ для цілей податкової амортизації приймається та вартість, яка була на дату виведення його зі складу виробничих засобів!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Тож будьте уважними .... Успіхів Вам!

Ответить
  • Зоряна
11.08.14 11:15

Дякую!

Ответить
  • ann
11.08.14 12:23

Серж Да, аудиторы не пишут законы. Но они на страже интересов предпринимателей. Если государство обязывает предпринимателя что-либо отдать, и у него (предпринимателя) нет выбора, как можно считать такое действие совершенным в непроизводсвенных целях? Ведь отказ от выполнение влечет за собой последствия, в результате которых та самая хоз. деятельность может быть приостановлена, либо запрещена, либо наложена фин.санкция! Написать "НЕЛЬЗЯ", простите за прямоту, любой дурак может. А вот, придумать, как сделать так, чтобы было можно, может только настоящий специалист. Поэтому, не надо дешевого пиара! Думаю, все бухгалтеры со мной согласятся.

Ответить
  • НН
11.08.14 12:41

з точки зору ПКУ та П(С)БО все зрозуміло, та має пояснення, все описали згідно пунктів . Але .. хто ж дав державі право відбирати, те , що зараблено людиною самостійно. Мало того, що шансів повернути автомобіль практично 0,1, то ще й амортизацію не нараховуєш. Ну і де ж логіка?

Ответить
  • Елена
11.08.14 13:56

для Зоряни. не включати, позвоніть на податк.консультацію

Ответить
  • Ева
11.08.14 14:00

Елена - це дохід ФОПа з ознакою 157, що є якісь нові роз'яснення і зміни ПКУ?

Ответить
  • Лина
11.08.14 14:37

Я тоже включаю, с ознакою 157. Вы же являетесь налоговым агентом в этом случае, нужно указывать в 1ДФ

Ответить
  • Юлия
11.08.14 21:48

у меня забрали 2 машины из 6-ти, веселимся....... особенно дир..

Ответить
  • Елена
12.08.14 10:08

для Ева. Мені на консультації в податковій сказали ,що не потрібно включати,так як товариство виплатило не ФОП а працівнику згідно аванс.звіту.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям