при подписке на рассылку
08.11.18
12602 11 Печатать

Директор-засновник не зобов’язаний укладати трудовий договір

Ганна Лисенко,адвокат.

Суд став на сторону засновника, і скасував постанову ДФС про накладення штрафу.

07.06.2018 року  Харківський окружний адміністративний суд у справі № 820/3159/18 прийняв рішення за позовом  юридичної особи до Головного управління Держпраці у Харківській області, яким визнав протиправною та скасував постанову про накладення штрафу у розмірі 37 230,00 грн.

Так, постановою Головного управління Держпраці у Харківській області від 04.04.2018 року № 1 накладений штраф  з посиланнями на ст. ст. 94, абз. 4 ч.2 ст. 265 КЗпП України та на акт документальної виїзної перевірки ДФС у Харківській області.

Постанова вмотивована тим, що директор-засновник (власник) підприємства з 2007 року поклав на себе виконував функцію директора без укладання трудового договору та не виплачував собі заробітну плату.

Юрособа звернулась с позовом до суду про скасування постанови Держпраці, посилаючись, що відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора є цивільно — правовими та не потребують оформлення шляхом укладання трудового договору.

Суд встановив, що відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладання трудового договору є корпоративними, а отже відсутній обов’язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату.

Відповідно до ч.1-3 ст. 65 Господарського кодексу України, управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.

Згідно ч.1 ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Відповідно до ст. 94 КЗпП України, заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується. Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначаються цим Кодексом, Законом України «Про оплату праці» та іншими нормативно-правовими актами.

У пункті 2 рішення Конституційного суду України від 15.10.2013 року № 8-рп/2013 (справа № 1-13/2013) зазначено, що згідно зі статтею 1 Конвенції Міжнародної організації праці «Про захист заробітної плати» №95 ратифікованої Україною 30 червня 1961 року, термін «заробітна плата» означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах, і встановлені угодою або національним законодавством, що їх роботодавець повинен заплатити працівникові за працю, яку виконано чи має бути виконано, або за послуги, котрі надано чи має бути надано. Цьому визначенню відповідає поняття заробітної плати, передбачене у частині першій статті 94 Кодексу і частині першій статті 1 Закону, як винагороди, обчисленої, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган (роботодавець) виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Таким чином, під заробітною платою, що належить працівникові необхідно розуміти усі виплати на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем.

У рішенні Конституційного суду України від 12.01.2010 року № 1-рп/2010 (справа № 1-2/2010) зазначено, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об’єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.

Таким чином, відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора-засновника підприємства без укладання трудового договору є корпоративними, а отже відсутній обов’язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату.

Інформація по темі:

Як перекласти повноваження керівника на учасника ТОВ?

По материалам Ліга.Блоги
Отключить рекламу
Комментарии
 • Буржуй
08.11.18 07:18

Спасибо, очень актуально и позитивно. Очень интересует вопрос - предприятие работало постоянно или деятельности почти не было ,не было,  сделки от случая к случаю? Позиция налоговиков и Держпраци вообще не поддается описанию. То что они вменяют это уголовное дело за невыплату з/п ( 175УК) и штраф 111 тис за работу без трудового договора. Но видимо сами понимая абсурдность, решили давайте оштрафуем хоть за что -то. За задержку выплаты самому себе. Опять минимум 2 акта , 2 подписи и эти 2 человека пишут туда что хотят абсолютно безнаказанно!

Ответить
  Оценить
 • 34
 • 0
 • кофе
08.11.18 08:29

у нас страна абсурда, ну скажите как директор в единственном числе он же учредитель может уехать в отпуск и не подписывать например платежи в банк или отчеты в налоговую? Директора прямо говорят это мое право на моем предприятии вести бизнес так как я считаю нужным. Я могу улететь куда угодно и работать онлайн почему я плательщик налогов должен выполнять нелепые законы людишек которые кроме как деребанить бюджет ничего не могут!!!

Ответить
  Оценить
 • 58
 • 0
 • Светик
08.11.18 10:32

кльово.  Пойду  директора обрадую и уволю

Ответить
  Оценить
 • 25
 • 0
 • 111
08.11.18 11:00

это всего лишь решение суда, 1-й инстанции , если хочется веселиться можно и уволить директора-засновника сэкономив 1600грн/мес +-, но это не значит что следующая проверка или тем более другое предприятие  не оштрафуют за нетрудоустройство работника, хоть гни хоть охрана труда, и можно до бесконечности судиться тратить время, деньги на юристов-адвакатов не вижу смысла, хотя если скучно... 

Ответить
  Оценить
 • 5
 • 4
 • Галина
08.11.18 15:18

111, 100% согласна, прям мои мысли изложили

Ответить
  Оценить
 • 3
 • 0
 • бух 2
08.11.18 11:04

Учредитель- директор начисляет себе з/  плату, уплачивает  налоги. Необходим ли ему трудовой договор?

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 0
 • ответ
08.11.18 12:09

бух 2, да, т.к. зп можно только за труд получать. если подавали уведомление в налоговую о принятии - то нужен трудовой и т.д.

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 0
 • Оксаночка
08.11.18 11:32

Спасибо за статью. Очень актуально. Сколько вопросов по этому поводу по бух. форумам ходят и не было точного вразумительного ответа. А тут прям решение суда. 
Считаю, что собственник сам вправе решать как ему получать доход, или з/п или дивиденды (с них тоже налоги платятся, ну кроме ЕСВ). А про стаж и пенсии разговоры, так дело личное.... с нашими законами еще неизвестно какая пенсия будет, сейчас рано думать об этом. 
А если этот учредитель еще и ФОП, там то он налоги платит. Тогда тем более зачем платить самому себе з/п и вести кучу ненужной документации.
Упрощать надо ведение бизнеса, а государство не хочет, потому как штрафы не за что будет выписывать.

Ответить
  Оценить
 • 16
 • 0
 • Мнение
08.11.18 12:05

У него несколько человек работают, к гадалке не ходить, если он не прокладка.

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 3
 • Алла
08.11.18 12:52

ответ, что за чушь Вы городите? Где написано, что при ем на работу возможен только по договору? Договор может быть и устным, тогда в замену выступает Приказ по пред-ю. А получение З/П "только за труд" в нашей стране вообще вопрос очень даже спорный...

Ответить
  Оценить
 • 5
 • 0
 • Ирина
08.11.18 13:19

У нас одно из предприятий работает  только в летний период.В тот период,что есть доход-директору(он же учредитель) начисляю зарплату.Все остальное время -нет.
Позитивная новость.Жаль,что у нас не прецедентное право

Ответить
  Оценить
 • 9
 • 0