<-- -->
Отключить рекламу

при подписке на рассылку
gift_icon
11.12.18
2430 1 Печатать

Відшкодування збитків: коли нараховувати ПДВ?

"Вісник. Офіційно про податки".

ДФС вважає, що кошти, які надходять платнику ПДВ на банківський рахунок як відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно, розцінюються як компенсація вартості такого, яка включається до бази оподаткування ПДВ. Однак існує думка, що у випадку знищення (пошкодження) майна на дату встановлення такого факту платнику податків необхідно нарахувати податкові зобов’язання та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну. Адже таке майно вже не використовуватиметься у господарській діяльності.

Втрата майна: ПДВ за фактом знищення?

ПКУ не містить у визначенні «постачання товарів» та «постачання послуг» таких операцій, як «відшкодування вартості втраченого майна», «відшкодування збитків», «відшкодування втраченої вигоди», «відшкодування штрафів».

Академічне тлумачення слова «відшкодування» — те, що повертається комусь за зроблену шкоду, витрати1 — теж не пов’язує «відшкодування» з «постачанням».

1 Словник української мови: в 11 томах. — Том 1. — 1970. — С. 664 (прим. авт.).

Водночас ДФС України постійно та наполегливо вбачає у «відшкодуванні» об’єкт оподаткування ПДВ.

Частиною першою ст. 225 ГКУ визначено, що до складу збитків, які підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:

вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;

додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб’єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов’язання другою стороною;

неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов’язання другою стороною;

матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Під збитками слід розуміти витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов’язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною (частина друга ст. 224 ГКУ).

Натомість в ІПК від 12.11.2018 р. № 4790/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначається, що при отриманні відшкодування за втрачений товар за договором транспортного експедирування кошти, що надходять платнику ПДВ на його банківський рахунок як відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно (без урахування штрафних санкцій і пені), розцінюються як компенсація вартості такого майна та відповідно включаються до бази оподаткування ПДВ. При цьому норми п. 198.5 ст. 198 ПКУ у такому випадку не застосовуються.

На думку автора, такий висновок є неоднозначним. Адже у випадку знищення (пошкодження) майна на дату встановлення такого факту платник податку чітко розуміє, що таке майно не використовуватиметься у господарській діяльності. Отже, він зобов’язаний на підставі пп. «в» п. 198.5 ст. 198 ПКУ нарахувати податкові зобов’язання та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну. А факт отримання відшкодування вартості майна може відбутись через декілька місяців, а може і взагалі не відбутись. Тобто ІПК пропонує ігнорувати положення ПКУ та нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ на дату отримання коштів від винуватця.

Автор: Наталія САЛОВА, керуючий партнер, аудитор.

Теги
Отключить рекламу
Комментарии
  • Непонятки
12.12.18 08:22

управнена сторона , это какая сторона? Новое в украинском языке?

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
Настройки
Оформление
Светлая тема
(стандартный)
Серая тема
Темная тема
Параметры экрана
Фиксированная ширина
(стандартный)
Во весь экран
Управление уведомлениями
Включить уведомления
Отключить уведомления