Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


12.09.16
13410 34 Печатать

Прийняли вагітну жінку? Фонд соцстраху подає до прокуратури і на перевірку до інших органів!

ВИТЯГ з консультації (який подано нижче):

«Водночас робочi органи Фонду, проводячи контрольнi заходи, пов'язанi iз нарахуванням та виплатою матерiального забезпечення застрахованим особам, у разi виявлення пiдозри щодо заволодiння страхувальником коштами Фонду через прийняття на роботу жiнки на останньому мiсяцi вагiтностi проводять розгляд справи разом iз контролюючими та правоохоронними органами.»


КОНСУЛЬТУЄ ФОНД СОЦIАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З
ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТI

Про розрахунок допомоги по вагiтностi та пологах

ПИТАННЯ: Працiвницю було прийнято на роботу за сумiсництвом з 16 грудня 2015 р. За 16 календарних днiв, вiдпрацьованих у груднi 2015 p., було нараховано 1460,87 грн; за 14 календарних днiв, вiдпрацьованих у сiчнi 2016 p., нараховано 1287,10 грн. Середньоденна зарплата становить 91,62 грн. З 15 сiчня до 12 липня 2016 р. працiвниця перебувала у вiдпустцi по вагiтностi та пологах (180 календарних днiв).

За основним мiсцем роботи працiвницi нараховано допомогу по вагiтностi та пологах - 12097,80 грн. Страховий стаж за основним мiсцем роботи - менш як 12 мiсяцiв. Яку суму допомоги по вагiтностi та пологах потрiбно нарахувати за сумiсництвом?

ВIДПОВIДЬ: За частиною 1 ст. 30 Закону України вiд 23.09.99 р. № 1105 «Про загальнообов'язкове державне соцiальне страхування» (далi - Закон № 1105) матерiальне забезпечення та соцiальнi послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатностi застрахованим особам, якi працюють на умовах трудового договору (контрактy), призначаються та надаються за основним мiсцем роботи, крiм допомоги по тимчасовiй непрацездатностi (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагiтностi та пологах, якi надаються за основним мiсцем роботи й за сумiсництвом у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України.

Згiдно з п. 27 Порядку обчислення середньої заробiтної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соцiальним страхуванням, затвердженого постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26.09.2001 р. № 1266 (далi - Порядок), якщо застрахована особа перебувала в трудових вiдносинах менш нiж календарний мiсяць за останнiм основним мiсцем роботи, розрахунковий перiод визначається за фактично вiдпрацьований час {календарнi днi) перед настанням страхового випадку.

Вiдповiдно до п. 3 Порядку середньоденна заробiтна плата обчислюється дiленням нарахованої за розрахунковий перiод заробiтної плати, на яку нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування та/або страховi внески на вiдповiднi види загальнообов'язкового державного соцiального страхування, на кiлькiсть календарних днiв зайнятостi (вiдповiдно до видiв страхування - перiод перебування у трудових вiдносинах, виконання робiт (послуг) за цивiльно-правовими договорами, проходження служби, провадження пiдприємницької або iншої дiяльностi, пов'язаної з одержанням доходу безпосередньо вiд такої дiяльностi) в розрахунковому перiодi без урахування календарних днiв, не вiдпрацьованих з поважних причин (тимчасова непрацездатнiсть, вiдпустка у зв'язку з вагiтнiстю та пологами, вiдпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку та шестирiчного вiку за медичним висновком, вiдпустка без збереження заробiтної плати).

Якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа працює за сумiсництвом, обчислення середньої заробiтної плати провадиться страхувальниками окремо за основним мiсцем роботи та за сумiсництвом. Розрахунковий перiод в такому разi визначається за кожним мiсцем роботи окремо вiдповiдно до п. 30 Порядку.

Страховi виплати та оплата перших п'яти днiв тимчасової непрацездатностi за рахунок коштiв роботодавця провадяться на пiдставi копiї виданого в установленому порядку листка непрацездатностi, засвiдченої пiдписом керiвника i скрiпленої печаткою за основним мiсцем роботи, та довiдки про середню заробiтну плату за основним мiсцем роботи.

У такому разi сумарна заробiтна плата, з якої розраховуються виплати, за мiсяцями розрахункового перiоду за основним мiсцем роботи та за мiсцем (мiсцями) роботи за сумiсництвом не може перевищувати розмiру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Якщо застрахована особа була прийнята на роботу за сумiсництвом з 16 грудня 2015 p., а з 15 сiчня 2016 р. у неї стався страховий випадок, розрахунковим перiодом для обчислення середньої заробiтної плати буде перiод з 16 грудня 2015 до 14 сiчня 2016 р.

Вiдповiдно до п. 29 Порядку, якщо впродовж 12 мiсяцiв перед настанням страхового випадку, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соцiального страхування, застрахована особа має страховий стаж - менш як шiсть мiсяцiв, середня заробiтна плата визначається для розрахунку допомоги по вагiтностi та пологах виходячи з нарахованої заробiтної плати, з якої сплачуються страховi внески, але в розрахунку на мiсяць не вищi вiд двократного розмiру мiнiмальної заробiтної плати та не меншi за розмiр мiнiмальної заробiтної плати, встановлений законом у мiсяцi настання страхового випадку.

Отже, якщо впродовж 12 мiсяцiв перед настанням страхового випадку застрахована особа має страховий стаж - менш як шiсть мiсяцiв, середньоденний розмiр допомоги по вагiтностi та пологах у такому випадку не може перевищувати 90.54 грн (1378 грн х 2 : 30,44).

Згiдно з ч. 1 ст. 25 Закону № 1105 допомога по вагiтностi та пологах застрахованiй особi виплачується за весь перiод вiдпустки у зв'язку з вагiтнiстю та пологами, тривалiсть якої становить 70 календарних днiв до пологiв i 56 (у разi ускладнених пологiв або народження двох чи бiльше дiтей - 70) календарних днiв пiсля пологiв. При цьому допомога по вагiтностi та пологах за 180 календарних днiв виплачується лише жiнкам, вiднесеним до 1-3 категорiї осiб, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи, оскiльки з 1 сiчня 2015 р. скасовано зону посиленого радiоекологiчного контролю та пiльги для категорiї 4 постраждалих осiб.

Водночас робочi органи Фонду, проводячи контрольнi заходи, пов'язанi iз нарахуванням та виплатою матерiального забезпечення застрахованим особам, у разi виявлення пiдозри щодо заволодiння страхувальником коштами Фонду через прийняття на роботу жiнки на останньому мiсяцi вагiтностi проводять розгляд справи разом iз контролюючими та правоохоронними органами.

"Праця i зарплата" N 27 (991), 20 липня 2016 р.

По материалам Навчальний центр "Домінанта"

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Кузя
12.09.16 07:20

Тоже мне преступление. Законом не запрещено нанимать женщину на последнем месяце беременности. Фонд заговаривается..

Ответить
  • оля
12.09.16 08:58

в таком случае можно рассматривать "как попытку завладения средствами" прием беременной женщины со сроком "две полоски", она же через 7 месяцев пойдет в декрет

Ответить
  • оля
12.09.16 08:58

в таком случае можно рассматривать "как попытку завладения средствами" прием беременной женщины со сроком "две полоски", она же через 7 месяцев пойдет в декрет

Ответить
  • Елена
12.09.16 09:31

Статья 184 КЗоТ УкраиныСтаття 184. Гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей"Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда..." Что скажет ФСС

Ответить
  • Елена
12.09.16 15:03

Елена, Добавлю, что представители ФСС прежде чем делать такие заявления и применять на практике такие полномочия, должны сначала внести в действующий КЗоТ изменения и указать : На основании каких документов работодатель может узнать, что женщина беременна и на каком сроке он не имеет права ее принимать на работу.

Ответить
  • -+-
12.09.16 10:29

фонду надо запретить прием женщин на работу вообще в связи с возможностью в будущем беременности

Ответить
  • Алла
12.09.16 10:48

все верно, а то все такие хитросделанные, сидят дома, налоги не платят, а потом устроятся на работу на месяц и государство должно им выплачивать пособие по беременности, причем из наших же налогов

Ответить
  • Lumiers
12.09.16 10:50

Какой позор!

Ответить
  • Maria
12.09.16 10:51

Проблема в том, что таких злоупотреблений действительно было много. За месяц-другой до родов принимали на работу с немалым окладом и получали декретные. Мой бывший директор лет 5 назад пытался таким образом втюхать мне в сотрудницы свою доченьку. Еле отбилась. Один знакомый тоже таким образом устроил свою жену своим замом. Против них возбудили уголовное дело. Ничего не имею против беременных, но одно дело когда сотрудница уже работает на предприятии, а другое - когда устраивается с конкретной целью срубить бабла.

Ответить
  • Татьяна
12.09.16 14:10

Maria, А что вам дает фонд, какие блага?По собственному опыту знаю что бухи на больничный ходят очень редко.Путевки получают одни и те-же, которые родичи, кумы, друзья кумов и.т.д.Простым смертным получить можно от своих отчислений из фонда только больничный.Ну и втюал бы ваш дир.свою доченьку и что,сложно больничный обсчитать и расчет составить? Может в этом причина?

Ответить
  • Настя
12.09.16 12:14

Maria, какая разница насколько немалый оклад, если человек устраивается за месяц -другой до больничного по беременности, то больничные начислят из расчета не больше 2 мин. ЗП.

Ответить
  • Бухик
12.09.16 13:18

Настя, Вы правы на 100%! Чего так все возмущаются, ведь действительно на данные момент по законодательству больничные в таком случае будут не выше 2 мин ЗП какой бы не был баснословный оклад. Неужели это такая большая проблема, чтобы так на ней заострять внимание.

Ответить
  • Maria
12.09.16 12:24

Настя, я несколько лет проработала в сети аптек. У нас декретчиц было каждый месяц по несколько человек. Думаете такое "грибное" место что все моментально беременеют? Да директор за откат пристраивал. Мне уже неудобно было ходить в соцстрах с этими отчетами. Они нам вечно денег были должны немеряно. Я - бухгалтер, но в данном случае хорошо понимаю позицию соцстраха.

Ответить
  • Абзац
12.09.16 12:06

С улицы беременных с животом выше носа никто на работу не берет, а только учредители раздупляются своих жён и дочерей пристроить. За месяц до родов брать никого нельзя, ведь у будущей матери уже предродовой отпуск. А пособие на ребенка она и так получит от государства.

Ответить
  • Павло
12.09.16 12:41

Чужих вагітних Роботодавцю брати невигідно через те що йому прийдеться з своєї кишені виплачувати ЄСВ на декретні.

Ответить
  • )
14.09.16 16:58

Павло, открою Вам секрет: декретчице выплачивают начисленные декретные за минусом ЕСВ :)

Ответить
  • Бухгалтер Харьков
12.09.16 12:46

Беременность уже преступление?!А если женщина платила все года есв, а перед берем уволилась , все, не положено?!Как же все достало. Налоги плати, приходишь в школу - плати, идешь в больницу плати... выходишь на пенсию , бегай справки получай, а потом не той ручкой нарисовано с спавке !Соц.страхи чем сейчас занимаются? Почему не переложить начисление по больничным листам сразу на фонд. Весь доход отражен в программе! Сделайте и больничный электронный, который будет сразу с платежной картой... это, наверно, не в этом государстве...

Ответить
  • 911
12.09.16 15:30

Бухгалтер Харьков, з приводу податків - жінці щоб заробити на лікарняний потрібно відпрацювати 22 роки - ви багато 40+ річних вагітних бачили, і це при умові що в неї буде стабільний заробіток всі 22 роки і що вона не ходила на лікарняний

Ответить
  • 0123456
13.09.16 09:55

911, а взносы мужа вы посчитали? он на декретные своей жены не зарабатывает? А как же политика повышения рождаемости, или нашей стране молодежь уже не нужна? У нас смертность не превышает рожаемость и население не тает и не стареет с каждым годом? за счет кого вы собираетесь пенсии получать, когда придет ваше время?Очень раздражает, что молодой девушке не так легко устроиться на работу: моложая - скоро уйдет в декрет, с ребенком - ребенок болеет, смысла брать нет; около 30- так скоро пойдешь на второй декретный, зачем нам такое нужно; вам 35 - 40 - уже пик расцвета сил проходит, вы начнете болеть, нам такой сотрудник не нужен. А тут вы беременны и умудрились устроиться на работу, есть ограничение на размер декретных, но ФСС угрожает правоохранительными органами. Это дно. О каких правах беременных идет речь и вообще кого они заботят? Да, злоупотребления бывают, но нельзя всех косить под одну гребенку, среди этих беременюшечек есть и обычные, нормальные и реальные сотрудницы. Пример, внутри коропорации перевели сотрудницу с одной организации на другую, потому что решили одну фирму продать другим людям, или закрыть, или "усыпить" и такой груз там ни к чему. Или даже сотрудница настолько крутой специалист, что новый работодатель готов подождать 4 месяца декретных, а сотрудница гттова нанять няню и выйти в скором на работе. Вообщем, ФСС не правы. Так же не правы, как и стем, что путевку на мать и ребенка можно было получить только, если у матери соответствующие показания и болезни. Это же полнейший бред! Лично мне стыдно за ФСС.

Ответить
  • ок
12.09.16 12:53

Бухгалтер Харьков, одно дело уволилась перед берем. и поступила на новую работу, а другое на работу принята уж очень беременная. Где такие чудо работодатели, которые по доброте душевной берут на работу беременных? Тут без берем. косо смотрят: а у вас возраст такой, вы в декрет скоро захотите, а тут уже факт на лицо и берут просто так? та ладно

Ответить
  • Настя
12.09.16 14:07

не на все предприятия/фирмы женщины при устройстве на работу должны предоставлять справку о состоянии здоровья. Так что, гипотетически, работодатель мог и не знать о беременности беременной. ))

Ответить
  • ок
12.09.16 14:53

Настя, ну да, ну да, особенно на последнем месяце. "я не беременная, я упитанная"

Ответить
  • Энжи
12.09.16 13:25

А если будут премии перед больничным по беременности и родам - тоже будет проверка?

Ответить
  • Анна
12.09.16 15:20

В данном примере у сотрудницы больничный выдан на 180 дней, т.е. при приеме на работу срок был до 5 месяцев. Это далеко не последний месяц. При приеме на работу сотрудница могла утаить факт беременности

Ответить
  • цель
12.09.16 16:44

Ужас:/утаить факт беременности/!!!

Ответить
  • Кузя
12.09.16 16:54

Да какая в данном контексте разница, кто кого , когда и куда пристраивает? Чтобы пугать прокуратурой, у ФСС должны быть на то веские основания. Это нарушение хоть какого-то законодательства? Нет. Это ухудшает положение работника? Нет. Так какие вопросы? Сама позиция ФСС бесит. Если не хотят платить - пусть вносят правки в закон. Мне вот даже интересно что они в запросе в прокуратуру писать собираются? А чьи там жены-дочки это уже вопрос морали, а не закона. Ни чем они не хуже чем эти бездельники из ФСС, которые зп получают тоже из наших налогов за чаепитие постоянное и непомерно раздутый штат.

Ответить
  • ку-ку
12.09.16 17:53

На работу надо принимать женщин со справкой о стерилизации или со справкой о климаксе

Ответить
  • Алла
12.09.16 17:56

Кузя вы одна вменяемая , мир сошел сума

Ответить
  • 129
12.09.16 20:56

якби в нас не було проблем з працевлаштуванням, а так - шукають вихід : влаштовуються по знайомству, хто має можливість

Ответить
  • 0123456
13.09.16 10:05

из-за приема на последнем месяце беременности смысла проводить какое-то расследование нет: Период оплачиваемого больничного уже меньше на целый месяц как минимум, так как декретные оплачивается только с дня фактического ухода в декретный отпуск, а человек не может уйти в него раньше даты приема, и ограничение в 2 минималки действует. Вообщем, консультация какая-то стремная.

Ответить
  • Алла
13.09.16 13:48

виллы строятся за счет налогов это нормально, а дать пару копеек не родившейся душе , это преступление, в который раз убеждаюсь , что у нас в стране только две проблемы- это дураки и дороги

Ответить
  • Светлана
13.09.16 16:05

Я собираюсь поступить именно так - принять себя на работу к мужу перед больничным с окладом на 2 минималки. У меня стаж глав буха с 1999 года, а в последние 1,5 года работаю не официально и все эти года платила взносы и пахала без выходных и больничных. У них нет никакого закона для таких угроз. Не понимаю почему тут некоторых такая ситуация бесит - это деньги не с вашего кармана. Я за свой маленький срок уже столько отвалила государству с его бесплатной медициной, благотворительных взносов в каждом кабинете -такой благодетельницей стала ..., все анализы (кроме мочи) платные и еще принеси спирт, вату, шприц и т.д. а еще все в переди и за роды тоже дайййй

Ответить
  • Асия
15.09.16 11:15

Скажу так. Для своих можно и на основной и по совместительству числиться, а для других - ...с маком и пиво с раком.

Ответить