Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


12.08.17
2240 0 Печатать

Коментар НБУ щодо рівня інфляції в липні 2017 року

У липні 2017 року споживча інфляція уповільнилася в місячному вимірі (0.2% порівняно з 1.6% у червні) завдяки сезонному зниженню цін на плодоовочеву продукцію та одяг та взуття. У річному вимірі інфляція становила 15.9%. 

Фундаментальний інфляційний тиск залишився помірним – базова інфляція становила 0.1% м/м та 7.3% у річному вимірі. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України (ДССУ).

Водночас фактична інфляція перевищила траєкторію прогнозу Національного банку, оприлюдненого в Інфляційному звіті (липень 2017 року), що насамперед пояснюється вищими темпами зростання цін на сирі продукти та посиленням впливу адміністративних факторів.

Базова інфляція як у місячному, так і річному вимірі в цілому відповідала очікуванням. На тлі сприятливої ситуації на валютному ринку та стабілізації інфляційних очікувань прогнозовано продовжувалося сповільнення зростання цін на одяг та взуття (до 1.2% р/р). Також стабільно низькими залишались темпи зростання цін на інші непродовольчі товари (3.3% р/р).

Водночас вторинні ефекти від підвищення цін на м’ясо та молоко продовжував спостерігатися тиск на ціни відповідних продуктів харчування з високим ступенем обробки (м’ясні та ковбасні вироби, масло, кисломолочні продукти тощо). Очікувано прискорилося зростання цін на послуги, що входять до показника базової інфляції (послуги закладів відпочинку та культури, ресторанів та кафе, санаторно-курортних установ, стоматологічні та консультативні медичні послуги). Крім того, тривало підвищення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій (на 8.8% м/м та 48.7% р/р).

● Зростання цін на сирі продовольчі товари суттєво прискорилося (до 25.5% р/р). Темпи їх зростання виявились вищими за очікувані, насамперед через подальше подорожчання м'яса та молока, а також помірніше, ніж очікувалося, сезонне зниження цін на овочі та фрукти. Зокрема, зростання цін на м’ясо прискорилися до 30.6% р/р через зниження пропозиції цього товару на тлі значних обсягів експорту та зменшення поголів’я. Крім того, зовнішній попит та зростання світових цін призвели до подальшого прискорення зростання цін на молоко (до 27.3% р/р).

Попри сезонне зниження цін на овочі та фрукти в місячному вимірі, воно було менш суттєвим, ніж очікувалося за результатами короткострокової оцінки. Остання ґрунтується на динаміці подекадного моніторингу цін (тарифів) на споживчому ринку, що здійснюєтсья ДССУ, та автоматизованого збору цін в онлайн супермаркетах. Відхилення фактичних показників від оцінок пояснюється більш тривалим, ніж очікувалося, відображенням впливу зміни підходів ДССУ до врахування цін на сезонну плодоовочеву продукцію (більш детально про зміну методології див. тут). У результаті, зростання цін на овочі в річному вимірі прискорилося до 59.9% р/р.

Крім того, уповільнення зростання цін на фрукти (до 23.8% р/р) було помірнішим, ніж прогнозувалося, через подальше відображення впливу заморозків на скорочення врожаю ягід та фруктів, а також зниження пропозиції окремих імпортованих фруктів (зокрема винограду) порівняно з минулим роком.

●∙Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, уповільнилося до 27.9% р/р, насамперед за рахунок сприятливої бази порівняння (у липні минулого року відбулося підвищення тарифів на гарячу воду). Проте значення цього показника виявилось вищим за прогноз внаслідок помірнішого, ніж очікувалося, уповільнення зростання цін на тютюнові вироби (до 43.2% р/р, у місячному вимірі ціни зросли на 3.3%). Це може пояснюватися як відкладеними ефектами проблем з дистрибуцією товарів вітчизняного виробництва, так і нижчою пропозицією імпортованих товарів на тлі їх вищої вартості.

Крім того, прискорилося зростання вартості залізничних пасажирських перевезень (до 6.4% р/р порівняно з падінням на 0.3% р/р у червні) через зростання вартості додаткових послуг. Також очікувано прискорилося зростання вартості автомобільних пасажирських перевезень, зокрема на тлі зростання тарифів на проїзд у міському транспорті в Києві.

●∙Ціни на паливо, як і прогнозувалося, сповільнили зростання до 9.7% р/р (знизилися на 1.1% м/м) на тлі зниження цін на нафту в попередні місяці та сприятливої ситуації на валютному ринку.

Національний банк очікує, що частина із зазначених ефектів має тимчасовий характер і може бути нівельована у другій половині 2017 року. Проте поточна динаміка загального ІСЦ та його складових свідчить про подальше посилення ризиків більш суттєвого відхилення інфляції від центральної точки цільового діапазону 8% +/- 2 в.п. на кінець поточного року, ніж передбачає наш липневий прогноз, незважаючи на те, що фундаментальний інфляційний тиск залишатиметься помірним.

По материалам НБУ
Комментарии
фото автора В фокусе
Амброзяк Наталья Подаем бенефициаров: когда и как [время пришло]...
109310 320
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям
Спасибо, что читаете сайт Бухгалтер 911 Войдите и читайте дальше бесплатно