при подписке на рассылку
gift_icon
18.11.18
1447 0 Печатать

Щодо оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих внаслідок відчуження майнових паїв

Законом України від 14.02.1992 р. № 2114-ХІІ «Про колективне сільськогосподарське підприємство» (далі - Закон № 2114) визначено правові, економічні, соціальні та організаційні умови діяльності колективного сільськогосподарського підприємства.

Відповідно до ст. 7 Закону № 2114 майно у підприємстві належить на праві спільної часткової власності його членам.

Суб'єктом права власності у підприємстві є підприємство як юридична особа, а його члени - у частині майна, яку вони одержують при виході з підприємства (п. 2 ст. 7 Закону № 2114).

Згідно з п. 2 ст. 9 Закону № 2114 пай є власністю члена підприємства.

Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства у підприємстві. Пай може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства. `

Термін «майновий пай» визначено постановою КМУ від 28.02.2001 р. № 177 «Про врегулювання питань по забезпеченню захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки» - це частка майна члена підприємства у пайовому фонді, виражена в грошовій формі та у відсотках розміру пайового фонду.

Майновий пай члена підприємства документально підтверджується Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства (майновим сертифікатом), яке видається сільською, селищною або міською радою.

У разі набуття у власність майнового паю (його частини) на підставі угоди міни/дарування та інших цивільно-правових угод, а також спадкування видається нове свідоцтво.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV ПКУ, згідно з п.п. 162.1.1 якого платником податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до пп. 163.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого не включається, зокрема, сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації (п.п. 165.1.40 ПКУ).

Також звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом ІV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 ПКУ (пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Отже, дохід, отриманий платником податку - фізичною особою - резидентом від продажу майнового паю, який підтверджується Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена підприємства (майновим сертифікатом), не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку за умови отримання його у власність безпосередньо у процесі приватизації.

При цьому юридична особа як податковий агент відображає виплачений дохід у податковому розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу  «161».

По материалам ГУ ДФС у Полтавській області
Отключить рекламу
Комментарии