Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


12.08.14
1457 1 Печатать

Позиция ВСУ относительно особенностей расчета больничных за ночную смену

   Постанова ВСУ від 01.07.2014 № 21-200а14
   
   Верховний Суд України роз’яснив, як розраховуються лікарняні у разі, якщо нічна зміна розпочинається першого дня, коли працездатність ще не відновлена, а закінчується наступного дня — у день, коли працівнику слід стати до роботи. За таких обставин, на думку суду, розрахунок страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця застрахованим особам проводиться відповідно до середньої заробітної плати (доходу) за відпрацьований час або за один календарний день. Саме так передбачено пунктом 13 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок № 1266).
   
   Зокрема, у справі, яка розглядалася, було встановлено, що колективним договором між власником та головою профспілкового комітету затверджено внутрішній трудовий розпорядок підприємства-позивача, який містить інформацію про дату роботи бригад, зміну, тривалість зміни, час її початку і закінчення, порядок чергування працівників у змінах. У графіках роботи години нічної зміни зазначені у день її початку та відображені як «Н» без розбивки на день початку/день кінця нічної зміни. Але у розшифруванні літерних та цифрових кодів графіка зазначено години нічної зміни і години перерви, з яких видно, що нічна зміна припадає на два календарних дні (з 19.00 до 7.00). Такий облік робочого часу не є підсумованим, або таким, що ведеться в годинах.
   
   А пунктом 13 Порядку № 1266 передбачено, що у випадках, не пов’язаних із застосуванням підсумованого обліку робочого часу або обліку робочого часу в годинах, для розрахунку страхових виплат та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця застосовується середньоденна заробітна плата (дохід) за відпрацьований час або за один календарний день.
   
   Доводи ж територіального відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо того, що підприємства повинні компенсувати втрачений заробіток за пропущені через хворобу робочі години протягом зміни лише у тій частині, що припадає на період непрацездатності, визнано помилковими.
По материалам Головбух 24
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Н-да
13.08.14 09:14

Верховный Суд разьясняет, а ФСС штрафует ... Правая рука не знает , что делает левая.. Если график работы переходящий , то это и есть " підсумований " час а не " Поддений ", потому что учет как раз в часах а не в днях.... во наворотили .

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям