Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


27.01.16
6752 24 Печатать

Про особливості справляння податку на нерухомість та транспортного податку у 2016 році

    Начальник відділу адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб та майнових податків Головного управління ДФС в області Віталій Лушников звернув увагу на особливості нарахування та сплати податку на нерухоме майно та транспортного податку у зв’язкуз набранням чинності з 1 січня Закону України від 24 грудня 2015 року №909- VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».
   
    Так, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як і раніше сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
   
   
    Як і минулого року, не є об’єктом оподаткування зокрема об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках (пп. е) п. 266.2.2. статті 266 Податкового кодексу України); будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств (пп. є) п. 266.2.2. статті 266 Податкового кодексу України); будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності (пп. ж) п. 266.2.2. статті 266 Податкового кодексу України).
   
   Крім того з 1 січня 2016 року не є об’єктом оподаткування об'єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об'єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність (пп. и) п. 266.2.2. статті 266 Податкового кодексу України); будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг (пп. ї) п. 266.2.2. статті 266 Податкового кодексу України).
   
    База оподаткування податком не змінилась:
   
    загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
   
   Ставки встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад. Згідно внесених змін ставка оподаткування встановлюється у розмірі, що не перевищує 3 відс. розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня (41,34 грн.) за 1 кв. метр бази оподаткування (у 2015 році – не більше 2 відс.)
   
   Окрім того, відтепер юридичні та фізичні особи – власники житлової нерухомості, загальна площа якої перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сплачуватимуть додатково 25000 гривень на рік за кожен із вказаних об'єктів житлової нерухомості (його частку).
   
   Пільги зі сплати податку на нерухомість: база оподаткування зменшується:
   
   а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
   
   б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
   
   в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
   
    Таке зменшення надається один раз за кожний податковий (звітний) рік.
   
   Пільги з податку (що сплачується на відповідній території) з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, встановлюють сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад. При цьому пільги з податку,з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
   
    Водночас пільги не надаються на об’єкти житлової нерухомості, для фізичних осіб на:
   
    - об’єкт/об’єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;
   
    - об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
   
   Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів нежитлової нерухомості, встановлюються в залежності від майна, яке є об’єктом оподаткування.
   
   Сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у 2016 році. Цього року платники податку – юридичні особи сплачуватимуть податок за житлову та нежитлову нерухомість за 2016 рік. Вони самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня і до 20 лютого 2016 року подають до державних податкових інспекцій за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Податок сплачується авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом.
   
   Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою – платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
   
    Платники – фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за житлову та нежитлову нерухомість за 2015 рік, за ставками та з використанням пільг, які застосовувались при розрахунку податку минулого року. До 1 липня 2016 року за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації) буде направлено (вручено) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку з зазначенням відповідних платіжних реквізитів. Термін сплати податку – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
   
   Суттєвих змін зазнав порядок справляння транспортного податку. Тепер об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня (1,03 млн.грн.)– у 2015 році транспортний податок сплачували власники з автомобілів, які використовувалися до 5 років та мали об’єм циліндрів двигуна понад 3 тис. куб. см.
   
   Середньоринкова вартість визначається Міністерством економічного розвитку і торгівлі України , за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства.
   
   Платниками транспортного податку як і торік є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти . Ставка не змінилась – 25000 гривень на рік за кожен автомобіль.
   
   Законом № 909-VIII прописано особливості сплати податку у зв’язку із закінченням 5– ти річного віку та викраденням автомобіля.
   
   Так, у разі спливу п'ятирічного віку протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.
   
   У разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який є об'єктом оподаткування, транспортний податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.
   
   При поверненні автомобіля його власнику (законному володільцю) податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду.
   
   Власники – юридичні особи у разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, подають уточнюючу декларацію протягом 30 календарних днів з дня внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань; а у разі повернення – протягом 30 календарних днів з дня складання постанови слідчого, прокурора чи винесення ухвали суду.
   
    Обчислення і сплата податку у 2016 році. Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня і до 20 лютого 2016 року подають до державних податкових інспекцій за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
   
   Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою – платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
   
    Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється державною податковою інспекцією за місцем реєстрації платника податку. Податкове повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилається (вручається) платнику до 1 липня.
   
   Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт. Податкове повідомлення-рішення надійде новому власнику після отримання державною податковою інспекцією інформації про перехід права власності.
   
   Фізичні особи – платники транспортного податку мають право звернутися з письмовою заявою до державної податкової інспекції за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо:а) об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку;б) розміру ставки податку;в) нарахованої суми податку.
   
    У разі виявлення розбіжностей між даними державної податкової інспекції та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що підтверджують право власності на об’єкт оподаткування, перехід права власності на об’єкт оподаткування, документів, що впливають на середньоринкову вартість легкового автомобіля), контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) платнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє вважається скасованим (відкликаним).
По материалам ГУ ДФС у Черкаській області
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Злюка
28.01.16 06:19

Вопрос напрашивается сам по себе. Зачем мы платим налоги с зарплаты? Человек заплатив налоги и во всем себе отказывая за 20-30 лет собирает деньги и покупает себе жилье такое на какое хватает сбережений, а тут бац и плати еще. Раньше презирала людей которые умудряются скрывать свои доходы- теперь уважаю ! Я понимаю если квартиру дает государство как было раньше, но за свои кровные купленную еще и платить это НЕСПРАВЕДЛИВО!!!! А если человек строиться , а стройка как правило затягивается на всю жизнь то это Несправедливо вдвойне

Ответить
  • Татьяна
28.01.16 07:16

Всё больше убеждаюсь,что в нашей стране ничего не поменяется к лучшему

Ответить
  • Aнна
28.01.16 08:00

сараи и разные розвалюхи обложили налогом, но почему-то снова забыли про яхты , вертолеты, самолеты и подобное

Ответить
  • Ангелина
28.01.16 08:10

Злюка-то-же самое подумала и я: почему люди, которые сами построили себе жилье или купили его за свои кровные должны еще платить с этого жилья налоги???? Нам кто-то помог его (жилье) приобрести или подарило государство??? Пусть наши чинуши меньше пилят государство и денег хватит на все и на всех!

Ответить
  • Ева
28.01.16 08:12

У хрущевок и других древних домов, построенные в 50-60-ых годах, уже давно закончился срок эксплуатации. Какой налог может быть?

Ответить
  • XX
28.01.16 08:13

А как налоговая будет знать пробег автомобиля для начисления транспортного налога физикам ?

Ответить
  • :)
28.01.16 08:28

+XX тот же вопрос

Ответить
  • Натали
28.01.16 08:51

А почему Лушников решил, что +25000 по жилой недвижимости касается юридических лиц? Кодекс так не трактует.

Ответить
  • революционерка
28.01.16 09:02

Достали, когда они нахапаются! Предлагаю вообще ничего никому не платить

Ответить
  • Ира
28.01.16 09:10

А при чем тут пробег? Что я пропустила?

Ответить
  • резидент
28.01.16 09:21

Натали 28.01.2016 09:51:46 А почему Лушников решил, что +25000 по жилой недвижимости касается юридических лиц? Кодекс так не трактует. --------------------- Он просто цитирует норму. Похоже, что так и будут толковать. Но конечно из НКУ можно сделать вывод, что речь только о физиках.

Ответить
  • Натали
28.01.16 09:29

Нужно письмо на Минфин писать, а то фикальная служба сейчас натолкует кодекс в свои ворота!!!!

Ответить
  • ЛЛЛЛ
28.01.16 09:34

Злюка +1000000000000000000000

Ответить
  • oper
28.01.16 09:45

Полуразрушенная халупа на краю деревни и элитная недвижимость в центре Киева облагается по одной ставке!!! - где еще в мире такое возможно??? - везде налоги начисляют и платят от стоимости!!! Беспредел по-украински! Нет слов...

Ответить
  • гоша
28.01.16 10:21

В странах ЄС налог на недвижимость рассчитывают как процент из кадастровой стоимости. Для этого а стране ведут кадастр жилья и рассчитывают средние цены по регионам и типам жилья. В этом случае, если недвижимость дорожает, то и налоги растут. В Украине странно почему правительство в стремлении вступить в ЄС приняло налог на недвижимость не европейской а азиатской модели, где или нет налога на недвижимость или его большая часть населения никогда не платит. К примеру, если квартиру в 300 кв. м. разделить на 6 лиц, то налог не платится, так как у каждого по 50 кв. м.

Ответить
  • oper
28.01.16 10:52

"если квартиру в 300 кв. м. разделить на 6 лиц, то налог не платится, так как у каждого по 50 кв. м." - это в идеале так и должно быть, но в нашей стране дураков для этого нужно оформить 6 прав собственности на соответствующую долю площади на каждого из жильцов, а кто сталкивался с этой процедурой - тот знает цену вопроса (как в деньгах, так и в нервах и в потерянном времени, короче - вырванные годы!)

Ответить
  • М-дя
28.01.16 12:02

І я хотіла б знати про кількість проживаючих на жилплощі. У нас будинок 201м. кв. а проживає фактично 3 сім'ї. Вартість та геморой з переоформленням лякають до неможливості. І за що платити? Що побудували власними ручками, недоспали, недоїли,недовідпочивали! Ще внутрішні роботи далеко не закінчили...Живем як ...Я тисячу разів згадувала прислів'я - "От трудов праведных не построишь палат каменных". Все життя пахали і пашемо, а тепер ще і заплати!

Ответить
  • ЮЮ
28.01.16 12:38

Все законы для себя и под себя. А ведь у них всё ворованое!!!!!! И даже за это не хотят платить!!!!

Ответить
  • бурундук
28.01.16 17:05

Как платить не хотите? Яреська с Яйцом сказали-это все для блага, все для стимуляции....Для светлого будущего....

Ответить
  • світлана
28.01.16 21:47

Хотілося б отримати відповідь фахівців на наступне питання: Якшо депутати на міському рівні , в межах місяця, як рекомендовано в Прикінцевих положеннях Закону України №909 не внесуть зміни до вже встановлених місцевих податків на 2016 рік , які прийнятті рішеннями до 01 липня 2015 року ( як передбачає Податковий кодекс ) і в яких були зазначені пільги по розмірам площ, то як будуть діяти податквці ?Рішення органів місцевого самоврядування яке прийнято за півроку діюче і повинно виконуватись, а внесення змін рекомендується. Чи будуть враховувати при нарахуванняі податку фізичним особам по рішенню органу місцевого самоврядування, яке прийнято до липня 2015 року чи будуть застосовувату норму що зазначення в ЗУ № 909

Ответить
  • ННННН
29.01.16 08:18

Для Натали и резидет Вытяг из НКУ: ґ) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку). И все таки по НКУ, кот.находятся в собст-ти юр.и физ.лиц. Вопросик только по 25 тыс.на каждый объект!!!! Вот это прикольнинько. Т.е. они считают общ.площадь всех обектов, а по 25 тыс. добавляют к каждому???? ЖЕСТЬ!!!!

Ответить
  • пенсіонер
30.01.16 20:11

Треба робити ще один майдан і цих народних обранців на коли це пісец а ЯЙЦЕНЮКА З ЄРЕСЬКО і камбіном до гиляки коли ви нажеретись падли як вижити пенсіонеру за мінімальну пенсію ціле житя служив одержав квартиру від держави тепер давай відай одну пенсію за квар тиру другу відай за так звану дачу хата вселі мамина яка скоро розвалиться щож ви робете треба на вас Коліївщини і Опришків бо справедливості не буде в ярмо не заженети бандюгани

Ответить
  • Tata
08.02.16 11:50

Подскажите куда официально обращаться по данному вопросу, кто и как определяет об оплате данного налога Киев, Солом янский район.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям