Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


06.10.14
6185 20 Печатать

Списание кредиторской задолженности

   Напевно, що в робочій практиці кожного бухгалтера виникала ситуація, коли необхідно списати безнадійну кредиторську заборгованість, за якою минув строк позовної давності. Давайте розглянемо питання щодо списання безнадійної кредиторської заборгованості у разі отримання попередньої оплати за товари та коригування податкових зобов’язань (далі - ПЗ) з ПДВ.
   
   Нагадаємо, що сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності, є безповоротною фінансовою допомогою (пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 ПКУ). Строки позовної давності щодо правочинів, які виникають під час здійснення господарської діяльності, визначені у Цивільному кодексі України від 16 січня 2003 року N 435-IV.
   
   В ході списання безнадійної кредиторської заборгованості постає питання, чи підлягають в даному випадку коригуванню ПЗ з ПДВ, нараховані на дату надходження авансового платежу?
   
   Позиція податкових органів стосовно цього питання виявилась цілком передбачуваною: «Датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів (послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше. Тобто, на дату надходження авансового платежу у продавця виникають податкові зобов’язання з ПДВ. Враховуючи те, що продавцем не були повернуті кошти, раніше отримані від покупця як попередня оплата за товар (послуги), то у разі якщо протягом терміну позовної давності не відбулося фактичної поставки товару (послуг), продавець не має законодавчих підстав на коригування суми податкових зобов’язань з ПДВ при списанні кредиторської заборгованості».
   
   Таким чином, якщо продавцем не були повернуті кошти, раніше отримані від покупця як попередня оплата за товар (послуги) після закінчення терміну позовної давності, платник податку повинен включити суму такої непогашеної кредиторської заборгованості (без урахування ПДВ) до складу доходів, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування, з відповідним відображенням у рядку 03 декларації з податку на прибуток підприємства (форма від 30.12.2013 р. № 872), та у рядку 03.25 додатка ІД до цієї декларації. Податкові зобов’язання з ПДВ коригуванню не підлягають.
   
   Ми можемо і не погодитись з точкою зору податкових органів щодо відсутності підстав для коригування ПЗ з ПДВ. Аргументованим запереченням, у даному випадку, може бути визначення з пп. 14.1.191 ПКУ, де зазначено, що постачання товарів — це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у т. ч. продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. А відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ, постачання послуг — це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи або надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються у процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. Крім того, в п. 187.1 ПКУ визначено, що датою виникнення ПЗ з постачання товарів/ послуг вважається дата зарахування коштів від покупця/ замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/ послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/ послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку.
   
   Тож виходить, якщо платник податку вирішує списати грошову кредиторську заборгованість, за якою минув строк позовної давності, та видає відповідний наказ, постачання товарів (робіт, послуг) так і не відбулося. А отже, приписи щодо необхідності нарахування ПЗ з ПДВ згідно з п. 187.1 ПКУ не виконуються і після списання кредиторської заборгованості можна відкоригувати ПЗ з ПДВ. Проте, нажаль, прямого чи опосередкованого дозволу на такі дії ПКУ та інші нормативні акти не містять.
   
   Слід враховувати також те, що, незважаючи на відсутність факту постачання товарів (робіт, послуг), суть договору не змінюється — він так і залишається договором поставки, згідно якого гроші були отримані як оплата товарів (робіт, послуг). Отримані кошти — це плата за непоставлений товар. Перша подія, що сталася три роки тому, не змінила свого статусу - отримання передоплати.
   
   Нещодавно Міністерство доходів і зборів України опублікувало лист від 23.06.2014, № 11237/6/99-99-19-03-02-15 "Щодо податкових наслідків в частині ПДВ при списанні кредиторської заборгованості за отримані аванси", в якому податкові органи роблять висновок на користь платника податку, а саме, цитуємо: «При певних умовах постачальник-виконавець має право зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість».
   
   Такими певними умовами можуть бути наступні події, які документально підтверджені та відображені в бухгалтерському обліку платника податку:
   
   - на дату отримання авансового платежу від покупця-замовника у постачальника-виконавця визначені ПЗ з ПДВ;
   
   - надалі виникли обставини, внаслідок яких договір поставки товарів/ послуг не виконаний;
   
   - товари/ послуги не поставлені протягом терміну позовної давності;
   
   - поставки інших товарів/ послуг, в оплату яких може бути зарахована кредиторська заборгованість, здійснюватися не будуть;
   
   - кредиторська заборгованість за отриманим авансом списується з бухгалтерського обліку.
   
   Але звертаємо вашу увагу на те, що отримана податкова консультація не носить загальний характер і може бути використана лише тим платником податку, якому вона адресована.
   
   Як бачите, ситуація неоднозначна. Тому, враховуючи той факт, що дане питання є спірним, а роз’яснення в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі не має статусу законодавчого документа і не носить обов'язковий для виконання характер, будь-який платник податку має право та можливість звернутись до податкового органу за індивідуальним податковим роз’ясненням.
По материалам EBS
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Амазонка
07.10.14 06:35

При списании просроченной кредиторской задолженностьи по авансовым платежам - налоговые обязательства по НДС не корректируются. при списании просроченной кредиторской задолженности за полученный товар(услугу)- нал.обязательсва но НДС не корректируются, а вся сумма задолженности ставится в доход предприятия как финансовая помощь.

Ответить
  • Амазонка
07.10.14 06:43

Извините, во втором случае НДС корректируется

Ответить
  • Михаил
07.10.14 07:32

Амазонка, где об этом сказано в ст.192 ?

Ответить
  • 1
07.10.14 07:42

НДС не корректируется, вся сумма задолженности в доход...

Ответить
  • Эн
07.10.14 07:50

Согласна с Михаилом. В НКУ такая норма отсутствует. В докодексовом законе об НДС данная норма имела место быть. Теперь её нет. Вся сумма ставится в доход и всё. С какой радости я должна корректировать налоговый кредит по полученным товарам(первое событие произошло и вполне законно мне была выписана налоговая накладная)...Если я эти приобретенные товары дальше продала и начислила на них обязательства или пустила в производство и тоже продала готовуб продукцию и начислила НДСные обязательства???????

Ответить
  • Эн
07.10.14 07:55

А какое имеет отношение обязательства к кредиторской безнадежной задолженности??? Разве тут речь не о корректировке налогового кредита? Правомерно или нет-это уже другой вопрос.

Ответить
  • magi
07.10.14 08:45

А если товар отгружен, оплаты нет, НДС накл. выписана по первому событию, т.е. по отгрузке... и покупатель пропал... Что делать? Ждать 3 года и корректировать НДС?

Ответить
  • Эн
07.10.14 09:37

Никто и никогда и до НКУ и после не разрешит вам корректировать обязательства. Первое событие было? Отгрузили-поставьте в обязательства. В суд обращались?

Ответить
  • magi
07.10.14 09:49

Да, в обязательства поставили. В суд не обращались - сумма смешная для суда и для наших затрат в суде. Какие еще могут быть действия с нашей стороны?

Ответить
  • Arfa
07.10.14 09:57

magi, боюсь, что даже по истечении срока исковой давности Вы не имеете право корректировать нал. обязательства. Операция поставки состоялась, и, если Вам товар не возвращен, то основания для корректировки НО отсутствуют.

Ответить
  • Arfa
07.10.14 10:01

Все, что Вы можете - это отнести безнадежную кредиторскую задолженность на затраты. Но для этого надо выполнить целый ряд условий. То ли выставит претензию, то ли подать в суд - не помню Читайте НКУ.

Ответить
  • magi
07.10.14 10:44

Arfa, спасибо!

Ответить
  • Я, просто я!
07.10.14 11:16

При списании авансов НДС корректируется, а при списании товара нет.Нам на семинаре сказали.

Ответить
  • Я, просто я!
07.10.14 11:16

задолженности по товару, безнадежной кредиторской конечно же

Ответить
  • Сергей
07.10.14 11:32

Ой, смешалось все в кучу: кредиторка по деньгам, по товарам и т.д. По деньгам - получили аванс, начислили НО по НДС, аванс не отоварили - через 3 года списываем зад-сть. Корректируем НО (не было поставки товаров, значит нет объекта). См. последнее письмо от Миндоха (ГФСУ). Все логично. Кто не хочет - не корректирует По товарам - получили товары, отразили НК, не расчитались, через 3 года списываем зад-сть. Корректируем НК (при фискальном подходе), не корректируем - если докажем, что для товар не бесплатный. В ГНИ против, говорят - типа списываете зад-сть, значит ничего поставщику не должны, товар стал бесплатным, убирайте НК Ну а в доходы (с НДС или без НДС) - как докажем "корректировку" НДС.

Ответить
  • Валентина
07.10.14 11:48

Для Сергея Корректировка НО по предоплате, конечно, же подписанная конрагентом-покупателем, который три года не отзывался? Ну-ну...

Ответить
  • Эн-Сергею
07.10.14 11:48

Товар может и бесплатный, но отнесенный на доход как безвозмездно полученный.

Ответить
  • МММ
07.10.14 12:25

Інший випадок: фірма А (платник ПДВ) дав аванс фірмі Б (платнику ПДВ) в 2009 р. Поставка не відбулася, договір продовжили, тепер Фірма Б повертає кошти фірмі А. Фірма Б знята з реєстрації ПДВ. Коригування, відповідно, не виписує. Як бути з ПДВ фірмі А? А з доходами-витратами?

Ответить
  • Сергей
07.10.14 14:42

Для Валентины Ну это уже "детали", я ж взагали :) Для МММ Думаю НК надо убрать и без получения от поставщика РК. Оплата за товары вам вернулась, товаров от поставщика нет, нет и НК. Если были расходы придется их уменьшить :( Для Эн я ж написал -если готовы доказывать что товар получен не бесплатно. Что такое "бесплатно" написано в ст.14 Кодекса

Ответить
  • Зоряна
07.10.14 17:24

Доброго дня, шановні колеги, вибачте, питання не по темі. Я читала статтю про військовий збір на цьому сайті, Внизу побачила кнопку "Дальше". Як я можу прочитати це "дальше"?

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям