Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


  • Относительно начисления единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование на суммы взносов по договорам долгосрочного страхования жизни или негосударственного пенсионного страхования

Относительно начисления единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование на суммы взносов по договорам долгосрочного страхования жизни или негосударственного пенсионного страхования



   
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
   
   ЛИСТ
   
   від 04.09.2015 р. N 18884/6/99-99-17-03-03-15

   Державна фіскальна служба України розглянула лист <...> щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) на суми внесків за договорами довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного страхування.
   
   Відповідно до ст. 1 Закону України від 07 березня 1996 року N 85/96-ВР "Про страхування" (далі - Закон N 85) страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
   
   Статтею 4 Закону N 85 визначено, що предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, що не суперечать закону і, зокрема, пов'язані з життям, здоров'ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням (особисте страхування).
   
   Страхування може бути добровільним або обов'язковим (ст. 5 Закону N 85).
   
   Добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком (частина перша ст. 6 Закону N 85).
   
   Статтею 6 Закону N 85 встановлено види добровільного страхування, зокрема страхування життя, страхування від нещасних випадків, медичне страхування (безперервне страхування здоров'я), страхування здоров'я на випадок хвороби.
   
   Так, страхування життя - це вид особистого страхування, який передбачає обов'язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку.
   
   Крім того, ст. 7 Закону N 85 визначено види обов'язкового страхування.
   
   Згідно із ст. 1 Закону України від 09 липня 2003 року N 1057-IV "Про недержавне пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1057) учасник недержавного пенсійного забезпечення - фізична особа, на користь якої сплачуються (сплачувалися) пенсійні внески до пенсійного фонду або на пенсійний депозитний рахунок у банку і яка має право на недержавне пенсійне забезпечення на умовах і в порядку, визначених пенсійним контрактом, договором про відкриття пенсійного депозитного рахунка або договором страхування довічної пенсії та Законом N 1057 або яка отримує пенсійні виплати із пенсійного фонду.
   
   Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон N 2464).
   
   Пунктом 1 частини першої ст. 7 Закону N 2464 передбачено, що базою нарахування єдиного внеску для роботодавців та найманих працівників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно із Законом України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон N 108).
   
   Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників регулюються Законом N 108 та іншими законодавчими та нормативними актами, у тому числі розробленими відповідно до Кодексу законів про працю та Закону N 108, Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України від 13.01.2004 N 5 (далі - Інструкція N 5).
   
   Статтею 2 Закону N 108 визначено структуру заробітної плати, яка включає, зокрема, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
   
   Пунктом 2.3 розділу 2 Інструкції N 5 визначено види виплат, які включаються до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат, зокрема витрати в розмірі страхових внесків підприємств (крім випадків, зазначених у п. 3.5 Інструкції N 5) на користь працівників, пов'язаних з добровільним страхуванням (особистим страхуванням майна). Указані суми включаються до фонду оплати праці в тому місяці, коли провадяться перерахунки страховій компанії (пп. 2.3.4 п. 3 Інструкції N 5).
   
   Розділом 3 Інструкції N 5 встановлені інші виплати, що не належать до фонду оплати праці, зокрема внески підприємств згідно з договорами добровільного медичного та пенсійного страхування працівників і членів їхніх сімей (п. 3.5 Інструкції N 5).
   
   Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року N 1170 затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок, відповідно до п. 2 розділу II якого платіж згідно з договорами добровільного медичного та пенсійного страхування працівників і членів їх сімей не є базою нарахування єдиного внеску.
   
   Враховуючи викладене, сума страхових внесків, сплачених роботодавцем за договорами довгострокового страхування життя за найманих працівників, які є складовою заробітної плати, є базою нарахування єдиного внеску.
   
   Водночас, внески, сплачені роботодавцем на користь працівника за договором недержавного пенсійного забезпечення, не є базою нарахування єдиного внеску.
   
    Голова
   
Р. М. Насіров

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам