при подписке на рассылку
gift_icon

Яна Бугримова: Реформа фіскальної служби. Місія здійсненна

ДФС — це майданчик, де постійно відбуваються контакти держави, бізнесу та громадян, передає ZN.ua.

Ефективна робота Державної фіскальної служби (ДФС) є однією з ключових умов економічного зростання країни. Вона гарантує повноцінне наповнення бюджету, виконання державою своїх функцій і фінансування необхідних реформ. 

У розвинених країнах розуміють: податки — це ключова складова бюджету країни, а сплата податків — це завжди питання взаємодії між платниками та державою. Корумпована податкова служба не стимулює платників виконувати свій обов'язок перед державою, і навпаки.

При цьому сьогодні в Україні 62% скарг бізнесу стосуються, власне, роботи податкової, частка тіньової економіки становить 30–55%, а за опитуванням Європейської бізнес-асоціації, проблеми в системі оподаткування залишаються однією з основних перепон роботи бізнесу.

Важливо розуміти, що ДФС — це майданчик, де постійно відбуваються контакти держави, бізнесу та громадян і формується імідж держави. Без змін у ДФС не буде повноцінної довіри до влади, здійснюваних реформ і політик, і ці зміни не можна відкладати.

У 2017 р. Міністерство фінансів спільно з Державною фіскальною службою розпочало проект з комплексної реформи ДФС. Серед завдань: оптимізувати робочі процеси, підвищити ефективність адміністрування податків, поліпшити якість послуг. Головна мета — зменшити рівень корупції та перетворити ДФС на сервісну службу, яка матиме довіру платників податків.

Що було зроблено за минулий рік?

Консолідація зусиль Мінфіну, ДФС і міжнародних партнерів України

Мінфін, ДФС і міжнародні партнери України спільно розробили проект з реформи ДФС. Тривалий час не було єдиного бачення стратегії реформування ДФС, але тепер ми його досягли і вже разом у рамках проекту з реформи впроваджуємо визначені ініціативи. Більш того, міжнародні партнери підтримують нас і допомагають, надаючи консультації та фінансування. Ми маємо підтримку на всіх рівнях.

Створення Міжнародної ради: підтримка та оцінка наших міжнародних партнерів

У червні 2017 була створена Міжнародна рада з представників ЄС, Німеччини, Канади, США, а також ЄБРР і МВФ. Рада моніторить перебіг реформи, визначає пріоритети, координує робочі групи та надає експертну підтримку. Це дає змогу об'єктивно оцінювати перебіг перетворень у ДФС, посилює увагу та довіру до змін, адже вони базуються на світових практиках і відбуваються під контролем незалежних експертів.

Автоматичне відшкодування ПДВ

Мінфін запустив реєстр автоматичного відшкодування ПДВ і взяв на себе забезпечення прозорості цього реєстру. Цей революційний крок — один із перших на шляху до контролю за використанням ДФС своїх баз даних. Якщо раніше доступ до інформації про відшкодування ПДВ був лише у ДФС, і ніхто не міг відслідковувати можливі маніпуляції, то тепер ДФС тільки вносить дані, а Держказначейство автоматично відшкодовує ПДВ. Таким чином, реєстр обмежив можливості для корупції у відшкодуванні ПДВ.

Створення дорожньої карти реформи ДФС

Ми визначили чотири основні напрями змін у короткостроковій перспективі. Це — сервіси, податкові перевірки, робота з боргом і персоналом.

Сервіси мають бути доступними та якісними. Це означає переведення більшості адміністративних послуг в онлайн, ефективну роботу call-центрів і розвиток власної IT-системи.

Для податкових перевірок пріоритетом є вдосконалення моделі податкових ризиків, яка використовується для визначення платників і питань для перевірки. Що стосується перевірок, то тут завдання автоматизації теж є ключовим. Так, камеральні перевірки мають бути повністю автоматизовані. Крім того, ДФС буде проводити роботу для поступового переходу на електронні документальні перевірки. Такі кроки підвищать ефективність та об'єктивність її висновків, зменшать безпосередні контакти платників із працівниками ДФС, що має обмежити корупційні ризики.

 

Робота з персоналом має бути спрямована на залучення нових кадрів, вмотивованих на втілення змін, на впровадження системи зі збільшення мотивації персоналу, на більш ефективний розподіл навантаження і функцій між працівниками.

Розроблено алгоритм автоматизації камеральних перевірок

Наразі всі камеральні перевірки виконуються ДФС вручну. Це забирає багато часу й людських ресурсів, при тому, що більшість із цих процесів можуть бути автоматизовані. Тому ми розробили алгоритм автоматизації камеральних перевірок: створили уніфіковану методологію, за якою можна буде в автоматичному режимі обробляти звітність і декларації. Це значно прискорить процеси перевірок.

За результатами тестування такого автоматизованого алгоритму перевірка однієї декларації може займати до п'яти хвилин, тоді як зараз у середньому інспектор витрачає близько 40 хвилин.

Плани на 2018 р.

Реформа будь-якої інституції передбачає дві складові: зміну філософії — залучення до роботи людей із сучасними підходами та високими етичними стандартами, і зміну процесів — у старій системі нові люди швидко втратять мотивацію.

Та якщо зміна філософії та оновлення кадрів — це тривалий процес, то операційним удосконаленням роботи ДФС потрібно займатися вже зараз. Це стосується усіх бізнес-процесів — перевірок, сервісів, роботи з боргом.

Запровадження онлайн-сервісів, автоматизація камеральних перевірок, управління податковими ризиками, модернізація IT-інфраструктури — це ті зміни, які незабаром мають зробити ДФС якісною сервісною організацією, зручною та доступною для платників податків. Як саме?

Запровадження онлайн-сервісів

Нині майже 60% контактів із ДФС здійснюється офлайн через центри обслуговування платників (ЦОПи), а десять основних адміністративних послуг, які надаються ДФС, становлять 90% завантаженості ЦОПів. Усі ці десять послуг буде переведено в онлайн-режим протягом наступного року. Для порівняння, в розвинених країнах у середньому 60% контактів з ДФС здійснюється онлайн — це показник, до якого ми прямуємо.

Автоматизація камеральних перевірок

Ми запровадимо розроблений алгоритм автоматизації камеральних перевірок у роботу ДФС у всіх регіонах. Із автоматизацією перевірок частина персоналу вивільниться для більш завантажених напрямків роботи, таких, як робота з податковим боргом та аудит. Також автоматизація значно зменшить ручне втручання в процес перевірок, а отже, й корупційні ризики.

Управління податковими ризиками

Модель аналізу податкових ризиків — це інструмент, який використовується ДФС для вибору податкових справ для перевірок. Наразі ця модель має цілий ряд недоліків та обмежень, які ми плануємо виправити.

Зокрема, нова модель ризиків буде використовуватися в усіх видах перевірок, враховуватиме галузеві показники та ризики, результати попередніх аудитів.

Для розробки та постійного вдосконалення моделі ризиків буде створений єдиний Центр оцінки податкових ризиків, який здійснюватиме попередній аналіз податкової інформації та відбір справ для перевірок.

Створення Офісу реформ при ДФС

Старі системи не змінюють себе самі, тому залучення нових людей є важливим для успіху реформи ДФС. Створення проектних офісів виявилося дієвим на рівні як Кабінету міністрів, так і окремих міністерств. Такі офіси роблять державні структури більш гнучкими, адже дають можливість ефективніше залучати потрібних фахівців, знаходити фінансування та експертну підтримку.

Підсилення внутрішньої IT-функції ДФС

 

Зі скасуванням актів Кабміну, спрямованих на інституційну реформу Державної фіскальної служби, зокрема, реорганізацію структури, залучення нових людей та остаточну ліквідацію податкової міліції, зміна операційних процесів є важливим, але недостатнім кроком для комплексної реформи служби. Мінфін виступає за комплексне бачення реформи і комплексну зміну її роботи. Скасування зазначених актів — це скасування стратегії подальших кроків і дій. Неможливо щось змінювати, не маючи конкретного завдання та стратегічного бачення того, до чого мають привести ці зміни.

Для того, щоб вищезазначені плани на цей рік реалізувалися, а подальша реформа ДФС таки відбулася, Мінфін повторно вноситиме на розгляд уряду скасовані акти Кабміну, які стосуються реформи ДФС, з усіма доопрацюваннями та рекомендаціями партнерів.

Реформа ДФС залишається однією з ключових для розвитку української економіки. Події останніх років чітко показали, що українці прагнуть якісно нових відносин між суспільством та урядом, які мають базуватися на взаємній повазі та довірі. Нова ДФС — це основа довіри між бізнесом і державою. Тільки така довіра сприятиме добровільній сплаті податків, своєчасному та повноцінному наповненню бюджету, а отже, й фінансуванню всіх потрібних реформ. Для цього ДФС доведеться пройти довгий шлях, фактично повністю змінити філософію своєї роботи: перетворитися з репресивного органу тиску на якісну сервісну організацію.

Отключить рекламу
Комментарии
 • Буржуй
03.02.18 13:11

Уморила! Чего когда человек становиться депутатом или чиновником он начинает жить в параллельной реальности?  Он какбы и и тут и одновременно в шестом измерении своих фантазий. Окончательно ликвидировать налоговую милицию? То есть сейчас она как бы ликвидирована ,но не совсем? Реформа уже в действии. Суть -ГФС нажатием кнопки,  дистанционно, преврашает Вас в плательщика налога с оборота в сумме НДС. И дальше оправдываетесь. Одна надежда, что временная приостановка блокировок будет долговременной, а там глядишь и власть поменяется.

Ответить
  Оценить
 • 26
 • 0
 • Сомневающийся
04.02.18 10:36

А меня раздражает, когда говорится в будущем времени о прожектах: "Головна мета — зменшити рівень корупції...", "Ми запровадимо розроблений алгоритм...", "Розвиток внутрішньої IT-функції дасть змогу забезпечити...", "камеральні перевірки мають бути повністю автоматизовані...". А я хочу видеть реализованным это. "Події останніх років чітко показали, що українці прагнуть якісно нових відносин між суспільством та урядом", сразу вопросы: о каких событиях речь?, последние годы – это года, два, пять, 10, 100?, какие украинцы, их ФИО?, кому показали чётко?, о каких конкретно качественно новых отношениях говорится? Я даже ни прочитал статью внимательно: мне это неинтересно. когда говорится о "мають бути" вместо "зроблено". Как её фамилия? Яна Бугримова? Единственный вывод из этой статьи: если я когда-то где-то увижу в каких-то предвыборных списках эту фамилию, то сразу вспомню, что прочитал в этой брехливой статье... 

Ответить
  Оценить
 • 21
 • 0
 • ку
04.02.18 17:26

Україна посіла останнє, 44 місце в Європі і 150-е зі 186 країн світу в рейтингу економічних свобод, складеному американським аналітичним центром Heritage Foundation.
https://dt.ua/ECONOMICS/ukrayina-posila-ostannye-misce-v-reytingu-ekonomichno-vilnih-krayin-yevropi-268233_.html

Ответить
  Оценить
 • 7
 • 0
 • Реформы???
04.02.18 20:37

О каких реформах речь? В налоговых остались теже «люди», что и при «злочинний» Влади!!! Что вы от них хотите?!!

Ответить
  Оценить
 • 5
 • 0
 • Кузя
05.02.18 08:26

Реформы???, ну, если говорить откровенно, то введение электронной отчетности и ЦОП с электронной очередью - это была реальная реформа. Правда, сделал её Клименко беглый. В те же времена появились доступы в реестры всевозможные. Да даже объединённый кодекс налогового законодательства был лучше, чем куча разных законов, которые между собой слабо стыковались. Куда делись прогрессивные кадры? А вот те кто брал взятки и ничего не привнёс , очевидно, остались. Они же ничего не громкого не сделали, а потому тихонько переместились в новые структуры. С тех пор ничего толкового в нашей профессиональной сфере не появилось. Ну разве что СЭА была ничего,  до ввода СМКОР. Обидно, что нет людей, готовых принести в жертву личный интерес ради интересов страны. Или хотя бы делать пользу для страны, если сидишь  на потоке каком-то. А не просто брать, ничего не давая взамен. Но откуда же им взяться, людям этим? Ведь порядочных людей система перемалывает в фарш и выбрасывает. Часто с позором. 

Ответить
  Оценить
 • 7
 • 0
ОЗНАКОМИТЬСЯ С ИЗДАНИЕМ
Контекстная реклама
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
ПРИЛОЖЕНИЕ
Календарь бухгалтера
Настройки
Оформление
Светлая тема
(стандартный)
Серая тема
Темная тема
Параметры экрана
Фиксированная ширина
(стандартный)
Во весь экран
Управление уведомлениями
Включить уведомления
Отключить уведомления