Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


20.02.19
7513 18 Печатать

Порядок надання відпусток без збереження заробітної плати

Законом України  «Про відпустки» передбачено надання двох видів відпусток без збереження заробітної плати: відпусток, що надаються працівникам на підставі суб'єктивного права, тобто в обов'язковому порядку, і відпусток, що надаються за погодженням сторін трудових відносин – роботодавця і працівника.

Згідно зі статтею 25 Закону України  «Про відпустки» відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку: матері або батьку, який виховує дітей без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, – тривалістю до 14 календарних днів щорічно; чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, – тривалістю до 14 календарних днів; матері або іншим особам, зазначеним у частині третій статті 18 Закону (батькові дитини, бабі, діду чи іншим родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особі, яка усиновила чи взяла дитину під опіку), у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) – не більше ніж до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку;  матері або іншій особі, зазначеній у частині третій статті 18 Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території; ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», – тривалістю до 14 календарних днів щорічно; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, – тривалістю до 21 календарного дня щорічно.

Законодавством не передбачено, що відпустку без збереження заробітної плати працівник має використати всю і відразу. Тому, скажімо, мати, яка має двох дітей віком до 15 років, може написати заяву про приєднання до щорічної основної відпустки семи днів відпустки без збереження заробітної плати, а ще не більше семи днів взяти в інший час (зазначене, звичайно, не стосується випадків, коли відпустка надається на підставі медичного висновку, для складання вступних іспитів тощо).

У деяких випадках, зазначених у переліку, час надання відпустки може бути предметом погодження сторін – працівника і роботодавця. Зазначимо також, що відпустка без збереження заробітної плати, яка певним категоріям працівників надається щорічно, не може бути перенесена на наступний рік.

Статтею 26 Закону України  «Про відпустки»  передбачено відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін. За сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік. Тобто відпустку без збереження заробітної плати працівник може брати кілька разів протягом року (наприклад, взяти п'ять днів, потім сім, потім ще три), але загальна тривалість таких відпусток не може перевищувати 15 календарних днів.

Зазначимо, що для одержання такої відпустки одного тільки бажання працівника замало – обов'язковою умовою тут є згода сторін. Працівник у заяві на ім'я роботодавця про надання зазначеної відпустки має зазначити сімейні обставини чи інші причини, що спричинили потребу в такій відпустці. Перелік цих причин законодавством не встановлено, оскільки поважність їх залежить від конкретних обставин в житті того чи іншого працівника. Тому рішення, надавати чи не надавати працівникові з тієї чи іншої причини зазначену відпустку, належить виключно до компетенції роботодавця.

Важливими гарантіями прав працівника при наданні відпусток без збереження заробітної плати, встановлених статтями 25 і 26 Закону України  «Про відпустки», є те, що на час надання цих відпусток за працівником зберігається його місце роботи (посада), а час перебування в таких відпустках (за винятком відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) – до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку) зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Для отримання відпустки без збереження заробітної плати працівник подає відповідну заяву на ім'я роботодавця. Надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати оформлюється наказом роботодавця із зазначенням підстав надання такої відпустки та її тривалості.

По материалам ГУ Держпраці в Івано-Франківській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Раиса
20.02.19 06:53

Заганяють все в рамки. А що робити як перерви в роботі із-за відсутності обсягів, грошей, ще маса причин. Ні ну-ну-ну не можна. Бійтеся, трясіться кляті капіталісти. Ми маємо цю країну, ми видаємо закони. Та коли цьому дебілізму кінець буде.

Ответить
  • Мария
20.02.19 09:54

Раиса, а если перерыв в работе, то работодатель должен вам начислить 2/3 от оклада. 

Ответить
  • Павел
20.02.19 10:26

Мария, 100%.

Ответить
  • хе
21.02.19 22:35

Павел,и заплатить есв с минималки как минимум...)

Ответить
  • дина
20.02.19 09:36

когда это издевательство  прекратится..-вопрос?          

Ответить
  • Лиля
20.02.19 10:26

дина,  допрос?

Ответить
  • Михай
20.02.19 10:27

Посылайте в доп отпуск ОПЛАЧИВАЕМЫЙ, - проблемы жадности?

Ответить
  • Оля
20.02.19 10:51

Когда нет денег вообще - наш директор (учредитель)  вносит фин.помощь и люди продолжают работать, чтобы не отправлять их в бесплатный отпуск.

В связи с этим, коллеги, у меня у меня вопрос не по теме. Прошло три года, финансовую помощь директору не вернули. Налоговый учет (возврат фин.помощи учредителю) теперь - по правилам бух.учета. Я должна списать эту задолженность  с баланса на доходы? Но директор согласен ждать, а не подарить, ее как безвозвратную. Как правильно?

Ответить
  • мотя
20.02.19 12:16

Оля,если предприятие на едином налоге - то с фин.помощью надо рассчитаться в течение года, а если на общей системе - там по-моему нет сроков. -продлеваем договор до лучших времен

Ответить
  • бух-бух
20.02.19 11:09

Оля, как вариант -продлить договор. Или состряпать новый договор, провести по кассе приход денег по старому договору и тут-же выдачу согласно нового договора. (+ отражение в 1-ДФ) Ограничений по Фин/допам в кассе нет (50тыс). Недавно штудировала этот вопрос. Только нацбанк против, ну и ...((( - это я сократила "красивые" слова в их адрес...

Ответить
  • ок
20.02.19 11:02

Оля, прогнать деньги, выплатить ему по старому договору и тут же получить по новому договору 

Ответить
  • Оля
20.02.19 12:48

ок, Большое спасибо всем за предложенные варианты!!

Ответить
  • хе
21.02.19 22:37

Оля,вариантов нет, помощь вернуть учредителю и снова внести, уже и с юриками консультировались и проверки проходили - так это работает

Ответить
  • бух-пух
20.02.19 12:44

если это долгосрочная задолженность то в финотчетности отразить как долгосрочное обязательство с расчетом суммы дохода в момент получения, согласно ПСБУ 13 и амортизировать на срок выдачи

Ответить
  • Ирина
20.02.19 15:37

бух-пух,ух-ты, я такого не знаю, а как это амортизировать денежную фин.помощь, такое можно?

Ответить
  • бух-пух
20.02.19 12:46

Чтобы этого не делать (см.выше) то нужно переоформлять финпомощь ежегодно и держать на текущей задолженности без амортизиции и дохода. 

Ответить
  • Алла
21.02.19 17:06

По-моему, у Юриков, если финпомощь не возвращена в течение года, то дальше она становится доходом и на нее начисляют %, а при возврате - она является расходом.

Ответить
  • хе
21.02.19 22:38

Алла,общеситстемщики - 3 года, единоналожники  -1 год

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям