Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


11.12.17
18050 8 Печатать

Деякі питання складання РК до ПН, складених на неплатника ПДВ

Державна фіскальна служба України надала індивідуальну податкову консультацію від 16.11.2017 р. № 2639/6/99-99-15-03-02-15/ІПК щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної.

Згідно з п. 185.1 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) об'єктом ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Кодексу.

Пунктом 187.1Кодексу визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 192.2 ст. 192 Кодексу зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.

Згідно з п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 N 1307 (далі - Порядок N 1307), у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань відповідно до ст. 192 Кодексу постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.

У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни.

Щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної, якщо на дату складання податкової накладної покупець не був платником ПДВ, а на дату складання розрахунку коригування вже зареєстрований як платник цього податку

Пунктом 8 Порядку N 1307 та формою розрахунку коригування передбачено, що у верхній лівій частині такого розрахунку коригування робиться відповідна помітка "X" та зазначається тип причини "02" - Складена на постачання неплатнику податку.

Згідно з п. 12 Порядку N 1307 у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який незареєстрований як платник податку, у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000".

При цьому розрахунок коригування до податкової накладної, яка не видається отримувачу (покупцю) (за наявності законодавчих підстав для складання такого розрахунку коригування), підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем) (п. 22 Порядку N 1307).

Щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на покупця - неплатника ПДВ, у разі повернення таким неплатником неоплаченого товару

Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору (п. 192.2 ст. 192 Кодексу).

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Кодексу податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Відповідно до п. 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року N 1246, зі змінами і доповненнями, розрахунки коригування до податкових накладних, складених, зокрема до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) - платнику податку (за наявності законодавчих підстав для складення таких розрахунків коригування), підлягають реєстрації постачальником (продавцем).

У випадку повернення неплатником ПДВ неоплаченого товару постачальник - платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної при здійсненні операцій з постачання такого товару, та зменшити нараховану суму податкових зобов'язань з ПДВ після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.

Щодо порядку складання розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань у разі повернення неплатнику ПДВ залишку суми грошових коштів, що раніше були ним сплачені

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної (далі - розрахунок коригування), складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Згідно з п. 192.2 ст. 192 Кодексу зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.

Таким чином, можливості складення платником ПДВ розрахунку коригування на зменшення нарахованих податкових зобов'язань у разі повернення неплатнику частини попередньої (авансової) оплати Кодексом не передбачено.

По материалам ГУ ДФС у Полтавській області
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Бух
11.12.17 06:36

Что они хотят этим сказать? На аванс есть НО, а если аванс вернули, то НО не убираем?

Ответить
  • руся
11.12.17 11:18

да, Бух, они хотят сказать именно этот бред. Придется судиться, т.к. получаем предоплаты, расторгаем договора, возвращаем аванс...

Ответить
  • Елена
11.12.17 13:44

Полная ерунда!

Ответить
  • руся
11.12.17 13:57

Елена, согласна, но на юристов потратиться придется...

Ответить
  • ОК
11.12.17 14:08

Від таких роз"яснень вовком вити хочеться!!!

Ответить
  • Ольга
11.12.17 14:14

Странно, а ЕБПЗ на сегодня гласит о другом: "Коротка: Якщо продавцем – платником ПДВ на дату отримання авансової оплати від неплатника ПДВ були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг, а аванс повернуто, то продавець – платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ." ну и как это понимать?

Ответить
  • Юлия
11.12.17 14:54

"можливості складення платником ПДВ розрахунку коригування на зменшення нарахованих податкових зобов'язань у разі повернення неплатнику частини попередньої (авансової) оплати Кодексом не передбачено." А якщо Відповідно до вимог ст.ст. 620, 666 Цивільного кодексу України повернення покупцю раніше перерахованого ним авансового платежу розглядається цивільно-правовим законодавством як розторгнення (розірвання) угоди, а не як перегляд цін.Отже, при поверненні авансу у зв’язку з розірванням угоди купівлі-продажу, операція з поставки товару не відбувається.Таким чином, якщо продавцем – платником ПДВ на дату отримання авансової оплати від неплатника ПДВ були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі сталися обставини, внаслідок яких неможливо виконати умови договору постачання товарів/послуг, а аванс повернуто, то він має право скласти розрахунок коригування та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.ДПІ у Дніпровському районі ГУ ДФС у м. Києві При пересмотре цен нельзя корректировать НО, а при полном возврате денежных средств - можно!

Ответить
  • Сова
13.12.17 10:12

Вы не поняли разницу между возвратом аванса и возвратом ЧАСТИ аванса. На ЧАСТЬ возврата аванса РК не составляется.

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям