Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


08.02.16
6851 28 Печатать

Звітність з ЄСВ, нарахування ЄСВ на перехідні відпускні та лікарняні - позиція ПФУ

   На сьогодні готуються зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905 (далі - Порядок № 435).
   
   До затвердження нового Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та нової форми Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Звіт) необхідно заповнювати та подавати, за звітні періоди 2016 року, Звіт за діючою формою, наведеною в додатку 4 до Порядку N 435.
   
   При цьому враховувати, що:
   
  • рядки в таблиці 1 Звіту заповнюються у розрізі видів доходу;

  •    
  • суми нарахованого єдиного внеску відображаються в рядках таблиці 1 Звіту за видами доходу, із розрахунку нової ставки ЄСВ (в розмірі 22 відсотка), крім:

  •    
  • підприємств, установ і організацій для працюючих інвалідів - 8,41 відсотка;

  •    
  • підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС - 5,3 відсотка;

  •    
  • підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів (за умов, визначених частиною чотирнадцятою статті 8 Закону N 2464) працюючим інвалідам - 5,5 відсотка;

  •    
  • оскільки утримання єдиного внеску з нарахованого доходу застрахованих осіб скасовані, то починаючи зі звітного періоду січня 2016 року у таблиці 1 Звіту не заповнюються рядки 5, 5.1 - 5.6, а також у рядках 4, 4.1 - 4.4 не відображається нарахований дохід, з якого утримується єдиний внесок. Відповідно в таблиці 6 Звіту не заповнюється реквізит: 20. "Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)", крім випадків, коли потрібно зробити донарахування або зняття зайво нарахованих сум єдиного внеску, нарахованих у попередніх звітних періодах, та внесення від'ємних значень з типом нарахування 10 при відображенні перерахунків відпускних, нарахованих у попередніх періодах у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

   
   Згідно частини 2 статті 9 Закону N 2464 і підпункту 1 пункту 3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. N 449 (далі - Інструкція N 449), нарахування ЄСВ здійснюється на підставі бухгалтерських і інших документів, відповідно до яких здійснюється нарахування або який підтверджує нарахування та виплату (доходу), на який нараховується ЄСВ.
   
   Частиною 4 статті 9 Закону і підпунктом 4 пункту 1 розділу IV Інструкції N 449 визначено, що нарахування ЄСВ за попередні періоди (окрім випадків одноразової сплати особою ЄСВ за попередні періоди згідно з угодою про добровільну участь в страхуванні) здійснюється виходячи з розміру ЄСВ, який діяв на день нарахування заробітної плати (доходу), на яку нараховується ЄСВ.
   
   Якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, нараховані суми включаються в заробітну плату того місяця, в якому були здійснені такі нарахування (пп. 3 п. 3 р. IV Інструкції N 449).
   
   У наведених вище нормах нарахування ЄСВ за попередні періоди розуміється ситуація, коли в поточному місяці застрахованій особі донараховується дохід, який помилково або з інших причин не був нарахований в попередніх періодах. Це може бути у випадках, коли в поточному місяці нараховується сума допомоги по тимчасовій непрацездатності за попередні місяці, донараховується заробітна плата із-за допущених арифметичних помилок або пов'язаних з уточненням відпрацьованого працівником часу в попередніх місяцях, донараховується індексація із-за її ненарахування або неправильного нарахування в попередніх місяцях, нараховується премія (винагорода), надбавка, доплата за попередній місяць (квартал, півріччя, рік).
   
   Отже, з метою вірного визначення бази нарахування ЄСВ та застосування максимальної величини бази нарахування ЄСВ для відповідних місяців у випадку нарахування сум заробітку (доходу) за дні щорічної та додаткової відпустки, сум допомоги по тимчасовій непрацездатності та сум допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами необхідно відносити такі нарахування до бази нарахування ЄСВ місяців, за які вони нараховані (тобто до місяців, на які доводяться календарні дні оплачуваної відпустки, тимчасової непрацездатності і відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами).
   
   Аналогічний принцип застосовується і при відображенні сум заробітку (доходу) за дні щорічної та додаткової відпустки в таблиці 6 додатка 4 до Порядку N 435, яка призначена для формування страхувальником в розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої йому заробітної плати (доходу) в звітному місяці. Нагадаємо, що згідно з пунктом 9 розділу IV Порядку N 435 в таблиці 6 додатка 4 до Порядку N 435 суми, нараховані за дні щорічної і додаткової відпустки, вноситься в графу "Загальна сума нарахованої заробітної плати / доходу (усього з початку звітного місяця)" (реквізит 17) з відображенням відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на день відпустки цього місяця, з кодом типу нарахування 10. Суми, що доводяться на дні відпустки наступних місяців, включаються в поле наступних місяць і відображаються в окремих рядках за першим рядком з кодом типу нарахувань 10.
   
   Перехідні суми допомоги по тимчасовій непрацездатності та суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами відображаються в окремих рядках з кодами категорій застрахованих осіб, що визначені в додатку 2 до Порядку N 435, в полі відповідного місяця тільки в сумі, що доводиться на цей місяць.
   
   На одну застраховану особу допускається декілька записів в таблиці 6 додатка 4 до Порядку N 435, якщо впродовж одного звітного періоду (місяця) застрахованій особі були здійснені нарахування, в яких відрізняються база нарахування ЄСВ і розміри ставок ЄСВ, а також якщо нарахування здійснювалися за поточні і майбутні періоди (суми заробітку (доходу) за дні щорічної та додаткової та суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами), за минулі періоди (суми допомоги по тимчасовій непрацездатності та суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, суми заробітної плати (доходу) за виконану роботу (надані послуги), термін виконання яких перевищує календарний місяць, а також за відпрацьований час після звільнення з роботи або згідно з рішенням суду - середня заробітна плата за вимушений прогул).
   
   Враховуючи вищевикладене і нововведення в сплаті ЄСВ з 1 січня 2016 року, можна зробити наступні висновки:
   
   

- Якщо працівникові в грудні (листопаді) 2015 року нараховані і виплачені відпускні за періоди, що припадають на грудень (листопад) 2015 року і січень (лютий) 2016 року, і з усієї суми відпускних сплачений ЄСВ в порядку і за ставками, що діяли в 2015 році, то перерахунок ЄСВ, сплаченого із сум відпускних, за січень (лютий) 2016 року, не здійснюється, а в Звіті за січень (лютий) 2016 року коригування нарахованого та сплаченого ЄСВ не робиться.
   
   - Якщо робітниці у листопаді (листопад, грудень 2015 та січень, лютий 2016) 2015 року нараховані і виплачені суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами на період відпустки по вагітності і пологах, яка припадає у тому числі і на місяці 2016 року, з усієї суми таких сум допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами нарахований і сплачений ЄСВ в порядку і за ставками, що діяли в 2015 році, то перерахунок ЄСВ за місяці 2016 року не здійснюється, а в Звіті за січень (лютий) 2016 року коригування нарахованого та сплаченого ЄСВ не робиться.
   
   - Якщо працівникові в січні 2016 року нараховуються суми допомоги по тимчасовій непрацездатності за період тимчасової непрацездатності, яка доводиться на грудень (листопад) 2015 року і січень 2016 року, то на такі суми допомоги по тимчасовій непрацездатності ЄСВ нараховується за ставками, встановленими в 2016 році, тобто 22 % (крім осіб, яким встановлено інвалідність), при цьому утримання ЄСВ не здійснюється. Перехідні суми допомоги по тимчасовій непрацездатності розподіляються по місяцях, за які вони нараховані, з метою порівняння сумарного доходу в таких місяцях з максимальною величиною бази нарахування ЄСВ. Кінцеве нарахування ЄСВ на суми перехідних сум допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ, що законодавчо встановлена для місяців, за які вони нараховані.
   
   Лист ПФУ  від 04.02.2016 г. № 3647/05-02
   
   За матеріалами: Buhgalter.com.ua

Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Соня
09.02.16 09:11

А новый когда будет?

Ответить
  • Таня
09.02.16 09:35

Уже есть

Ответить
  • ///
09.02.16 09:46

как есть? серьезно? а можно ссылочку?

Ответить
  • где де логика
09.02.16 10:08

С переходящих отпускных начисленных и выплаченных в декабре 2015 за январь 2016 у меня с зарплаты за январь 2016 доудержали еще дополнительно 18%, а есв не вернули. ВОТ ЗАКОНЫ!

Ответить
  • Елена
09.02.16 10:11

Я не понимаю: "...сум допомоги по тимчасовій непрацездатності та сум допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами необхідно відносити такі нарахування до бази нарахування ЄСВ місяців, за які вони нараховані (тобто до місяців, на які доводяться календарні дні оплачуваної відпустки, тимчасової непрацездатності і відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами)." - декретные начислены в октябре 2015 за 01 и 02.2016, а вывод в конце статьи, что применяться должны ставки не 22%, а ставки 2015 года. Когда ПФУ научиться писать письма, так чтобы все понимали? Желание оставить начисления и перечисления ЕСВ в большую сторону понятны, так научитесь красиво и логично писать письма. Потому как этот лЫст как для меня, то очередное подтверждение, что начисленные ЕСВ в 2015 по декретным 2016 пересчитать все-таки нужно!!!

Ответить
  • Натали
09.02.16 10:14

Все зависит от бухгалтера если она правильно разобьет сумы на 2 периода, это будет видно по ведомости начисления зарплаты - в декабре 2015 будет проведено и рассчитано все за декабрь 2015р. а в январе - будут видны отпускные за январь 2016р. Тогда у работников никогда не возникнет никаких вопросов по поводу удержания налогов. Ведь в разных периодах разные ставки.

Ответить
  • Наталья
09.02.16 10:24

Мне инспектор в налоговой сказал, что их письма - это всего лишь письма их мнение, а ВЫ платники - керуйтесь диючими нормативними документами

Ответить
  • Аллочка для Таня
09.02.16 10:34

Отчета нового нет. Просто Медок выпустил обновление в котором убрал необходимые проверки, коефициент, клас профессионального риска и т. д. А фактически отчет остался прежний.

Ответить
  • Наталіка
09.02.16 11:12

Підскажіть, при здачі звіту ви прибирали вид діяльності і клас ризику у т1?

Ответить
  • Татьяна
09.02.16 11:24

Загрузила обновленный отчет ЕСВ сегодня - бред полнейший! На старого работника пишет, что бы заполнили 5 таблицу. Отпуска февраля - не пропускает - выделяет как ошибку. Доначисления до минималки - перестало считать автоматом. Нужно проставлять вручную. А из 6-й таблицы в первую - вообще полный бред затягивает! В общем "ВСЕ КАК ВСЕГДА"((((

Ответить
  • Таненька
09.02.16 11:48

подскажите менялись ли счета для уплаты ЕСВ, а то в общем списке их нет, а ссылка, где на старые - стоят ставки 36,76%....

Ответить
  • вика
09.02.16 12:38

Думаю нужно ждать отчет

Ответить
  • Светлана
09.02.16 12:43

Отчет ЕСВ сдала, все нормально.

Ответить
  • ОльгаNik
09.02.16 13:04

Наталіка, ничего не убираете. Программа, в которой Вы формируете д.б. после обновления сама посчитать 22% и не считать 3,6% и соответственно заполнить только эти строки. Таненька, насколько я понимаю, счета по ЕСВ не менялись. Если сомневаетесь -перезвоните к Вашему инспектору (уточните). Вика, долго их будем ждать. Только что сдала (ч/з СОНАТА 0.15.7) на старой форме.Всё принято.

Ответить
  • Наталіка
09.02.16 13:43

Відповідаю сама собі: не прибирати, бо пише помилку в квитанції 1)))))))))))))))))

Ответить
  • Дуня
09.02.16 14:08

СОС!СОС!СОС! Дорогие коллеги, сделала ЕСВ во фризвите, не могу сохранить в XML формате. Сохраняется автоматически только в pfz. Что делать?

Ответить
  • Свита
09.02.16 14:47

Девочки, подскажите код в медке отчет есв за год

Ответить
  • Свита
09.02.16 14:48

я фоп на общих основаниях

Ответить
  • Марина
09.02.16 14:55

Свита звітність-єдинис внесок-додаток 5

Ответить
  • Инна
09.02.16 20:53

для Дуня отчёт по ЕСВ и должен сохраняться в формате pfz

Ответить
  • Дуня
10.02.16 09:43

Дли Инны. Спасибо) Уже разобралась. Сначала панику развела, а уж потом решила в инструкцию залезть)

Ответить
  • Таня для АЛЛОЧКИ
10.02.16 10:46

Отчет новый есть, вчера скидывала через медок, только там проценты стоят еще старые, а считает все по новым процентам. Все сдалось, квитанции пришли.

Ответить
  • Юлия
10.02.16 11:21

В доп. разъяснениях M.E.D.ок по заполнению отчетности по ЕСВ от 08.02.16 г. сказано: "Дополнительное объяснение к заполнению строк 4 и 5. Они не заполняются для отчетных данных, начиная с начислений за январь 2016 года. В случае внесения в таблицу 6 суммы со знаком «-», при условии отражения пересчета отпускных, начисленных в предыдущих периодах и в связи с временной потерей трудоспособности в таблицу 1 строки 4 и 5 суммы со знаком «-» переносятся." У меня такая ситуация с пересчетом отпускных и сумма отпускных с "-" идет в строку 4 таб. 1 Подскажите, пж, не будет ли вопросов у налоговой при таком переносе минусовых сумм из таб.6 в таб.1 строку 4? Строка 4, по идее, должна быть нулевой. У кого такая ситуация?

Ответить
  • ???
10.02.16 11:50

В медке онлайн отчеты еще можно сдавать с бесплатными ключами, он уже настроен на 22%? Кто нибудь сдавал, отзовитесь...Сегодня он почему-то вообще не открывается, а уже 10-е число

Ответить
  • Ольга
10.02.16 13:56

сота ніфіга не налаштована, червоним світить

Ответить
  • Лена
11.02.16 11:22

Для Ольги: странно, но я вчера сдала все в Соте. Только я свой файл с правильными данными импортировала в Соту, затем проверила - проверка прошла + получила через 30 мин. обе квитанции.

Ответить
  • лллл
17.03.16 10:58

допоможіть!!! У січні 2016року нарахувала зарплату і подала звіт по ЄСВ. У лютому зробила перерахунок заробітної плати за січень 2016р. в зв"язку з лікарняним з 25.01.2016 по 05.02.2016. як правильно зняти зарплату за січень і допровести за січень лікарняний по звіту за лютий ЄСВ. Корогування у звіті зробила так як робила у минулих роках: зарплата "-" а лікарняні "+" а звіт не пройшов?

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям