Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


08.09.24
1303 0

Яка довідка ЛКК має бути для відстрочки по догляду за батьком

Дуже багато людей, у кого батьки потребують постійного догляду, запитують, якої форми має бути довідка ЛКК про те, що їхні батьки потребують такого догляду. І таких форм багато. Одні військкомати погоджуються з однією формою, а ігнорують іншу, інші - навпаки. І це завдання із зірочкою. Сама довго в ньому розбиралася і готова з Вами поділитися інформацією на підставі останньої судової практики.

 

Які види довідок ЛКК взагалі існують

 

Коли Ви приходите до лікаря, просите направити Вас на лікарську комісію для отримання довідки ЛКК про те, що Ви потребуєте постійного стороннього догляду, мало хто знає, що форм таких довідок ЛКК є безліч.

І далеко не кожна з них, як з'ясувалося, підходить для оформлення відстрочки.

При цьому на практиці вкрай складно переконати лікаря дати Вам саме ту форму довідки, яка Вам потрібна. А не ту, яку йому хочеться.

Які ж види довідок ЛКК взагалі існують:

1) Висновок ЛКК про те, що людина потребує постійного стороннього догляду у вільній формі;

2) Висновок лікарської комісії медичного закладу про необхідність постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I або II групи внаслідок психічного розладу - форма затверджена Наказом МОЗ 667 від 31.07.2013 р;

3) форма № 080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися і самообслуговуватися та потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» - затверджена Наказом МОЗ 407 від 09.03.2007 р.;

4) форма № 080-2/о «Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» - затверджена Наказом МОЗ 407 від 09.03.2007 р.

 

Звертаю Вашу увагу, що слова, що людина потребує постійного стороннього догляду, містяться лише у 2 перших формах - у довідці у вільній формі, про видачу якої можна попросити лікарську комісію усно, та у довідці, яку видають винятково людям із психічними розладами.

Решті ж видається висновок про те, що вони потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі або догляду вдома. І слів про те, що вони потребують постійного стороннього догляду тут немає.

 

Яка форма довідки ЛКК підходить для оформлення відстрочки від мобілізації

 

Раніше я завжди говорила, що всі ці довідки ЛКК рівнозначні за своєю суттю. І справді спочатку деякі суди ухвалювали рішення на користь військовозобов'язаного, якщо у їхніх батьків під час оформлення відстрочки по догляду була хоча б одна з цих довідок.

Але, на жаль, такі рішення зустрічаються зараз дедалі рідше й рідше.

І вже на рівні Верховного Суду все частіше трапляється правова позиція, що в довідці ЛКК про те, що людина потребує догляду, обов'язково повинна міститися фраза що вона потребує постійного стороннього догляду.

І що інші формулювання про догляд на непрофесійній основі не годяться.

Такий висновок зробив Сьомий апеляційний адміністративний суд у своєму рішенні від 26.06.2024р. у справі № 600/7342/23: https://reyestr.court.gov.ua/Review/120002982 

І в цьому рішенні він також посилається на практику розгляду аналогічних спорів у постановах Верховного Суду у справах № 120/1909/23 від 21.02.2024 р. (https://reyestr.court.gov.ua/Review/117154140) та № 420/16689/23 від 11.04.2023 р. (https://reyestr.court.gov.ua/Review/118305709).

Усі ми знаємо, що якщо справа дійшла до Верховного Суду і вже вироблена якась правова позиція, то сперечатися з нею майже не реально. Поки не станеться диво і Верховний Суд не змінить свою позицію.

При цьому в цій ситуації я б не сподівалася на диво.

І з огляду на судову практику, вимагайте в лікувальних закладах довідку ЛКК саме тієї форми, де обов'язково написано, що людина потребує постійного стороннього догляду.

 

Коли не потрібно отримувати довідку лікарської комісії

 

Якщо ми говоримо про відстрочку від мобілізації за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тобто про догляд за батьками, дружиною, батьками дружини або дитиною, які потребують постійного догляду, то тут обов'язковою є наявність довідки ЛКК або ж довідки МСЕК, що такий Ваш родич потребує постійного стороннього догляду.

А ось якщо ми говоримо про інші види відстрочки, наприклад про відстрочку за п. 13 ч. 1 ст. 23. 1 ст. 23, коли батько інвалід 1, 2 групи і Ви єдиний родич, або про відстрочку за п. 14 ч. 1 ст. 23, коли батько інвалід 1, 2 групи і Ви єдиний родич, або про відстрочку за п. 14 ч. 1 ст. 23, коли Ви доглядаєте бабусю, інваліда 1, 2 групи і більше нікого в неї немає, то тоді наявність довідки лікарської комісії вже не обов'язкова. І якщо її немає - це не страшно.

Точно так само не потрібна ця довідка ЛКК і в тих випадках, коли Ви оформлюєте відстрочку за дружиною, інвалідом 1, 2 групи, або 3 групи з певним переліком захворювань, за дитиною інвалідом або хворим на особливо тяжкі захворювання, або за причиною своєї особистої інвалідності.

Посилання на першоджерело: https://youtu.be/BIlrbx0QDp8  

 

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям