Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


13.10.15
1220 4 Печатать

Компенсация из бюджета среднего заработка: нужно ли и когда платить налоги?

   Тетяна Мойсеєнко, податковий консультант, директор Навчального центру "Домінанта"
   
   Сьогодні дуже часто запитують бухгалтери, а чи правильним буде не сплачувати ПДФО, ЄСВ і ВЗ при виплаті середнього заробітку мобілізованим працівникам, на яких за кожен місяць підприємство надає заявки щодо фінансування коштів з бюджету і отримує ці компенсації?
   Також багато питань сьогодні виникає і по сплаті податків у зв’язку із зупиненням фінансування середнього заробітку оскільки сплинув рік мобілізації і поки що на більший період виплати в Постанові № 105 не передбачені.
   
   Розглянемо все по черзі і дізнаємося думку ДФСУ.
   
   ЗМІНИ ДО КЗпП
   
   11 червня 2015 р., відповідно до прийнятого 14.05.2015 р. Закону № 433 «Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо питань соцiального захисту громадян України, якi проходять вiйськову службу пiд час особливого перiоду», набрали чинності зміни до КЗпП.
   
   ПЕРШЕ. Працівники підлягають звільненню у разі їх призову або вступу на вiйськову службу, направлення на альтернативну (невiйськову) службу, крiм випадкiв, коли за працiвником зберiгаються мiсце роботи, посада вiдповiдно до частин третьої та четвертої статтi 119 КЗпП.
   
   Отже, звільнення призовників залишили, але не на особливий період. В особливий період такий призов або вступ на військову службу зберігає посаду і середній заробіток. Крім того, такий середній заробіток підлягає компенсації з бюджету… Але оскільки досі до Постанови КМУ № 105 не внесені зміни щодо можливого фінансування середнього заробітку призовників, виплата такої середньої зарплати здійснюється коштами підприємства і має оподатковуватися ПДФО, ЄСВ і ВЗ на загальних підставах. Після внесення змін і їх набрання чинності у Постанову КМУ № 105 повернути такі кошти підприємство зможе, починаючи з червня 2015 р. і відповідно проведе корегування податків.
   
   ДРУГЕ. Середня заробітна плата для усіх працівників, які проходять службу (резервісти, військовозобов’язані) зберігається вже до дня фактичної демобiлiзацiї або особливого періоду, а не до оголошення рiшення про демобiлiзацiю, але не бiльше одного року!
   
   При цьому нарахована середня заробітна плата УСІМ зазначеним вище працівникам компенсується з бюджету в Порядку № 105, до якого також ніяких змін не було внесено досі.
   
   На це також звертає увагу і ДФСУ у своєму листі (текст див. нижче).
   
   Отже, якщо мобілізований працівник продовжує нести службу більше ніж рік, підприємство продовжує виплату середнього заробітку обов’язково, але вже власними коштами. Така середня зарплата буде оподатковуватися на загальних підставах і ПДФО, і ЄСВ, і ВЗ.
   
   Після внесення змін і їх набрання чинності у Постанову КМУ № 105 повернути такі кошти підприємство зможе, починаючи з червня 2015 р. і відповідно проведе корегування податків.
   
   ТРЕТЄ. Для контрактників також прописали зміни. Якщо до 11 червня за ними зберігалась посада і середній заробіток до закінчення строку дії контракту, який виплачувався тільки коштами підприємства (без права на компенсацію з бюджету), то відтепер і контрактникам також будуть повертати середній заробіток з бюджету до дня закінчення строку дії контракту.
   
   Автор звертає увагу, що вже є ПРОЕКТ постанови КМУ про внесення відповідних (вище зазначених) змін до Постанови КМУ № 105, залишилось їх дочекатися в дії!
   
   Щодо необхідності сплачувати ПДФО, ЄСВ і ВЗ на суми виплаченого середнього заробітку, на які кошти ще не отримано у вигляді компенсації, але підприємство їх чекає на підставі поданих заявок, то обираючи обережний підхід та враховуючи черговий лист ДФСУ все з тим же висновком, робимо висновок: ВИПЛАТА СЕРЕДНЬОГО ЗАРОБІТКУ 2 рази НА МІСЯЦЬ ОПОДАТКОВУЄТЬСЯ ПДФО, ЄСВ і ВЗ на загальних підставах. ПІСЛЯ ОТРИМАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ З БЮДЖЕТУ ПІДПРИЄМСТВО ПРОВОДИТЬ НЕОБХІДНИЙ ПЕРЕРРАХУНОК ПОДАТКІВ.
   
   Якщо ж підприємство вміє читати діюче законодавство і норми Постанови КМУ № 105 розуміють так само як вони написані (а не шляхом авансування податками держави, а потім можливого корегування сум), тоді виплата такого середнього заробітку має проводитися без сплати податків, оскільки така виплата вже є компенсацію, яку підприємство отримає з бюджету.
   
   Автор звертає увагу, що звільнення від оподаткування середнього заробітку прямо ніяк не залежить від проведеного або не проведеного фінансування коштів бюджетом, оскільки така середня заробітна плата і є компенсацією, яку не сьогодні, так завтра підприємство все одно отримає і поверне свої кошти. То навіщо авансувати податками бюджет?
   
   Лист ДФСУ від 07.09.2015 р. N 19141/6/99-99-17-03-03-15
   
   Інформація по темі:
   
   Условия налогообложения среднего заработка мобилизованных работников
   
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Бух
13.10.15 08:34

Самое главное в статье -это последние 2 абзаца. И пусть застрелятся со своим наполнением бюджета!

Ответить
  • Вика
13.10.15 08:39

Интересно получается, а прошлый год компенсировать будут? У меня сотрудник мобилизован был год, потом по приказу военкомата ему ещё продлили на месяц. Почему предприятие должно компенсировать месяц дополнительной мобилизации? Есть сотрудник, которого призвали на срочную службу уже полгода назад. Предприятие оплачивает средний заработок и налоги. Когда интересно выплаты "срочникам" будут компенсироваться из бюджета?

Ответить
  • бух 070
13.10.15 21:06

Меня во всем этом возмущает позиция ДФС. Пишут очень путано и очевидную законодательную хрень. Как можно одновременно облагать и не облагать одну и туже выплату. По их дебильной логике, эти выплаты сначала средний заработок, а потом компенсация. Но выплата-то одна !!! Вот как один раз написали очевидную хрень, так зубами за нею и держатся. Уроды, просто не подберу другого слова.

Ответить
  • ST
14.10.15 20:12

мы получаем компенсацию на своих мобилизированных, и взяли на себя смелость не удерживать налоги, и в отчетах сразу показывать как компенсацию среднего зароботка- я решила быть смелым налогоплательщиком. и когда увидела указанное письмо ДФС - аж полегчало немного, хоть какое то вразумительное умозаключение по этому поводу, а главное в случае чего хоть на письмо сослаться можно, кроме прямых норм закона

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям