Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


16.01.17
9039 3 Печатать

Чи можна звільнити працівника у день написання ним заяви?

ЧИ МОЖНА ЗВІЛЬНИТИ ПРАЦІВНИКА ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННЯМ У ДЕНЬ НАПИСАННЯ НИМ ЗАЯВИ, ЯКЩО ПРИЧИНИ ВІДСУТНІ, АЛЕ ОБИДВІ СТОРОНИ ПОГОДИЛИСЯ НА ПРИПИНЕННЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН?

Відповідно до статті 38 Кодексу законів про працю України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. 

У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Необхідність надання підтверджуючих документів може встановлюватися локальними документами роботодавця (наприклад, правилами внутрішнього трудового розпорядку). Роботодавець не зобов’язаний вимагати від працівника надання підтверджуючих документів, в той же час це не заборонено чинним законодавством.

У разі досягнення згоди між працівником і роботодавцем трудовий договір може бути припинений у визначений працівником строк (у тому числі і у день написання заяви про розірвання трудових відносин) як на підставі статті 38 КЗпП України так і пункту 1 статті 36 КЗпП України за угодою сторін.

 

По материалам Управління Держпраці у Хмельницькій області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Хто тут на роботу
16.01.17 11:32

Беспредел, и скорее, со стороны работодателя.

Ответить
  • ***
16.01.17 16:00

Если это проштрафившийся бюджетник или силовик, то увольняют за 2 недели до происшествия. И проходит.

Ответить
  • Анастасия
16.01.17 22:18

Почему-то все говорят о том что одни работники бедные несчастные потерпают от решений директоров предприятия, но по сути прав у работника и защиты гораздо больше. Вот простой пример, стукнуло сотруднику узкого профиля уволиться, потому что муж сказал дома сидеть, она написала заявление по уходу за ребенком без отработки, а то что за ней задолжености по документам, по оплатам ее клиентов, то что некому передать все реактивы к лаборатории, так как за один час не найти нового сотрудника, то никого не интересует. Бывает и такое, что сотрудник халатно выполняет работу, то его тоже не так просто уволить. Мне кажется, что как-то надо уравновешивать ответственность и предприятия и сотрудника. С

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям