Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


11.10.18
3399 14 Печатать

Щодо розрахунку «декретних» застрахованій особі, яка протягом більше, ніж 12 місяців перебувала у «декретній» відпустці та відпустці по догляду за дитиною

Відповідно до вимог ст. 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі – Закон № 1105) допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому КМУ, і не залежить від страхового стажу.

Згідно із пунктом 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі – Порядок № 1266), середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на кількість календарних днів зайнятості (період перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, – тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати (далі – поважні причини).

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.

Пунктом 28 Порядку № 1266 визначено, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.

Згідно п. 5 Порядку № 1266 у разі коли середня заробітна плата обчислюється відповідно до п. 28 цього Порядку, середньоденна заробітна плата за один календарний день визначається шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), або її частини (у разі, коли особа працює у режимі неповного робочого дня чи тижня), на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Враховуючи вище викладене, у випадку, коли застрахована особа протягом 12 місяців, які передували місяцю настання страхового випадку (видачі листка непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами), не мала заробітку з причини знаходження у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, середня заробітна плата обчислюється шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку, на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).

Також слід врахувати те, що у випадку, якщо застрахована особа у зв’язку з перебуванням у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичним висновком, не набула шестимісячного страхового стажу протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку, то відповідно до положення ч. 4 ст. 19 Закону № 1105, зазначена допомога не може бути більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, а також для працівників, які працюють у страхувальника за основним місцем роботи, не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Наталія Гуска, головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Полтавській області.

По материалам ГУ Держпраці у Полтавській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • А
11.10.18 09:43

Скільки коштує така "прохідна" стаття?

Ответить
  • а у нас
11.10.18 10:47

Дійсно. І з якого дива такі пояснення дають не фахівці ФСС, а держпраця?

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
11.10.18 11:41

а у нас, они тоже имеют право. И часто "конкурируют" друг с другом в разъяснениях (иногда противоречащих друг другу) :)

Ответить
  • Сомневающии?ся Sкептиk
11.10.18 11:53

Но заглавие статьи! Это ж тихий ужОс!
Ни одна здоровая женщина (добавлю: человек!) НЕ МОЖЕТ находиться в "декретном отпуске" больше 12 месяцев! Это что за беременность такая?
Ну 9 месяцев – слышал (бывают преждевременные, бывают с осложнениями...)
У дельфинов беременность длится около года, у слонов – примерно 2 года, у акул – больше 3 лет. Поэтому, если речь о беременности среди животных с таким сроком, то причём тут тогда всякие там расчёты, пособия, ссылки на законы и почему в данной статье не говорится о каком именно животном идёт речь?!
Если же речь о людях, то тогда название статьи вульгарно-неправильное (как и в первоисточнике по ссылке тоже)

Ответить
  • Ната
11.10.18 14:56

Сомневающии?ся Sкептиk, не несите чепуху. Сроки беременности совершенно ни причем. Абсолютно все нормальные люди понимают и употребляют словосочетание "декретный отпуск" вместо длинного "відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами", "відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком"

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
11.10.18 18:21

Ната, никто, кроме неграмотных людей, не употребляет выражения "декретный отпуск" для отпуска по уходу за ребёнком до 3 лет и до 6 лет, только по БиР. :)
Чепуху несёте Вы: откройте по ссылке первоисточник и прочитайте название: Щодо розрахунку допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі, яка протягом більше, ніж дванадцять місяців перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком. А теперь её раз скажите: может ли женщина находиться в отпуске по беременности и родам БОЛЬШЕ, чем 12 месяцев?
Прежде, чем комментировать то, что я написал (причём написанное мною – справедливо правильно), прочитали бы т.н. "первоисточник", автор которого, наверно, посоветовалась с Вами, прежде, чем озаглавить так свою статейку :)

Ответить
  • Ната
11.10.18 22:44

Сомневающийся Sкептиk, после отпуска в связи с беременностью и родам женщина обычно сразу же берет отпуск по уходу за ребенком, о чем в тексте написано через запятую сразу после выделенного вами жирным шрифтом. Не надо вырывать слова из контекста. 

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
12.10.18 01:08

Ната, Вы действительно не видите ошибки или просто не хотите её признать? Если бы автор статьи хотел бы озаглавить её правильно, то назвал бы: "Щодо розрахунку допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі, яка протягом більше, ніж дванадцять місяців перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком" Угомонитесь уже! Напоминаете наших чиновников из ДФС – тоже тупили и не хотели полгода признавать, что в своих разъяснениях напороли бред...
Автор ошибся – это очевидно и не надо рассказывать, кто, куда после беременности идёт :) 

Ответить
  • Ната
12.10.18 08:49

Сомневающийся Sкептиk, вообще-то разъяснение касается ситуации когда женщина за последних 12 месяцев была в отпуске по беременности и родам 2 месяца (например) и 10 в отпуске по уходу за ребенком. И ваш вариант названия никак не отражает данную ситуацию. Читайте внимательнее. Именно речь о 2 отпусках подряд. И их они перечислили через запятую. В чем ошибка?

Ответить
  • Ира
11.10.18 13:38

Сомневающийся Sкептиk, да, название .... Тоже раза три перечитала заглавие

Ответить
  • бухг
12.10.18 15:35

да все тут правильно - и название, и разъяснение. О чем вы спорите? Любой бухгалтер понял о чем речь. А если человек не работает бухгалтером, а ветеринаром или зоологом, то ему это недоступно

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
14.10.18 12:02

бухг, название статьи и выводы в ней не соответствуют друг другу. Я тоже "понял" о чём в статье речь, а точнее – догадался. Но, если, как предполагает Ната, в названии статьи говорится о двух отпусках подряд за последние 12 месяцев: по БиР и отпуска по уходу за ребёнком (т.е. 126 дней по БиР, а потом 8 месяцев отпуска по уходу за ребёнком) и наступление второго страхового случая – второй беременности (предположим, что  это физиологически возможно, как считает Ната и Вы), то почему в выводах статьи да и в самой статье в целом ни слова об этом не говорится? :)
Статьи с разъяснениями должны быть написаны таким образом, чтобы изложенное толковалось однозначно и не требовало "догадок"

Ответить
  • бухг
15.10.18 08:43

Сомневающийся Sкептиk, так вас возмущало название не потому, что оно несколько не соответствует разъяснению, а потому что "ни одна здоровая женщина (добавлю: человек!) НЕ МОЖЕТ находиться в "декретном отпуске" больше 12 месяцев". Хотя ни в тексте, ни в названии такого бреда нигде не написано

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
15.10.18 12:33

бухг, а для вас, как вы написали в первом комментарии, – "все тут правильно - и название, и разъяснение"? Никаких противоречий не видите?

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям