Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


01.09.15
1528 4 Печатать

Налогообложение аннулированного долга

   Начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Черкаській області Володимир Жаврід роз`яснив, як діяти в ситуації, коли фізична особа через фінансові труднощі має заборгованість з банківського кредиту, який складається із суми основного боргу, а також штрафних санкцій, нарахованих за порушення строків погашення кредиту.
   
    Якщо у 2015 р. банком прийнято рішення про анулювання боргу такої особи. Чи оподатковується сума прощеного банком боргу?
   
    Коментуючи це питання, Володимир Жаврід звернувся до ст. 1054 Цивільного кодексу України. Відповідно до неї за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
   
    Крім того, Законом визначено, що банківський кредит — це будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших збо­рів з такої суми.
   
    Також передбачено, що у разі порушення зобов'язань, встановлених договором або законом, передбачено правові наслідки, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односто­ронньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки.
   
    При цьому неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
   
    Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
   
    Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми не­своєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день про­строчення виконання.
   
    Об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податку.
   
    До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 зазначеного Кодексу), у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 р. — 609 грн.).
   
   Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку — боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено.
   
   Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.
   
   У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.
   
    Водночас Володимир Жаврід зауважив, що основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податково­го року, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
   
    У зв`язку з доповненнями до Закону сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредито­ром за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності, не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
   
    Також об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 цього Кодексу, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включається додаткове благо.
   
    Звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV цього Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи та/або доходи, які оподатковуються за нульовою ставкою податку.
   
    Враховуючи зазначене, начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб зазначив, що у разі якщо основна сума боргу (кредиту), анульованого (прощеного) за самостійним рішенням кредитора, не пов'язаним з процедурою банкрутства до закінчення строку позовної давності, у 2015 р.перевищує 609 грн., то така сума включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Ця сума є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором. При цьому сума неустойки (штрафу, пені), нарахована банком за порушення строків погашення кредиту не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
   
    Таким чином, підкреслює Володимир Жаврід, якщо основна сума боргу (кредиту), анульованого (прощеного) за самостійним рішенням кредитора, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності не перевищує 609 грн., то така сума основного боргу (кредиту) та сума неустойки (штрафу, пені) не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
По материалам ГУ ДФС у Черкаській області
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Машуня
01.09.15 07:25

Согласна заплатить НДФЛ, если мне простят все мои долги ! )))))))))))))).

Ответить
  • бух070
01.09.15 09:16

Я работаю на коммунальном предприятии, где периодически списывают долги умерших, которые жили в неприватизированных квартирах. Долги списывают по решению горисполкома. Обратились в нашу налоговую с запросом - как облагать. Нам ответили примерно также, как и в приведенном материале. Если, уведомили должника, то не являетесь налоговым агентом, а если не уведомили, то выплачиваете за умершего подоходный налог. Мы повторно обратились с вопросом, а как собственно мы должны уведомлять умерших о прощении долга и как этот налог отражать в 1ДФ, т.к. инн умерших из базы изымаются. Теперь вместе с моим бухгалтером по зарплате ждем ответ.

Ответить
  • Не-я
01.09.15 10:05

http://reyestr.court.gov.ua/Review/41013553 читаєм і пам'ятаєм

Ответить
  • ннннда
01.09.15 10:34

бух 070 - см. ст.162. 3 , если вы списываете ему долг днем смерти, то НДФЛ начисляется, если позже, то это лицо - не является плательщиком налога, т.е вы налоговый агент неплательщика налога, т.е вы не начисляете ндфл

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям