Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


03.01.20
8572 11 Печатать

Застосування єдиного податку фізичними особами – підприємцями

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, визначені розділом XIV ПКУ.

Фізична особа – підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування.

На теперішній час для підприємців існують чотири групи спрощеної системи оподаткування:

Перша група - здійснюють роздрібну торгівлю/продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або надають побутові послуги населенню без права використання найманих осіб. Загальний обсяг доходу не повинен перевищувати 300,0 тис.грн.

Друга група - здійснюють діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Використовують найману працю не більш 10 осіб, загальний обсяг доходу не повинен перевищувати 1,5 млн.грн.

Звертаємо увагу, що на другій групі не зможуть знаходитись  фізичні особи – підприємці, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорого - цінного каміння.

Такі підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку.

Третя група – обмежень щодо здійснення діяльності крім випадків визначених в п.п. 291.5.1 ПКУ (наприклад - азартні ігри, лотереї, акцизні товари тощо) та кількості найманих осіб не має. Загальний обсяг доходу не повинен перевищувати 5,0 млн.грн.

Ставки спрощеної системи оподаткування для першої, другої груп встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць (п. 293.2 ПКУ):

  • для першої групидо 10 % включно від розміру прожиткового мінімуму.
  • для другої групи - до 20 % від розміру мінімальної заробітної плати.

З 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 2102,00 грн., мінімальна заробітна плата 4723,0грн.

для третьої групи - 3 % доходу для платників податку на додану вартість, 5 % доходу для не платників ПДВ.

Ставка єдиного податку може встановлюватися також у розмірі 15 % (п.293.4 ПКУ).

1) до суми перевищення обсягу доходу;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у главі 1 ПКУ;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;

5) до доходу, отриманого платниками від провадження діяльності, яка не передбачена ст.291 ПКУ.

Для реєстрації платником єдиного податку необхідно подати Заяву за формою, визначеною наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. № 308:

- особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

- надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

- в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису підзвітних осіб;

- державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію.

Новостворені підприємці першої та другої групи подають заяву до кінця місяця (якщо дата реєстрації припадає на 30, 31 термін подання заяви не переноситься), третя група протягом 10 календарних днів від дати реєстрації.

Зареєстровані підприємці подають заяву за 15 календарних днів до початку кварталу незалежно від обраної групи.

Відмовити в реєстрації платником єдиного податку контролюючий орган зможе з наступних причин (п. 299.6 ПКУ):

- наявність податкового боргу (у т.ч. борг громадянину), наприклад - наявність боргу з транспортного податку, податку на нерухомість, плати за землю, тощо;

- якщо підприємець на початок поточного року перебував на спрощеній системі оподаткування, потім відмовився або ліквідувався. В такому випадку підприємець може обрати спрощену систему лише з наступного року.

Сплата єдиного податку для платників І-ІІ групп здійснюється авансовими внесками не пізніше 20-го числа поточного місяця, для ІІІ групи протягом 10-ти календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Єдиний податок, нарахований за перевищення обсягу доходу, сплачується протягом 10-ти календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.7 ПКУ).

При цьому, положеннями ПКУ не передбачено перенесення термінів сплати на інший день, якщо граничний строк сплати припадає на вихідний або святковий день.

Станом на 1 грудня 2019 року спрощену систему оподаткування обрали майже 100,0 тис. підприємців (або 70 % від загальної  кількості фізичних осіб – підприємців 143,9 тис.осіб).

За 11 місяців поточного року до місцевих бюджетів надійшло 1,9 млрд. грн. єдиного податку, що майже на 400,0 млн. грн. більше аналогічного періоду минулого року. Темп росту склав 125,4 %.

По материалам ГУ ДПС у Дніпропетровській області
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Фоп
03.01.20 09:17

Перебувала з початку року на спрощеній системі, ліквідувалась і знову зареєструвалась в поточному році на єдиному податку

Ответить
  • Людмила
08.01.20 10:41

Фоп,и?   вам  второй  раз  дали  единый?

Ответить
  • Ирина
03.01.20 09:59

Не верю, где-то собака зарыта

Ответить
  • Бармалей
03.01.20 14:49

Интересно, почему ГУ ДПС в Днепропетровской области в своей консультации использует КВЭД ДК 009:2005, если до 31.12.2012 все СПД (юр и физ) должны были перейти на КВЭД 2010? Как раз в применении КВЭДов разных годов и была несостыковка в возможности проводить деятельность по аренде (субаренде). Что это - некомпетентность?
https://i.factor.ua/ukr/journals/sb/2014/september/issue-18/article-1907.html

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
03.01.20 17:30

Бармалей, ну Вы нашли ссылку на статью 2014-го года!
Почему дают отсылки на КВЭД 2005 вместо 2010? Потому что мудозвоны не поменяли в НКУ (им лень); а налоговики в этом случае просто процитировали статью НКУ. Что касается аренды/субаренды для 2 группы – никогда даже и мысли не возникало о том, что этот КВЕД "запрещённый" для 2 группы. У меня многое ФОПы сдавали и сдают в аренду, находясь на 2 группе (с учётом ограничений по площади, и "запретом" сдавать в аренду НЕединщикам). Посреднические услуги по аренде имущества, его оценке – что по КВЕД 2005, что по КВЕД 2010   (и никогда не было!) сдаче в аренду. Описание КВЕДов можно посмотреть здесь:  http://kved.ukrstat.gov.ua/

Ответить
  • Ольга
08.01.20 12:56

Сомневающийся Sкептиk, "запретом" сдавать в аренду НЕединщикам-что вы имеете в виду? Вроде нет такого запрета, только по площади ограничение.

Ответить
  • Юлия
08.01.20 14:55

Ольга,ФОП 2 группа единщиков может предоставлять услуги физ.лицам или плательщикам единого налога, вот о чем говорилось выше.

Ответить
  • Людмила
03.01.20 15:50

Бармалей, Їм  можна помилятись.  Це ФОПу за помилку - штраф  миттєво......

Ответить
  • Алла
03.01.20 16:34

Интересно а стоматологи на какой группе?

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
03.01.20 17:20

Алла, на 2 или на 3

Ответить
  • Елена
03.01.20 23:29

Темпы кэша растут, вот о чем это говорит 

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям