Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


26.11.14
2112 11 Печатать

Предоставление отпусков "за свой счет" в принудительном порядке - нарушение прав работников

   Законом України “Про відпустки” передбачено лише два види відпусток без збереження заробітної плати:
   
   - за згодою сторін;
   
   - за бажанням працівника в обов’язковому порядку;

   
   Надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням підстав надання такої відпустки та її тривалості лише за умови письмової згоди працівника.
   
   Надання роботодавцем працівникові відпустки без збереження заробітної плати без згоди працівника чинним в Україні законодавством не передбачено.
   
   Якщо власник чи уповноважений ним орган, пропонує працівникові написати заяву на відпустку без збереження заробітної плати, працівник має право відмовитись писати таку заяву.
   
   Відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін надаються за сімейними обставинами та з інших причин на термін, обумовлений угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
   
   Таку відпустку працівник може брати частинами кілька разів протягом року, але загальна тривалість відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін протягом року не може перевищувати 15 календарних днів.
   
   В обов’язковому порядку за бажанням працівника відпустки без збереження заробітної плати надаються в таких випадках:
   
   1) матері або батьку, який виховує дітей без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, - тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
   
   2) чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, - тривалістю до 14 календарних днів;
   
   3) матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 та частині першій статті 19 Закону України «Про відпустки», в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку
   
    4) ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , - тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
   
   5) особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, - тривалістю до 21 календарного дня щорічно;
   
   6) пенсіонерам за віком та інвалідам III групи - тривалістю до 30 календарних днів щорічно;
   
   7) інвалідам I та II груп - тривалістю до 60 календарних днів щорічно;
   
   8) особам, які одружуються, - тривалістю до 10 календарних днів;
   
   9) працівникам у разі смерті рідних по крові або по шлюбу: чоловіка (дружини), батьків (вітчима, мачухи), дитини (пасинка, падчірки), братів, сестер - тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад; інших рідних - тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад;
   
   10) працівникам для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, - тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів;
   
   11) працівникам для завершення санаторно-курортного лікування - тривалістю, визначеною у медичному висновку;
   
   12) працівникам, допущеним до вступних іспитів у вищі навчальні заклади, - тривалістю 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та назад;
   
   13) працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, а також працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, - тривалістю, необхідною для проїзду до місцезнаходження вищого навчального закладу або закладу науки і назад;
   
   14) сумісникам - на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи;
   
   15) ветеранам праці - тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
   
   16) працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи щорічну основну та додаткові відпустки повністю або частково і одержали за них грошову компенсацію, - тривалістю до 24 календарних днів у перший рік роботи на даному підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи;
   
   17) працівникам, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів, розташованих в іншій місцевості, - тривалістю 12 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та у зворотному напрямі. За наявності двох або більше дітей зазначеного віку така відпустка надається окремо для супроводження кожної дитини.
   
   Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі, протягом четвертого року навчання надається за їх бажанням один вільний від роботи день на тиждень без збереження заробітної плати.
По материалам Київська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • ххх
27.11.14 06:45

Не согласишся "добровольно" писать заявление на без содержания - "попросят "на увольнение написать

Ответить
  • зима
27.11.14 08:52

Вы правы на 100%. НЕ нам решать, руководство ставит условия.

Ответить
  • Наталья
27.11.14 09:39

А что делать если нужно 16 дней бесплатного отпуска? Предприятие меня уволит?

Ответить
  • Натали
27.11.14 10:50

Как то история умалчивает о том если опуск за свой счет более 15 к.дней. Кто-то знает какие последствия такого отпуска могут быть. Подскажите пож., очень сейчас актуально и важно.

Ответить
  • Виктория
27.11.14 12:19

Если отпуск за свой счет больше 14 дней в год: при проверке охраной труда штраф, а если найдут 3 и больше нарушений - передача в прокуратуру.

Ответить
  • ns
27.11.14 13:24

Да? В прокуратуру? Очень интересьненько... А как же наше правительство, которое недалее как недавно рассказывало как оно собирается экономить, отправляя в отпуск за свой счет работников ведомств чуть ли не на месяц. И это на всю страну по телику! И прокуратура им не указ, этим экономщикам. Я не работаю в бюджете, но в тот момент подумала: А как же дети и родители этих детей? Они что целый месяц кушать не хотят? За квартиру и т.д. платить в этот месяц не надо? Популисты долбаные....

Ответить
  • Суровый айтишник
27.11.14 14:26

вы говорите месяц. вуз с 1 декабря по 1 февраля за свой счет идут практически все. кроме руководства и бухгалтерии. и что то никто не волнуется как жить если следующий аванс будет 15 февраля.

Ответить
  • ой
27.11.14 16:34

в регіонах, в деяких державних структурах робочі примусово йдуть в неоплачувану відпустку на місяць в цілях економії і керівництво нічого не боїться, бо вже неодноразово при перевірках їм все сходило з рук, де треба підмажуть, поплачуться як їм важко, а самі їздять в Куршавель ..., ось така економія

Ответить
  • Влада
27.11.14 19:59

Виктория, инспекции по труду сначала пишут предписание на устранение нарушений. А вообще-то сейчас государству всё равно, сколько дней этот отпуск, КЗоТ ещё 1971г., когда пенсии всем гарантировало государство, как и работу. Сейчас ПФ пофиг, работаете вы, или в отпуске, есть понятие теперь страхового стажа, заплатили ЕВСС, есть, не заплатили-нет.

Ответить
  • Денис
28.11.14 11:12

Нормы КЗоТ еще отчасти действуют на больших предприятиях...типа железной дороги и т.п., так как там есть "расстояние" между работодателем и работником, а на небольших предприятиях у работодателя намного больше поводов "поумничать" поэтому и работник понимает ... насколько он должен или может "прогнуться"))))

Ответить
  • сергей
20.02.15 16:41

Работаю в школе,очень "просят" отдохнуть 14 дней за свой счет прозрачно намекая,что если не будет добровольного заявления на отпуск,то придется писать заявление об уходе.Чесно говоря не так жалко денег,как противно чувствовать себя дерьмом.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям