Відмова у відстрочці: Хто наступний?
Через зайву бюрократію та протиріччя між Законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також постановою КМУ № 560 дуже часто на практиці стикаюсь із ситуацією, що буває так, що 2 однакові підстави для відтермінування у 2 різних людей, той самий перелік нюансів та інших родичів, в один час подаємо заяви на відтермінування. І в одному випадку отримуємо відстрочку, а в іншому відмову.
Ця стаття буде про те, що робити, якщо Ви отримали відмову у відстрочці. Чи можуть Вас мобілізувати.
Відмовили у відстрочці, чи можуть мобілізувати
Якщо ми керуємося нормами закону, то так, оскарження в судовому порядку відмови у відстрочці не перешкоджає Вашій мобілізації.
Але ж зовсім не обов'язково виконувати бездоганно те, що від Вас хочуть співробітники ТЦК і СП, особливо у випадках, коли відмова у відстрочці незаконна. І коли насправді у Вас є підстави для відстрочки.
У цьому випадку, коли у Вас є всі підстави для відстрочки, у Ваших силах зробити так, щоб Вас мобілізувати не змогли.
Припустимо ситуацію, Ви подали заяву на відстрочку. І отримали рішення про відмову поштою, або з'явилися в ТЦК, підписали зі словами не згоден, отримали і збираєтеся йти до суду і доводити своє право на відстрочку через суд.
А тут, розуміючи своє становище і що, можливо, ось-ось Ви доведете свої права, ТЦК намагається не упустити момент.
І вручає Вам бойову повістку, мобілізаційне розпорядження.
У такому разі, за будь-яких обставин, Вам потрібно відмовлятися від її підпису, вимагати скласти акт відмови від підпису, де причиною відмови вказувати: «У мене є право на відстрочку, ТЦК про це повідомив».
Після цього розвертатися, йти, і йти все оскаржувати в судовому порядку.
А якщо не випускають - викликати поліцію, фіксувати викрадення, нікуди не йти добровільно.
Затягнули у військову частину - навіть форму не отримувати, у навчаннях не брати участь і відмовлятися виконувати незаконні накази.
Але це ми вже забігли надто далеко. І це більше про те, що робити в разі викрадення. Про це є серія окремих роликів. А зараз давайте розглянемо ситуацію трохи в іншому контексті.
Припустимо, вручили Вам мобілізаційне розпорядження. І Ви відмовилися від підпису.
Або не відмовилися, але з'являтися за ним не хочете, і готові відстоювати своє право на відстрочку через суд.
Перше, що ми робимо - подаємо позов до суду.
І звичайно ж зараз багато хто з Вас завалять мене питаннями, а раптом заведуть кримінальну справу про ухилення від мобілізації, а як себе убезпечити на час, поки ми судимося. На ці всі питання зараз постараюся Вам відповісти.
Як зробити так, щоб Вас не могли мобілізувати поки Ви судитесь
Коли ми з клієнтами доходимо до того, що всі варіанти мирних рішень вичерпано і потрібно домагатися відтермінування через суд, то зазвичай я пропоную до суду подавати не тільки позовну заяву.
Разом із позовною заявою я пропоную подавати ще й заяву про забезпечення позову, де проситиму суд заборонити стосовно Вас будь-які дії щодо Вашої мобілізації до моменту набрання законної сили остаточним рішенням суду у цій справі.
Заява про забезпечення позову розглядається зазвичай досить швидко. І якщо суд її задовольнить - це Ви на весь час судів, скільки б вони не тривали, отримуєте законне право нікуди не з'являтися за жодними мобілізаційними розпорядженнями. Якщо ж Вам не пощастило і Вам відмовили - можна оскаржити відмову окремо від самого судового розгляду і боротися за свої права далі.
І вже з'являються перші дзвіночки і перша позитивна судова практика на тему забезпечення позову і заборони мобілізації на час судів.
Донецький окружний адміністративний суд у своїй ухвалі від 21.06.2024р. у справі № 200/4124/24, з якою Ви можете ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/119909112 , заборонив мобілізацію особи на час, доки вона оскаржує відмову у відстрочці через суд.
Мотивуванням суду було те, що якщо його зараз мобілізують, то це право оскаржити рішення про відмову у відстрочці виходить безглуздим, що порушує його базові права на справедливий суд. І таке мотивування цілком логічне.
Я теж в одній зі своїх справ, які веду, вирішила піти тим самим шляхом.
І Дніпропетровський окружний адміністративний суд у своїй ухвалі від 09.08.2024 р. у справі № 160/21317/24 також заборонив мобілізацію людини на час, поки ми судимося. З ним Ви можете ознайомитися за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/120916315
Звичайно ж, це не 100%, що всі суди будуть міркувати саме так.
Навіть у мене була ситуація, що один окружний адміністративний суд аналогічну заяву задовольняє, а інший відмовляє. Але все одно потрібно пробувати і йти до кінця.
Ну а якщо Ви не хочете подавати заяву на забезпечення позову до суду або Вам у ній відмовили, то все одно відмовлятися від підпису будь-яких мобілізаційних розпоряджень на час суду і за ними не з'являтися.
Що робити, якщо заведуть кримінальну справу про ухилення від мобілізації
Багато хто запитає, добре, я подам позов до суду, відмовлюся від підпису мобілізаційного розпорядження, не з'явлюся за ним. Але ж ТЦК і СП подадуть матеріали моєї справи в поліцію і буде порушено кримінальну справу про ухилення від мобілізації. Що тоді?
Ну для початку потрібно заспокоїтися і припинити паніку.
Далеко не завжди і не так швидко випадки, за якими людина не з'явилася за мобілізаційним розпорядженням, передають у поліцію. І можливо за цей час Ви вже зможете закінчити свій судовий процес і відстояти своє право на відстрочку через суд. І питання саме по собі буде закрито.
По-друге, у ТЦК і СП теж є юристи. І я ще на практиці жодного разу не стикалася з ситуацією, щоб людина оскаржила їхню відмову про відтермінування, вони про це знали і поспішали заводити якісь кримінальні справи. Зазвичай, у більшості випадків, вони теж не налаштовані плодити порожні справи, які нічим не закінчаться. І чекатимуть результату судового процесу.
По-третє, навіть якщо Ви судитеся і тут щодо Вас порушили кримінальну справу про ухилення від мобілізації за неявку за повісткою, щодо якої Ви судитеся. Теж ніякої паніки. Берете адвоката. Займаєтеся цією кримінальною справою з ним. Спілкуєтеся зі слідчим тільки після запрошення за офіційною повісткою. Жодних зустрічей у кафе чи просто поговорити.
І на офіційному опитуванні, допиті письмово під штамп і розпис або через канцелярії подаєте копію ухвали суду про відкриття провадження у справі, Вашу заяву на відстрочку, документи, які дають Вам на це право. І пояснюєте, що Ви не з'являєтесь за бойовою повісткою, тому що не підлягаєте мобілізації і маєте право на відстрочку за законом. Вам відмовили і Ви пішли до суду.
Будь-який слідчий у такому разі не буде поспішати і дочекається закінчення судового процесу. Головне Вам усе красиво й офіційно оформити й подати в такому разі.
А якщо Вам телефонує хтось під виглядом слідчого «просто зустрітися і поговорити», то поясніть, що Ви доводите своє право на відтермінування через суд, справа прийнята до розгляду, рішення ще немає, і що на всі розмови за офіційною повісткою Ви із задоволенням з'явитеся. Але тільки так.
Може хтось із Вас все одно скаже, що я боюся і придумає купу причин, чому це небезпечно.
Тут можуть відповісти лише те, що безпечних і простих шляхів тут немає. Просто Ви повинні розуміти ціну того, що Ви робите. Якщо Ви зараз є за мобілізаційним розпорядженням, то ніхто Ваші аргументи слухати не буде. Вас відвезуть у військову частину. З цього моменту Ви вже військовозобов'язаний. І вже не важливо, чим закінчиться наш судовий процес. Ми вже не можемо говорити про відстрочку. Можемо говорити тільки про звільнення, і з поля бою. А підстави для звільнення зазвичай набагато жорсткіші, ніж для відстрочки.
І на полі бою небезпечніше, ніж зі співробітниками ТЦК або суді. Тож вибір за Вами.
Посилання на першоджерело: https://youtu.be/B0p4t6I9Nt0
Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.
Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.
- ntguilty
- 0
- 0
- Резерв+
- 0
- 0