Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


23.10.19
2626 9 Печатать

Застосування туристичними агентами спрощеної системи оподаткування

Суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність туристичного агента, може застосовувати спрощену систему оподаткування у разі, якщо ним дотримано вимоги п. 291.5 ПКУ.

Визначення доходу для платників єдиного податку наведено у п. 292.1 ПКУ. Зокрема, для фізичної особи - підприємця - це дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Водночас п. 292.4 ПКУ визначено, що за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Згідно зі ст. 295 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє.

Тобто туристичний агент укладає угоду з надання туристичних послуг від імені туристичного оператора, а отже і кошти за надані туристичні послуги отримує туроператор.

Комерційним агентом може бути суб'єкт господарювання (громадянин або юридична особа), який за повноваженням, основаним на агентському договорі, здійснює комерційне посередництво.

Не є комерційними агентами підприємці, що діють хоча і в чужих інтересах, але від власного імені.

Агентський договір повинен визначати сферу, характер і порядок виконання комерційним агентом посередницьких послуг, права та обов'язки сторін, умови і розмір винагороди комерційному агентові, строк дії договору, санкції у разі порушення сторонами умов договору, інші необхідні умови, визначені сторонами (ст. 297 ГКУ).

Статтею 301 ГКУ передбачено, що відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором.

Агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін.

Суб'єкт, якого представляє комерційний агент, розраховує винагороду, на яку має право комерційний агент, відповідно до розмірів і строків, передбачених договором сторін.

Комерційний агент має право вимагати для розрахунку бухгалтерський витяг щодо всіх угод, за які йому належить агентська винагорода.

Зважаючи на викладене, об'єктом оподаткування у туристичного агента в такому випадку буде вся сума агентської винагороди, отриманої від туристичного оператора.

Платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 ПКУ.

Порядок ведення книги обліку доходів физичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої - третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579 (далі - Порядок N 579).

У графах 2 - 6 Книги обліку доходів (далі - Книга) щоденно відображається дохід від провадження господарської діяльності, що оподатковується за ставками, встановленими відповідно до п.п. 2 п. 293.3 ПКУ, із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі (п. 6 Порядку N 579).

При цьому у графі 2 Книги зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги, а у графі 3 - сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати (п. 6 Порядку N 579).

Пунктом 5 Порядку N 579 визначено, що записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Дані Книги використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Водночас у податковій декларації платник єдиного податку (туристичний агент) зазначає суму отриманої винагороди повіреного (агента), яка має відображатися у графі 6 Книги.

По материалам ГУ ДПС у Полтавській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • кузькина мать
23.10.19 09:23

И в какой графе книги доходов турагент должен вписать сумму средств, перечисленных туроператору? как обычно, переписали нормативку. а ответа нет. Догадайся как хошь, а мы прийдем и оштрафуем

Ответить
  • Оксана
23.10.19 11:27

А на какой группе может быть турагент? На 3 и на 2 или только на 3?

Ответить
  • Наталія
23.10.19 11:41

Оксана, на 3

Ответить
  • Наталія
23.10.19 11:40

"Не є комерційними агентами підприємці, що діють хоча і в чужих інтересах, але від власного імені." - як це зрозуміти?

Ответить
  • Галина Федоровна
23.10.19 13:32

Ведь были уже разъяснения по поводу заполнения книги для тур. агентств В  гр.2 указываем вознаграждение, а не всю суму полученную на р/с. , что еще придумывать. Да,  если согласно НКУ не имеет право тур. оператор работать с тур. агентством на  2 гр гр., раньше Тезы не работали, а теперь все работают. В туризме нет порядка, и еще придумали РРО, которое ничего не даст , чтобы был прядок не надо прессовать  агентства, а начать с операторов
1) Запретить принимать деньги от туриста
2) Всю сумму платить оператору
3) оператор должен по факту выполнения вернуть вознаграждение агентству на отдельный р/с.
 И на фиг нужен РРО, все прозрачно будет. Но , УВЫ! разве Гетманцев пойдет на это, конечно же нет. Он всеми фибрами души защищает оператора, мутит воду, а в мутной воде хорошо будет ловить рыбку операторам. Он собирается увеличить с 15,0 до 30,0 оплату оператору. Вот он и показал свое лицо, только почему правительство ведется на таких , большой вопрос???

Ответить
  • кузькина мать
23.10.19 14:39

Галина Федоровна,а если ФОП-Турагент получил нал. и потом отправил Туроператору, в книгу вписал ТОЛЬКО ДОХОД- я думаю, что проверка расценит это ислючительно как приходование нала не в полном обьеме. Да и Турагенты-монополисты не хотят замарачиватся с перечислениями турагентам (ведь в договорах прописывают Агетнское вознаграждение в 1 (10) грн - смех. А начать надо с КНИГИ ДОХОДОВ и ее приспособить под агентов- добавить ОДНУ ГРАФУ.

Ответить
  • Галина Федоровна
23.10.19 17:07

кузькина мать, ФОП- турагент, в момент получения денег не имеет права делать запись в книгу, это не  деньги ФОПа,  и комиссию нужно отражать  не в момент , когда отправили окончательный расчет за путевку, а согласно агентского договора, когда нам дадут акт выполненных работ и в этот момент комиссия считается нашими деньгами, а до тех пор пока нет акта, это деньги оператора. Хотя я так думаю мы все отражаем после оплаты оператору. а это не правильно. Но спокойнее и  с проверяющими. Вводить графу я так думаю незачем, зачем транзитные деньги указывать. у ФОПа  должна быть бух . справка, которой он и подтверждает доход. Бух. справка- это документ

Ответить
  • кузькина мать
23.10.19 14:41

 простите, *ТУРОПЕРАТОРЫ-монополисты*

Ответить
  • Надежда
24.10.19 10:07

Ну не знаю, как по мне :гр.2-полная сумма, гр.3-оплата туроператору, гр.4-доход ФОПа

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям