Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


29.11.14
7990 6 Печатать

Обязательно ли заключать коллективный договор на предприятии?

   Питання обов’язкового укладення коллективного договору або ж, кажучи щиро, можливість уникнути такого укладення є важливим для малих та середніх підприємств, де відносини між роботодавцем та працівниками потребують не такого вже детального регулювання.
   

   Логічно, що на невеликих підприємствах гарантії, що встановлюються для працівників згідно коллективного договору, часто бувають занадто обтяжливими для власників бізнесу, які у сучасних умовах не можуть повною мірою виконувати гарантії, визначені нормами радянського соціалістичного законодавства 40-річньої давнини.
   
   В той же час державі в особі її органів більш вигідним є наявність на усіх підприємтсвах колективних договорів, що таким чином перенесе питання забезпечення гарантій працівників сааме на рівень відносин: «роботодавець-працівник», виключивши з них державу. Відповідно, маємо ситуацію, коли невеликий роботодавець проти укладення коллективного договору, держава - «за», а наймані працівники частіше за все або ж неорганізовані, або просто не бачуть вигоди у лобіюванні укладення коллективного договору.
   
   Отже, пропоную розглянути питання обов'язковості укладення коллективного договору на малому або ж середньому за обсягами підприємстві.
   
   Відповідно до Листа Міністерства праці та соціальної політики від 07.04.2006 р. № 2411/0/14-08/18 Закон України "Про колективні договори і угоди", який визначає правові засади розробки, укладення та виконання колективних договорів, передбачає укладення колективних договорів, угод на добровільній основі, що відповідає нормам Конвенцій Міжнародної організації праці, які ратифіковані Україною (№ 98 "Про застосування принципів права на організацію і ведення колективних переговорів", N 154 "Про сприяння колективним переговорам").
   
   У той же час, згідно із частиною 7 статті 65 Господарського кодексу України, на всіх підприємствах, які використовують найману працю, між власником або уповноваженим ним органом і трудовим колективом або уповноваженим ним органом повинен укладатися колективний договір, яким регулюються виробничі, трудові та соціальні відносини трудового колективу з адміністрацією підприємства.
   
   Проте, відповідно до статті 4 Господарського кодексу, він не регулює трудові відносини. Господарський кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання (стаття 1).
   
   Відповідно до ст. 3 Закону України «Про колективні договори і угоди», що описує суб’єктний склад сторін колективного договору, колективний договір укладається між роботодавцем з однієї сторони і одним або кількома профспілковими органами, а у разі відсутності таких органів - представниками працівників, обраними і уповноваженими трудовим колективом з іншої сторони. При цьому згідно зі ст. 4 вищевказаного Закону, право на ведення переговорів і укладення колективних договорів, угод надається сторонам соціального діалогу, склад яких визначається відповідно до законодавства про соціальний діалог. Законом України «Про соціальний діалог» встановлено, що такими суб’єктами на локальному рівні є - сторона працівників, суб'єктами якої є первинні профспілкові організації, а в разі їх відсутності - вільно обрані для ведення колективних переговорів представники (представник) працівників; сторона роботодавця, суб'єктами якої є роботодавець та/або уповноважені представники роботодавця.
   
   Таким чином, можемо підсумувати, що обов’язковість укладення колективного договору на локальному рівні залежить власне від самого колективу, що по суті правильно – добиватися визнання та закріплення власних гарантій повинні ті, для кого ці гарантії передбачені.
   
   Владимир Енич
По материалам Deshunin & partners
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Саша
30.11.14 12:08

Конвенцією Міжнародної організації праці №98 «Про застосування принципів права на організацію і ведення колективних договорів» (стаття 4), яка ратифікована Україною, та Рекомендацією МОП №91 (р.ІІ, п.2) передбачено укладання колективного договору на добровільних засадах. Крім того, відповідно до ст..81 Кодексу законів про працю України передбачено, що якщо міжнародним договором або міжнародною угодою, в яких бере участь Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що їх містить законодавство України про працю, то застосовуються правила міжнародного договору або міжнародної угоди. Враховуючи наведене, чинне законодавство України не передбачає обов’язковості укладення колективних договорів.

Ответить
  • 3333
30.11.14 14:13

А приходить перевірка з охорони праці і в пешу чергу вимагає договору і примушують укладати.

Ответить
  • Лена, ЗП
30.11.14 22:30

мы договор заключили, но пока не регистрировали... самая проблема обычно зарегистрировать :) а за нерегистрацию офтрафовать не могут - в начале предупреждение и обязаловка к регистрации, и только потом - штраф. за незаключение, там да, могут и по полной

Ответить
  • Лена, ЗП
30.11.14 22:30

к нам инспекция труда пристала за то, что трудовые книжки заполнялись только на одном языке :)

Ответить
  • Киев
01.12.14 08:10

А у нас один язык - державный. А если серьезно: у нас двуязычные паспорта, что предусмотрено порядком их заполнения. Какой-то мужик во Львове получил судебное решение, что все документы должны быть ТОЛЬКО на украинском. Если мне какая-то Дуся из инспекции по труду начнет предъявлять претензии - буду показывать это решение суда, наедут - в суд. Обычно, после нашего агрессивного отказа в таких случаях, все инспекции к нам теряют претензии и интерес.

Ответить
  • 098765
01.12.14 09:03

Ни разу инспекция по труду не придрадлась, когда мы им ссылались на эту конвенцию. Хотя требовали положение об оплате труда, правила внутреннего распорядка (что-то вроде того, не помню дословно), документы на представителя трудового коллектива. Мы сделали, но все это нигде регистрировать не нужно. Хотя, если честно, они всегда найдут к чему придраться, поскольку все существующие требования выполнить не возможно. У нас придрались, что имея праздники с 1 по 7 января в прошлом году и нерабочий день 31 декабря в банке, мы выплатили з/п 8 января через кассу в первый рабочий день года. Не уложились в положенные сроки, мля. Сказали, что нужно было 30-го выплатить, доводы, что з/п начислялась 31-го и нельзя выплатить то, что еще не начислено, не повлияли. :) Наши чиновники не потопляемы.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям