Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


16.05.17
15778 10 Печатать

Чи обов’язково списувати ПММ за нормами, затвердженими Мінтрансом

Катерина Чучаліна, юрист

При проведенні податкової перевірки платників податків, контролюючі органи часто порівнюють сформовані витрати на списання паливно-мастильних матеріалів (далі – ПММ), із нормами, затвердженими Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України № 43 від 10.02.1998 року “Про затвердження норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті” (далі – Наказ № 43) http://www.moz.gov.ua/ua/portal/dn_19980210_tran.html
      
Контролюючі органи наполягають на тому, що ПММ мають бути списані виключно у відповідності до вказаного Наказу № 43. Якщо платник податків списував у бухгалтерському та податковому обліку витрати з ПММ у фактичній кількості, що не відповідає вимогам Наказу №43, такого платника можуть чекати зменшення витрат та збільшення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств або ПДФО (для підприємців). Однак, такі вимоги суперечать чинному законодавству України.
       
Відповідно до п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
     
Згідно п.5 Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку 16 “Витрати” (далі – П(С)БО Витрати), витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань. При цьому, згідно п.6 П(С)СБО Витрати, витратами звітного   періоду  визнаються  або  зменшення активів,  або збільшення зобов'язань,  що призводить до  зменшення власного капіталу  підприємства  (за  винятком  зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками),  за умови,  що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
    
Отже, чинним законодавством встановлено, що платник податків формує свої витрати на підставі фактично понесених витрат ПММ, якщо такі ПММ використані в господарській діяльності та обсяг використання можна достовірно оцінити.
     
Оскільки, на даний час, немає законодавчо затверджених форм бланків для списання ПММ, документами для підтвердження понесених витрат можуть бути (перелік не виключний):

 - звіти водія. Форму  такого звіту слід затвердити Наказом та у ній обов’язково потрібно відображати кількість ПММ, використаного водієм за певний проміжок часу, наприклад за день;

акти списання ПММ. Ці акти повинні містити всі необхідні реквізити, передбачені для первинного документу. Складати акти можна за календарний місяць, (хоча, в ідеалі, акт списання має бути прив’язаний до конкретного виду доходу, на отримання якого було використано ПММ).
   
Зрозуміло, що при списанні ПММ, слід використовувати один з методів, затверджений Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", який затверджений Наказом про бухгалтерський облік на підприємстві. Фізичні особи – підприємці визначають вартість ПММ на підставі первинних документів, отриманих від постачальників, зокрема - видаткових накладних.

Наказ № 43 – всього лише рекомендація.
     
Відповідно до п.1 Указу Президента України “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади” від 03.10.1992р. № 493/92 (далі - Указ № 493/92) з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
   
Пунктом 2 Указу № 493/92 передбачено, що органом державної реєстрації нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю є Міністерство юстиції України.
   
Зі змісту Наказу № 43 вбачається, що цей акт було прийнято з метою планування потреби підприємств, організацій та установ (далі - підприємств) в ПММ і контролю за їх витратами, ведення звітності, запровадження режиму економії і раціонального використання нафтопродуктів, а також може застосовуватись для розроблення питомих норм витрат палива.
    
Тобто, норми витрат пального, відображені у Наказі № 43, призначені для полегшення роботи підприємств у плануванні майбутніх витрат при використанні транспортних засобів та мають інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер. Вказане твердження підтверджується тим, що Наказ № 43 не був зареєстрованим у Міністерстві юстиції України.
      
Отже, відповідно до положень  Указу № 493/92, Наказ № 43 не є нормативно-правовим актом в розумінні закону та не може встановлювати, змінювати чи припиняти норми права. Аналогічну позицію висловив і Вищий адміністративний суд України, зокрема в Ухвалі від 13.04.2016 року у справі № К/800/64715/13 http://reyestr.court.gov.ua/Review/57613649 .
     
Слід також зауважити, що у Наказі № 43 (у додатках) викладені норми витрат не для всіх сучасних автомобілів. Таким чином, стверджуючи, що платники податків повинні використовувати норми списання витрат для ПММ, затверджені Наказом № 43, органи виконавчої влади фактично позбавляють суб’єктів господарювання права на придбання та використання нових автомобілів.
     
Отже, платники податків не зобов’язані використовувати ПММ у межах норм витрат, передбачених Наказом № 43, що не позбавляє платника податків обов’язку фіксувати всі свої витрати у належних первинних документах.
По материалам Ліга.Блоги

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Кузя
16.05.17 07:29

И это правильно.

Ответить
  • Виталий
16.05.17 08:18

Лучше поздно, чем никогда

Ответить
  • Бухх
16.05.17 11:12

Подскажете, на фирме висит не списанный бензин (еще с 2010-11года). Как списать или что с ним делать? По факту его нет уже давно, прошлий бухгалтер не списала. Фирма переходит на единый налог.Спасибо!

Ответить
  • Мартын Боруля
16.05.17 12:02

Бухх, боюсь показаться невежливым, но вы когда-нить слышали о такой забубённой бухгалтерской процедуре как ИНВЕНТАРИЗАЦИЯ?С 2010 года ваше предприятие их должно уже было провести как минимум штук семь.Но это, конечно, если требования украинского законодательства выполнять.Но для вас, судя по всему, это не очень важно...так что нехай "на фирме висит"... есть же не просит. прально?

Ответить
  • Бухх
16.05.17 14:20

Мартын Боруля, слышь ты, умник. Я нормально спросил, как его просто взять и списать, что мы там проводим и инвентаризируем - наше дело, а не твое.

Ответить
  • Мария
16.05.17 12:35

"Контролюючі органи наполягають на тому, що ПММ мають бути списані виключно у відповідності до вказаного Наказу № 43" - где? в каком действующем письме/законе ГФС..? по ссылке - статья о том, что Мининфраструктуры считает, что эти нормы касаются всех предприятий... Или имеется в виду, что если наше предприятие будет проверятся Министерством инфраструктуры, то возможны какие-то последствия? А какие последствия, можно узнать? И при каких условиях Минифраструктуры вообще имеет право проверять, например, наше предприятие, относящееся к малым и занимающееся транспортно-экспедиторской деятельностью? Я что-то не понимаю, маразм законодателей заразен и Бухгалтер911 уже заболел?(

Ответить
  • Мария
16.05.17 13:27

И, воспользовавшись тем, что это бухгалтерский форум, очень ПРОШУ БУХГАЛТЕРОВ, прошедших проверки периодов, начиная с 2015 года, в которых у вас было списание ГСМ: ПОДЕЛИТЕСЬ, ПОЖАЛУЙСТА, ОПЫТОМ!! Опишите, пожалуйста, какие были у фискалов при проверке требования к документальному оформлению списания ГСМ, как проверяли и с какими последствиями. СПАСИБО!!

Ответить
  • Ксенія
16.05.17 21:05

Мария, залежить все від провіряючого. Одному все ок, а іншому все неправильно. Але я списую пмм в шляхових листах по нормі. Потім загальний акт ( спеціально розроблений під наше підприємство), тут списую взагальному по всім машинам. Також є реєстр отримання пмм по кожній машині. Ну і все. В 15 році при перевірці зняли всі пмм з витрат, нарахували штрафів і т.д. Відсудились слава богу.

Ответить
  • Мария
17.05.17 10:01

Ксенія, спасибо за ответ! В 15-м году у Вас проверяли периоды, в которых НКУ действовал еще в старой редакции (с разделами по налогу на прибыль и т.д.)? По идее, со вступлением в действие новой редакции НКУ (налоговый учет практически =бух.учет), должно что-то измениться при проверках... Странно, что, ни у кого не было проверок в 2016-м году?:(

Ответить
  • Анна
29.05.17 15:56

Який перелік документів на списання палива?

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям