Отключить рекламу

Подпишитесь!


16.01.19
11575 11 Печатать

Доказ здійснення господарської діяльності: на які деталі суди звертають увагу

Нещодавно Львівським окружним адміністративним судом прийнято рішення на користь Офісу щодо правомірності донарахування понад 60 мільйонів гривень з податку на прибуток та ПДВ.

Вже той факт, що перевіркою встановлено здійснення операцій з придбання зернової продукції ПП «ОККО-Нафтопродукт» викликає щире здивування. І справді, купівля пшениці та соєвих бобів підприємством, яке спеціалізується на оптовій торгівлі паливом… Однак, в контексті цієї справи, слід зосередити увагу на деяких важливих аспектах оцінки судами первинних документів платника податків як доказ здійснення господарської діяльності.

Що ж з первинними документами?

1. «Товар отримано невідомою особою»

У видаткових накладних не вказано посаду особи, яка отримувала товар, відсутня розшифровка підпису цієї особи та відсутні реквізити довіреності на підставі якої нібито було отримано зернову продукцію.

2. «Телепортація у просторі та часі»

Складання видаткових накладних та актів приймання-передачі відбувалось в різних місцях однаковими датами (видаткові накладні – м. Київ, акти приймання-передачі – м. Одеса). В той же час, документів, які б підтверджували перебування відповідальних осіб у місці, вказаному як місце передачі товару, зокрема щодо їх відрядження/переїзду, не надавались ні до перевірки, ні до суду.

3. «Недостовірність інформації в товарно-транспортних накладних»

В ТТН відсутнє заповнення розділу вантажно-розвантажувальні роботи.

Згідно інформації Регіонального сервісного Центру МВС встановлено, що транспортні засоби, які мали б здійснювати перевезення товару зареєстровані на фізичних осіб, прізвища яких не співпадають з прізвищами водіїв, які зазначені в ТТН.

Назви підприємств, які є власниками транспортних засобів не зазначені в ТТН як підприємства, які здійснювали перевезення товару.

4. «А для чого ж підтверджувати якість продукції?»

Відповідь проста, ‒ бо це передбачено законодавством та укладеними договорами. Так, нормами Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» передбачено, що при прийманні зерна на зберігання зерновий склад зобов’язаний здійснити аналіз його якості. Ключовим словом тут є «зобов’язаний».

На підставі цього, Суд звернув увагу на те, що при прийманні зернових культур на зберігання повинні оформлюватись нові документи, що визначають якість товару, не зважаючи на наявність вже оформлених первинних документів.

5. «Де зберігати 6 тис. тон зерна»

За переконаннями більшості платників податків зберігання товарів у навіппідвальному приміщенні 10*10 м2 є нормальним явищем. І справді, якщо фантастичним методом на такій площі можна помістити значний обсяг продукції, для чого орендувати приміщення додатково?

Повертаючись до нашої справи, з метою отримання відомостей з основного реєстру щодо зберігання сої та пшениці в кількості 6 тис.тон. Офісом направлено запит до ДП «Держреєстри України».

Згідно відповіді ДП «Держреєстри України» контрагентом ПП «ОККО-Нафтопродукт» не здійснювалось зберігання зернових за відповідний період.

Окрім цього, Судом враховано фактичну неможливість контрагента здійснювати обумовлені договором поставки товару через відсутність трудових, матеріальних та технічних ресурсів та  те, що придбання товару контрагентом ПП «ОККО-Нафтопродукт» здійснювалось у підприємства, відносно посадових осіб якого наявний вирок за статтею 205 Кримінального кодексу України.

Наведені вище факти свідчать, що у постачальника були відсутні необхідні умови для виконання зобов’язань, визначених договорами поставки, що унеможливлює подальшу їх реалізацію на ПП «ОККО-Нафтопродукт».

Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у своїх численних рішеннях, зокрема, постанови від 16.01.2018 р. у справі № 2а-7075/12/2670, від 27.03.2018 р. № 2а-1670/5096/12, від 10.04.2018 р. № 810/6766/14, від 13.06.2018 р. № 804/15589/13-а, від 26.06.2018 р. № 2а-12290/12/2670, від 21.08.2018 р. № 812/1554/15.

Офіс готовий до подальшого відстоювання своєї позиції в судах вищих інстанцій.

По материалам Офіс ВПП ДФС
Отключить рекламу
Комментарии
 • Ігор
16.01.19 10:29

При оформленні операцій все більше використовується не свій розум, а раша-TV. Наші топ-менеджера, надивившись серіалів та ток-шоу Мордора, 100%-во впевнені в своїй досконалості. Замість зверхнього поводження вмикали б свій розум:
Щодо пп.1 та 2 достатньо впровадити електронний документообіг з використанням ЕЦП (кваліфікованого, як його назвали зарозуміли). Тоді документ переміщується в часі на просторі за секунди. Навіть "Медок" зараз рекламує, що перші 50 документів безкоштовно. Тільки не зрозуміло, чи схоче 1С вивантажувати документи в Медок.
Щодо п.5 - це шедевр. Кого поставили керівником, те і маєте. Доводилось бачити видаткові накладні на 1500 тон гравію, тобто 1 видаткова на колону вантажівок: 1500 : 20 = 75 машин одна за одною. Ватніки впевнені, що це нормально.

Ответить
  Оценить
 • 8
 • 17
 • vb
16.01.19 14:23

Ігор, мордор, раша, ватники - или симптомы передоза или интернет в дурдом провели

Ответить
  Оценить
 • 9
 • 5
 • ок
16.01.19 11:45

Ігор, раша-TV показывает, как оформлять первичку в Украине? А Вы от куда знаете? Ежедневно смотрите? 

Ответить
  Оценить
 • 12
 • 2
 • Анна Ив.
16.01.19 11:49

не смогла промолчать. Ну и что ? Одна видаткова хоть на 500 машин имеет право быть! А вот ТТн - одной маловато. Тут на каждую ходку надо. Я сериалы русские не смотрю - тут не прокомментирую, но по поводу маразма з расшифровкой должности получателя - согласна. Мой сотрудник, я его подпись знаю, бюрократы могут и  к запятой при...ться. Бюджет пустой....

Ответить
  Оценить
 • 20
 • 0
 • Ігор
16.01.19 14:05

Анна Ив., вітаю! Судячи  того, що з вами багато згодні то фраза з п.5: "За переконаннями більшості платників податків зберігання товарів у навіппідвальному приміщенні 10*10 м2 є нормальним явищем." має рацію.
От тільки формула 10*10 м2 теж виглядає дивно. Потрібно або 10*10 м., або 10*10=100м2.
Мабуть теж прихильники серіалів/ток-шоу Мордора. Чому це я про них? Спробуйте таку думку: на всіх олігархічних теле-каналах тільки їх і показували - це тому, що олігархи турбуватись про найбільш якісний контент для глядача - чи для того, щоб знижувати інтелект підвладного їм населення? Зараз це продовжує ахметка робити.
Книжки цікавлять? Прочитайте мемуари Сен Сімона, придворного Французького короля Людовіка IV. Описуючи порядки двора він каже про одних, десь так: вони настільки захопились книжками про інтриги, сварки та подібне, що прийняли все це за реальне життя і поводились так само.

Ответить
  Оценить
 • 3
 • 4
 • Бухгалтер з досвідом
16.01.19 14:20

Оформлення первинних документів ніхто по господарським операціям не відміняв, але на це працівники ніколи не звертають уваги та зневажають. Ніхто просто так не підкопується, ніякий суд ніколи не підтримає податківців, якщо не це немає підстав. На кожну претензіє є чіткі вимоги у нормативці. Просто деякі працівники звикли працювати за звичкою. Тому маємо претензії з боку перевіряючих.
Ця стаття в Б911 написана для того щоб ті хто читає зважали на нормативні вимоги, які стосуються оформлення документів. А якщо допустили таке - що заважало менеджерам при підготовці документів до перевірки  ідентифікувати та дописати вручну відповідальних осіб та № і дату доручень. А стосовно ТТН, превізників, власників авторанспорту та великих об'ємів - це все можна було з'ясувати та пояснити ще під час перевірки (якщо такі господарські операції дійсно були) і не доводити справу до суду.
Висновок; на мою особисту думку, підприємство не мало клопоту і "спустило на гальмах" цю справу. І дійсне питання тут не в "наповнені бюджету" а в професійному підході та принциповості менеджерів та облікових працівників Компанії.

Ответить
  Оценить
 • 4
 • 2
 • с/х
16.01.19 15:28

Бухгалтер з досвідом,   

В ТТН відсутнє заповнення розділу вантажно-розвантажувальні роботи – ну то й що??? Якщо перевізник не надає таких послуг то я кого біса він повинен це заповнювати???  


Згідно інформації Регіонального сервісного Центру МВС встановлено, що транспортні засоби, які мали б здійснювати перевезення товару зареєстровані на фізичних осіб, прізвища яких не співпадають з прізвищами водіїв, які зазначені в ТТН. – А чого б вони мали 100% співпадати????  У нас що законом заборонено надавати транспорт іншим особам для керування???  Можна і навіть без довіреності.


Назви підприємств, які є власниками транспортних засобів не зазначені в ТТН як підприємства, які здійснювали перевезення товару. – Опять питання – і шо????? Власник не має обовязку бути перевізником. Він авто і в оренду може сдати.


І ще б багато можно чого прокоментувати 

Ответить
  Оценить
 • 16
 • 2
 • Андрій
16.01.19 16:27

По такому принципу, більшість операцій можна визнати як такі, що не відбувались......особливо відсутність в ТТН заповнення розділу вантажно-розвантажувальні роботи та відсутність відрядженнь 
 

Ответить
  Оценить
 • 5
 • 0
 • vb
16.01.19 18:23

меня больше поражает сама суть. По закону не предприятие должно доказывать реальность осуществления хоз. операции, а наоборот - налоговая доказывать, что такой операции не было. И доказательства налоговой должны быть не в том, что каких-то бумажек нет у предприятия, а реальные доказательства. Свидетели, к примеру. Сотрудники дают в суде показания, что не осуществляли такой отгрузки или не получали товар (со стороны покупателя), водитель не вез такой груз. И так далее. Нет свидетелей - нет дела! К тому же как пресловутое бухгалтерское "превалирование сущности над формой"?

Ответить
  Оценить
 • 9
 • 2
 • Умникам
16.01.19 23:24

vb, номера машин можно?

Ответить
  Оценить
 • 0
 • 1
 • хаха
17.01.19 08:54

А давайте заставим всех доказывать в суде, что у тебя не было мыслей о скрытии доходов от государства. Вот нету бумажки, удостоверяющей тебя в добрых помыслах об уплате налогов, значит ты задумал их не платить, значит нужно заплатить штраф! Какие еще способы придумают, чтобы обворовывать людей?

Ответить
  Оценить
 • 4
 • 0
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться