Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


05.11.14
2916 4 Печатать

Проблема двойного курса в учете валютных операций

   На сьогоднішній день більшість українських підприємств співпрацюють з іноземними компаніями і, відповідно, проводять розрахунки з ними в іноземній валюті. У зв'язку з цим у кожного бухгалтера при складанні бухгалтерської та податкової звітності напевно виникне питання: як відображати операції в іноземній валюті, щоб застерегти себе від претензій під час перевірок?
   
   З моменту вступу в силу Постанови Правління НБУ №180 від 31.03.2014 р. офіційний курс гривні до іноземних валют почав діяти з моменту його встановлення, а не з початку наступного дня, як це було раніше. Таким чином, протягом одного дня може діяти два різних офіційних курси, що викликало необхідність внесення подальших змін до податкового законодавства і нормативні документи, що регулюють правила бухгалтерського обліку з метою уточнення порядку застосування курсу.
   
   Так, у квітні 2014р. у Податковий кодекс України (далі - ПКУ) була додана 391 стаття. У даній статті йдеться про те, що для цілей визначення податкових зобов'язань по сплаті митних платежів застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Національним банком України, який діє на 0 годин дня подачі митної декларації, а у разі якщо митна декларація не подається - дня визначення податкових зобов'язань. Однак вона визначає тільки курс, який повинен застосовуватися для розрахунку податкових платежів. Що ж робити з рештою операцій?
   
   На сьогодні чинне законодавство не дає відповіді на дане питання. Це означає, що керуватися ми можемо тільки листом Міністерства доходів і зборів №8414 / 7 / 99-99-19-03-01-17 від 10.04.2014 р, згідно якого для цілей визначення всіх податкових зобов'язань з податків і зборів (як і по митним платежам) протягом усієї доби застосовується офіційний курс НБУ гривні до іноземних валют, який діє на 0.00 годин відповідної доби. Але є один нюанс - лист Міндохдів не є нормативним документом. Саме тому підприємство може самостійно прийняти рішення, який курс застосовувати для цілей свого податкового обліку при первинному відображенні операції в іноземній валюті. Наприклад, підприємство може керуватися Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів» з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів №754 від 14.07.2014р. який більш детально роз'яснює, як діяти в умовах «подвійних курсів».
   
   Так, згідно з оновленим П (С) БО 21, яке вступило в силу 19 серпня 2014, для первісного визнання доходів і витрат компанії використовують курс на початок дня дати здійснення операції. При цьому підприємствам, які здійснюють операції з безготівковими розрахунками в іноземній валюті, дозволено відображати суми в гривні, визначені в документах банку, з урахуванням особливостей застосування банком валютного курсу на дату здійснення операції. Але тільки в тому випадку, якщо це не суперечить вимогам податкового та митного законодавства в частині застосування валютного курсу.
   
   Під час вибору варіанту важливо пам'ятати, що оскільки при отриманні (відвантаженні) немонетарних активів застосовується курс на дату авансу, виходить, що в залежності від обраної опції різною буде сума доходів (витрат), які підприємство відобразить в обліку.
Наприклад, 12 серпня 2014 підприємство отримало аванс за товар в сумі 10000 дол. США.
   
   Курс НБУ на початок дня 12.08.2014 року (встановлений на 14.00 11.08.2014 року) - 12,825978.
   
   Курс НБУ на кінець дня 12.08.2014 року (встановлений на 14.00 12.08.2014 року) - 13,139331.
   
   Дохід від продажу у разі застосування курсу на початок дня = 128 259,78 грн.
   
   Дохід від продажу у разі застосування курсу на кінець дня (згідно банківської виписки) = 131 139,31 грн.
Зверніть увагу, що перший варіант не суперечить листу Міндоходів, тому підприємство, найімовірніше, зупиниться на ньому. Хоча в даному випадку не завжди буде в наявності документальне підтвердження, оскільки банківські виписки випускаються з урахуванням курсу, встановленого на кінець дня.
   
   Що ж стосується курсових різниць, згідно з ПКУ в податковому обліку вони визначаються відповідно до положень бухгалтерського обліку. Правила останніх теж дещо змінилися з прийняттям змін до П(С)БО 21. Нові зміни уточнюють, який курс застосовується для нарахування курсових різниць:
  • Під час перерахунку на дату балансу - курс на кінець дня дати балансу;
  • Під час перерахунку на дату здійснення господарської операції - курс на початок дня дати здійснення господарської операції.
На сьогоднішній день при визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції підприємства самостійно вирішують, чи підлягає перерахуванню вся стаття або тільки сума безпосередньо здійсненої господарської операції. Нагадуємо, що до 19 серпня 2014 П(С)БО 21 передбачав перерахунок тільки в межах обсягу здійсненої господарської операції. Також вибором підприємства тепер є і те, чи визначати курсові різниці по монетарній статті на дату здійснення операції, якщо в кінці дня за такою статтею є залишок.
   
   Як бачите, ситуація неоднозначна. Для того, щоб були підстави для застосування того чи іншого курсу, всі свої рішення щодо вибору варіантів ведення обліку підприємство повинно закріпити в обліковій політиці.
   
   Враховуючи, що на сьогоднішній день дане питання залишається неоднозначним, будь-яка компанія має право звернутися до податкового органу за індивідуальним податковим роз'ясненням.
По материалам EBS
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Lisa
06.11.14 09:55

По этому поводу один анекдот: «Никогда не ведите двойную бухгалтерию: одна должна быть для себя, вторая — для налоговой, третья — для учредителей, четвертая — для принятия решений. Поэтому двойная бухгалтерия вам ни к чему».

Ответить
  • Евгения
06.11.14 15:06

Как по мне, так маловато курсов на один день будет. Недоработочка тут явная.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям