Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


01.10.19
30741 3 Печатать

Як оплачувати роботу у вечірній і нічний час

Інспектор роз’яснила, як оплачувати виконану роботу, якщо на підприємстві для окремих працівників графіком передбачена робота у вечірній і нічний час.

Вечірній час — це час із 18:00 до 22:00, нічний — з 22:00 до 06:00 (ст. 54 КЗпП).

Якщо графіком виходу на роботу (графіком змінності) працівників передбачена робота в нічний час, то її тривалість включається до тривалості роботи (зміни) працівника. Компенсацією роботи в таких умовах є доплата за роботу в нічний час. При цьому така доплата здійснюється за фактично відпрацьовані години унічний час.

Відповідно до ст. 108 КЗпП  робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, який установлюється генеральною, галузевими (регіональними) угодами та колективними договорами, але не нижче 20%тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

Здійснювати оплату за роботу в нічний час нижче 20% або взагалі не оплачувати роботу в нічний час заборонено. За порушення мінімальних трудових гарантій, до яких належить оплата за роботу в нічний час, ч. 4 ст. 265 КЗпП передбачений штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожного працівника, щодо якого здійснено порушення.

Якщо на підприємство поширюється Генеральна угода, то нею передбачено розмір доплати за роботу в нічний час — 35% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.

Інші розміри доплати за роботу в нічний час встановлені  для деяких працівників бюджетної сфери. А саме: доплата за роботу в нічний час (за кожну годину роботи) складає:

• працівникам з оплатою за ЄТС — до 40% (якщо законодавством не встановлений більший розмір) посадового окладу (ставки зарплати) (п.п. «б» п.п. 3 п. 3 постанови № 1298);

• працівникам закладів освіти — 40% посадового окладу (ставки зарплати) (п.п. «б» п.п. 3 п. 4 наказу № 557);

• працівникам закладів охорони (у тому числі водіям санітарних автомобілів, які є в штаті автотранспортних підприємств та інших організацій) здоров’я, які залучаються до роботи в нічний час, — 35% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в нічний час. А працівникам, зайнятим наданням екстреної, швидкої та невідкладної меддопомоги (у тому числі водіям санітарних автомобілів швидкої, невідкладної медичної допомоги, у штаті автотранспортних підприємств та інших організацій), а також тим, хто працює у відділеннях (палатах) анестезіології та інтенсивної терапії для новонароджених дітей, у пологових (акушерських) відділеннях, — 50% годинної тарифної ставки (посадового окладу) (п.п. 3.2.1 та 3.2.2. Умов № 308/519).

Доплату за нічний час проводиться за підсумками кожного місяця, незалежно від облікового періоду.

Інспектор зазначила, що на законодавчому рівні регулюється тільки робота в нічний час. Норм щодо вечірнього часу КЗпП не містить. Але договірні норми щодо встановлення доплати за роботу у вечірній час визначені Генеральною і галузевими (регіональними) угодами. Так, Генеральною угодою передбачена доплата за роботу у вечірній час при багатозмінному режиміу розмірі 20% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в такий час.

Багатозмінний режим роботи — це такий режим, коли на підприємстві робота протягом доби виконується у дві і більше зміни,тривалість кожної з них не має бути менше за встановлену законодавством тривалість робочого дня.

Інспектор зауважила, що для тих підприємств, які не були представлені уповноваженими представниками з боку власника і з боку профспілки (об’єднання профспілок) при укладенні Генеральної угоди, обов’язковими будуть норми, соціальні гарантії, пільги, компенсації, встановлені законодавчими та нормативно-правовими актами на державному рівні. У той же час законодавство не забороняє суб’єктам (підприємствам) різних форм власності застосовувати при укладенні колективного договору норми і положення чинної генеральної угоди (лист Мінпраці від 17.03.2011 р. №2774/0/14-11/18).

Також інспектор роз’яснила як розрахувати годинну тарифну ставку для оплати нічних або вечірніх годин роботи.

При погодинній оплаті праці зі встановленою годинною тарифною ставкою це просто. Зовсім інша річ, якщо працівникові встановлений оклад (місячна тарифна ставка). Як у цьому випадку розрахувати годинну ставку? Відповідь міститься в листі Мінсоцполітики від 18.08.2017 р. №1537/0/102-17. Для цього: оклад (місячну тарифну ставку) працівника ділимо на норму тривалості робочого часу, встановлену для нього графіком змінності (графіком виходу на роботу).

Чи потрібно подвоювати оплату за роботу в нічний час, якщо працівник працював у святковий день у нічну зміну?

Ні, не потрібно. Робота у святкові дні оплачується в подвійному розмірі залежно від умов оплати праці в порядку, визначеному ст. 107 КЗпП. Оплата за роботу в нічний час врегульована ст. 108 КЗпП. Тобто це дві різні оплатні гарантії, які регулюються різними статтями КЗпП (лист Мінсоцполітики від 11.07.2018 р. № 1217/0/101-18/28).

Наталія Пащенко, головний державний інспектор відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці в області.

По материалам ГУ Держпраці в Кіровоградській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Тиса
01.10.19 15:11

Так, Генеральною угодою передбачена доплата за роботу у вечірній час при багатозмінному режиміу розмірі 20% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в такий час.

Багатозмінний режим роботи — це такий режим, коли на підприємстві робота протягом доби виконується у дві і більше зміни,тривалість кожної з них не має бути менше за встановлену законодавством тривалість робочого дня.]]]]]]]]]]]]  А більш детально можна? З прикладами, тому що не платять за вечірній приватні фірми. Треба Кодексом встановити!

Ответить
  • ^^^
02.10.19 13:47

Тиса, не платят и не будут платить, зачем, если в кодексе не предусмотрено. И не думаю что будет, у депутатов на заводах тоже люди в вечерние смены ходят, они же не дураки дополнительную оплату за это устанавливать.

Ответить
  • Тиса
03.10.19 16:04

Коли вони не дурні, то навіщо нам такими бути?

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям