Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


19.02.14
1157 4 Печатать

Ответы на вопросы телефонной линии на тему: "Особенности исчисления и уплаты налога на недвижимое имущество физическими лицами"

   Нещодавно Міндоходів України спільно з журналом «Вісник Міністерства доходів і зборів України» було проведено «гарячу» телефонну лінію на тему «Особливості обчислення та сплати податку на нерухоме майно фізичними особами». На запитання платників відповідав начальник відділу адміністрування майнових податків Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Міністерства доходів і зборів України Юрій Тимощук.
   
   Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час проведення телефонної лінії.
   
   
   
Податок сплачується за житлову площу чи загальну?
   
   1. За яку площу сплачується податок на нерухоме майно?

   
   Податковим кодексом України (далі — Податковий кодекс) визначено, що об’єктом оподаткування є об’єкт житлової нерухомості, в тому числі його частка, а базою оподаткування є житлова площа об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його часток.
   
   
   
Хто може розраховувати на пільги
   
   2. Чи передбачено Податковим кодексом додаткові пільги щодо звільнення від оподаткування податком на нерухоме майно?

   
   Підпунктом 265.2.2 п. 265.2 ст. 265 Податкового кодексу визначено об’єкти нерухомості, що не є об’єктами оподаткування.
   
   Пунктом 265.4 вищезазначеної статті передбачено пільги зі сплати податку, пп. 265.4.1 якого встановлено, що база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується: на 120 м² для квартири/квартир незалежно від їх кількості; на 250 м² для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості; на 370 м² для різних видів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
   
   Водночас пільги зі сплати податку не надаються на об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності).
   
   Крім того, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати додаткові пільги зі сплати податку, який сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані в установленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
   
   
   
Звірку не проведено: є відповідальність чи ні
   
   3. Чи передбачено відповідальність за непроведення звірки даних щодо кількості об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності, та розмірів житлової площі таких об’єктів?

   
   Контролюючими органами у 2013 р. надсилалися повідомлення-запрошення власникам житлової нерухомості за місцем їх проживання (реєстрації) про звірку кількості об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у їх власності, та розмірів житлової площі таких об’єктів.
   
   Власникам об’єктів житлової нерухомості на підставі оригіналів документів про право власності на об’єкти житлової нерухомості надавалося право до 31.12.2013 р. (включно) звернутися до контролюючого органу за місцем проживання щодо проведення такої звірки.
   
   Водночас чинним законодавством не передбачено відповідальності платників податків за непроведення звірки.
   
   Проте у разі нездійснення громадянами зазначеної звірки наявні дані в контролюючих органах щодо кількості об’єктів житлової нерухомості та розмірів житлової площі таких об’єктів вважатимуться правильними й відповідно до них буде розраховано податок.

   
   
   
Строки сплати податку
   
   4. Які встановлено строки сплати податку на нерухоме майно?

   
   Строки сплати податку встановлено п. 265.10 ст. 265 Податкового кодексу, згідно з пп. 265.10.1 якого податкове зобов’язання з податку за звітний рік сплачується:
   
   фізичними особами — протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення;
   
   юридичними особами — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
   
   
   
Підприємці сплачують податок як фізичні особи
   
   5. Чи встановлено особливості сплати податку на нерухоме майно для фізичних осіб — підприємців?

   
   Статтею 265 Податкового кодексу не встановлено такого платника податку, як фізична особа — підприємець. Підприємці сплачують податок на нерухоме майно як звичайні фізичні особи.
   
   
   
Подання декларації у разі відсутності об’єкта нерухомості
   
   6. Підприємство — юридична особа не має у власності об’єктів житлової нерухомості. Чи повинно воно за 2013 р. подавати Податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі — декларація), із прочерками?

   
   Відповідно до пп. 265.1.1 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової нерухомості.
   
   Платники податку — юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
   
   Таким чином, юридичним особам, які протягом 2013 р. не мали у власності об’єктів житлової нерухомості (тобто відсутня база оподаткування податком на нерухоме майно), декларацію подавати не потрібно.
   
   
   
Нерухомість отримано у спадщину
   
   7. Який порядок обчислення податку на нерухоме майно у разі отримання об’єкта житлової нерухомості у спадщину?

   
   Відповідно до пп. 265.8.1 п. 265.8 ст. 265 Податкового кодексу у разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника — починаючи з місяця, в якому виникло право власності.
   
   Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
   
   Тобто для фізичної особи, яка отримала об’єкт житлової нерухомості у спадщину, податок на нерухоме майно обчислюється контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) починаючи з місяця, в якому виникло право власності.
   
   
   
Надання в оренду кімнати
   
   8. Фізична особа має у власності двокімнатну квартиру житловою площею 80 м², одну з кімнат здає в оренду. Чи сплачуватиме вона податок на нерухоме майно?

   
   Відповідно до пп. 265.2.1 п. 265.2 ст. 265 Податкового кодексу об’єктом оподаткування є об’єкт житлової нерухомості, в тому числі його частка.
   
   Пунктом 265.4 вищезазначеної статті передбачено пільги зі сплати податку, зокрема для квартири/квартир незалежно від їх кількості база оподаткування зменшується на 120 м².
   
   Проте пільги не надаються на об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності).
   
   Отже, якщо фізична особа — власник об’єкта житлової нерухомості здає в оренду його частину, то така особа повинна сплачувати податок на нерухоме майно за всю житлову площу цього об’єкта.
   
   
   
9. Багатодітна сім’я має у власності житловий будинок житловою площею 270 м² і здає в оренду одну кімнату. Чи сплачуватиметься в такому випадку податок на нерухоме майно?

   
   Законом України від 26.04.2001 р. № 2402-III «Про охорону дитинства» визначено, що багатодітна сім’я — це сім’я, в якій подружжя (чоловік і жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, — до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
   
   Згідно з пп. 265.2.2 п. 265.2 ст. 265 Податкового кодексу не є об’єктом оподаткування об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать фізичним особам, які відповідно до закону мають статус багатодітних сімей, але не більше одного такого об’єкта на сім’ю.
   
   Таким чином, житловий будинок, який належить багатодітній сім’ї і одна з кімнат якого здається в оренду, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно за умови, що така сім’я не має у володінні інших об’єктів житлової нерухомості.
   
   
   
Кімната в гуртожитку оподатковується
   
   10. Чи є об’єктом оподаткування приватизована кімната в гуртожитку. Якщо так, то яка пільга застосовується в цьому випадку?

   
   Статтею 127 Житлового кодексу України передбачено, що гуртожитки є спеціально спорудженими або переобладнаними для цього житловими будинками, які призначено для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також громадян у період роботи чи навчання.
   
   Отже, приватизована кімната в гуртожитку є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно. При цьому база оподаткування зменшується незалежно від кількості квартири/квартир, які перебувають у власності фізичної особи — платника податку, на 120 м², якщо власник не використовує це майно з метою одержання доходів (здавання в оренду, лізинг, використовування у підприємницькій діяльності).
   
   
   
Відповідальність за несплату податку
   
   11. Чи передбачено відповідальність за несплату податку на нерухоме майно?

   
   Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк.
   
   Статтею 126 Податкового кодексу передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
   
   - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;
   
   - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, — у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.
   
    За розстрочкою щодо сплати податку звертаються до контролюючого органу
   
   Чи можна сплатити податок на нерухоме майно у розстрочку, якщо громадянин не може сплатити одразу всю його суму?
   Якщо громадянин не може сплатити одразу всю суму податку на нерухоме майно, то він може звернутися до контролюючого органу для отримання розстрочення.
   
   Відповідно до пп. 17.1.5 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу платник податків має право одержувати відстрочення, розстрочення сплати податків. Згідно зі ст. 100 цього Кодексу він має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань.
   
   Підставою для розстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1235.
   
   Розстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу (в тому числі окремо — суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, в якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
По материалам Міндоходів України
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • ната
20.02.14 06:41

Я должна получить уведомление на оплату налога от налоговой? Я правильно понимаю..

Ответить
  • Любопытная
20.02.14 07:40

очень интересен налог для ФЛП на едином налоге.Заплатила 5% от дохода (3-я группа), да ещё раз заплати налог на недвижимость,так как оказываю бухгалтерские услуги и зарегистрирована на свой адрес.Мне кажется,коллеги,что это двойное налогообложение? Как Вы считаете?

Ответить
  • Закон и порядок
20.02.14 08:31

Ната - вы правильно понимаете - если получите уведомление с уже узгодженою сумою зобов'язання - то надо платить , срок 60 дней .

Ответить
  • Любопытной
20.02.14 08:45

Налог на недвижимость вы должны заплатить не как предприниматель , а как физ.лицо - так что, это даже не "налогообложение" и не затраты предпринимателя, а уже ваш чистенький доход , так сказать "кошельковый ", при этом никого не интересует какой толщины "кошелек" - не заработали от проведения деятельности в собственной квартире - вам " полегшення " - рассрочка, только и всех дел - сходить и доказать." Раз плюнуть", кто уже ходил и доказывал , тот знает. Коммунальный-то отменили, а это были затраты ЮЛ, налог на прибыль снизили , так что.... " с облегчением " вас.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям