при подписке на рассылку
gift_icon
27.12.18
2333 0 Печатать

Уступка покупцем права вимоги: ПДВ-наслідки для продавця

"Вісник. Офіційно про податки".

Як бути платнику ПДВ — постачальнику у разі відступлення покупцем — первинним кредитором права вимоги боргу новому кредитору?

Чи потрібно коригувати податкові зобов’язання на дату заміни кредитора або у разі перерахування новому кредитору авансу, отриманого від первинного кредитора, чи складати податкову накладну на нового кредитора?

ГУ ДФС у м. Києві у висновку до ІПК від 30.11.2018 р. № 5032/ІПК/26-15-12-01-18 зазначило, що податкові зобов’язання з ПДВ, визначені на дату отримання постачальником авансової оплати, не коригуються, оскільки відсутні законодавчо визначені підстави для такого коригування. Податкова накладна на нового кредитора також не складається, оскільки податкова накладна вже складена на дату першої події — отримання постачальником авансової оплати. Платники податків поділяють такий подхід.

Уступка покупцем права вимоги: податкові наслідки для продавця відсутні

Автор: Тарас КОВАЛЬ, старший менеджер, керівник групи з надання послуг у галузі міжнародного корпоративного оподаткування, адвокат.

В ІПК від 30.11.2018 р. № 5032/ІПК/26-15-12-01-18 при розгляді звернення платника ПДВ щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з уступки права вимоги податковим органом зроблено висновок: «Операція з уступки покупцем (первинним кредитором) права вимоги новому кредитору не спричиняє податкових наслідків з ПДВ для постачальника».

Висновок зроблено для ситуації, коли платник ПДВ — постачальник (боржник) повертає отриманий аванс від покупця товарів/послуг (первинного кредитора) новому кредитору за договором уступки права вимоги.

Обґрунтовано таку відповідь, зокрема, посиланнями на ст. 192 ПКУ, яка встановлює порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту в окремих випадках. Так, п. 192.1 цієї статті передбачено, серед інших, випадок коригування податкових зобов’язань з ПДВ у постачальника та податкового кредиту в отримувача при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг отримувачу на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Контролюючий орган у наведеній ІПК акцентує увагу, що постачальник (боржник) «на дату заміни кредитора у зобов’язанні не коригує податкові зобов’язання з ПДВ, визначені на дату отримання ним попередньої (авансової) оплати, оскільки відсутні законодавчо визначені підстави для такого коригування, та не складає податкову накладну на нового кредитора, оскільки податкова накладна вже складена на дату першої події операції (отримання авансу)».

ПКУ встановлює можливість коригування постачальником (боржником) податкових зобовязань у разі повернення попередньої оплати виключно тому отримувачу (кредитору), від якого така попередня оплата була отримана і якому була складена й зареєстрована у ЄРПН податкова накладна за результатом першої події — дати зарахування коштів від нього як оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, тобто первинному кредитору.

Таким чином, операція з уступки покупцем товарів/послуг (первинним кредитором) права вимоги іншому (новому) кредитору до продавця/постачальника таких товарів/послуг (боржника) не спричиняє податкових наслідків з ПДВ для останнього — не відбувається ані коригування первинних податкових зобов’язань, ані нарахування нових зобов’язань з ПДВ. Тобто розрахунок коригування до податкової накладної таким постачальником не складається у разі повернення коштів новому кредитору; податкова накладна ним не виписується у разі постачання товарів/послуг новому кредитору.

Теги
Отключить рекламу
Комментарии