Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


30.07.20
5340 12 Печатать

Щодо щорічної додаткової відпустки за особливі умови праці, а саме - виконання роботи за комп’ютером

Статтею 2 Закону України «Про відпустки» визначено, що право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.

Відповідно до ст. 76 Кодексу законів про працю України щорічні додаткові відпустки надаються працівникам, зокрема, за особливий характер праці. Тривалість щорічних додаткових відпусток, умови та порядок їх надання встановлюються нормативно-правовими актами України.

Статтею 8 Закону України «Про відпустки» визначено, що щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається, зокрема, окремим категоріям працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, - тривалістю до 35 календарних днів за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України. Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Відповідно до позиції 58 підрозділу «Інші види виробництв» розділу XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» Додатку 2 до Постанови КМУ від 17.11.1997 р. № 1290 «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці» (далі - Постанова КМУ № 1290), максимальна тривалість щорічної додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці працівників, які працюють на електронно- обчислювальних та обчислювальних машинах складає чотири календарних дні.

Тобто, Постановою КМУ № 1290 встановлено право працівників, працюючих за комп’ютером, ноутбуком, тощо, на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів.

Колективним договором, трудовим договором із працівником або іншим нормативним актом роботодавця має бути затверджений перелік посад (професій), робота на яких дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці.

Разом з цим, згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 11.08.2014 р. № 348/13/116-14, додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад. Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом. Оскільки законодавством не визначено, у якій спосіб здійснюється такий облік, підприємство самостійно приймає рішення щодо проведення такого обліку. Крім того, щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про відпустки» особи, винні в порушенні законодавства про відпустки, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Олена Михайлюк, головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпровському регіоні.

По материалам ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Юра Г.
30.07.20 04:04

0 це до 4 чи після.
до 4 включно, чи на 3 треба зупинитись.
Додаткова щорічна відпустка -0 днів попадає в інтервал - аизначений законодавством України?

Ответить
  • Ольга
30.07.20 08:56

У нас бухгалтерия работает 8 часов ежедневно не отрываясь от компа. Еще и домой можем взять работу.  А отпуск как горизонт, идешь, идешь, а дойти не можешь 

Ответить
  • бух
30.07.20 09:02

0 - це до 4-х.А взагалі зазначена норма була актуальна 30 років тому. Ми ж не беремо відпустку за використання мобільного телефону чи фейсбука

Ответить
  • Сергій
30.07.20 23:12

бух, точно ви з 20 сторіччя.

Ответить
  • ***
30.07.20 10:10

А кто то помнит, что в 90-х годах первые ксероксы ставили в отдельной комнате ( чтобы не печатали книги самиздата и листовки) с подведенной мощной вытяжкой.В разъяснениях было указано, что испарения от картриджа и озон при работе ксерокса разрушают эритроциты.А сейчас удивляемся откуда у грудничков опухоли и пр, если у мамы во время беременности на столе стоял принтер.

Ответить
  • @@@
30.07.20 11:53

Меня  тоже напрягает это ""ДО 4 дней""

Ответить
  • Лариса
30.07.20 13:20

А потом еще надо доказывать что ты работал за компьютером большую часть дня про это уже писали.

Ответить
  • Влад
30.07.20 15:53

"Оскільки законодавством не визначено, у якій спосіб здійснюється такий облік, підприємство самостійно приймає рішення щодо проведення такого обліку. Крім того, щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток." - это цитата письма. В нем они забыли приписку о том что письма не несут правовых последствий, но В КАЖДОМ ответе на запрос предупреждают, письма не порождают правовых последствий. Итак. Если кол договора нет. То сколько давать отпуска? 1 или 4?

Ответить
  • Виктория
30.07.20 14:31

утвердила отпуск 1 день,и все

Ответить
  • Влад
30.07.20 15:54

Виктория, где утвердила, в каком документе?

Ответить
  • Виктория
30.07.20 16:32

Влад,внутренний документ,Распоряжение(положение,Приказ),и список сотрудников к нему 

Ответить
  • Влад
30.07.20 17:00

Виктория, Думал написать, а почему не в положении об оплате труда, но что Положение что Ваш Приказ один фиг не являются кол договором.
Я еще в трудовые договора это втулил.
НО, сдается мне будут претензии - почему 1 день, почему не согласовано с трудовым коллективом и работником?
И тогда договор слегка выиграшнее приказа

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям