Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


04.08.15
1981 7 Печатать

Начисляются ли налоговые обязательства при осуществлении операций по списанию товарно-материальных ценностей, в том числе испорченных?

   Пунктом 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:
   
    придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг;
   
    придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
   
    Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
   
    Згідно з п. 198.5 ст. 198 ПКУ платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
   
    З метою застосування п. 198.5 ст. 198 ПКУ податкові зобов’язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:
   
    придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;
   
    придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
   
    Враховуючи викладене, оскільки платником ПДВ здійснюється операція зі списання товарно-матеріальних цінностей (в тому числі зіпсованих), то вони починають використовуватись в операціях що не є господарською діяльністю такого платника податку. Так як під час придбання товарно-матеріальних цінностей (в тому числі зіпсованих) суми податку на додану вартість були включені до складу податкового кредиту, то платник податку повинен не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбувається їх списання, здійснити нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за основною ставкою виходячи з вартості придбання таких товарно-матеріальних цінностей (в тому числі зіпсованих).
По материалам ЗІР
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Сандро
04.08.15 09:25

не помню точно, НиБУ или 911 писали на страницах журнала, что в такой ситуации идет двойное начисление НО по НДС: 1. При убыточной продажи согласно 188.1 НКУ 2. По 198.5 НКУ. Отсюда вывод - лучше дешево продать, например за 1грн. Тогда выпадает начисление НО по НДС по п. 198.5НКУ

Ответить
  • Лена
04.08.15 09:25

Так було завжди.

Ответить
  • резидент
04.08.15 10:01

Сандро То, что Вы написали видимо касается не просто нехоздеятельности, а бесплатной передачи. Тогда есть переход права собсвенности и тогда действительно будет работать минбаза их 188.1 НКУ А если была порча, то будет только НО по 198.5 НКУ

Ответить
  • 456
04.08.15 10:04

Для Сандро - списание - это не продажа

Ответить
  • Валюша
04.08.15 10:32

Сандро, в ПКУ есть отдельная норма для списания ОС и применения НДСа - 189.9

Ответить
  • Андрей Тамошюнас
04.08.15 13:24

На мой субъективный взгляд, выводы письма являются по своему характеру неправомерными! Во-первых, объектом налогообложения являются операции по поставке ТМЦ, а не по списанию (п.185.1. ст.185 НКУ). Во-вторых, списание ТМЦ ни в коем случае нельзя приравнивать к использованию в принципе (поскольку использование - это извлечение полезных свойств того или иного товара). В-третьих, п.189.9. ст.189 НКУ касается ОС, а не товаров. Однако, та же ч.2 п.189.9. ст.189 НКУ гласит о возможности не начислять НО в случаях, если произошло преобразование ОС, вследствие чего исчезла возможность использовать их по первоначальному назначению. Так почему же в случаях с ТМЦ должен использоваться иной налоговый подход, если товар испорчен, т.е. не может использоваться по первоначальному назначению по причинам, которые не зависели от налогоплательщика?!

Ответить
  • ВС
04.08.15 20:37

Такой подход ГНАУ был всегда. Если товары испорчены, или украдены - была корректировка НК путем начисления НО. А что касается бесплатной передачи, будет две НН, только одна на поставку где НДС - 0 грн., а вторая НН согласно 188.1 НКУ

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям