Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


13.08.20
7534 12 Печатать

Необґрунтоване включення до переліку ризикових платників податків – зростаюча проблема українських підприємців

Бізнес-омбудсмен розповів про скарги підприємців у другому кварталі 2020 року.

У ІІ кварталі 2020 року Рада бізнес-омбудсмена (РБО) розглянула 385 скарг підприємців на порушення державних органів та закрила 297 розслідувань. Найчастіше бізнес скаржився на дії податкових (68%) та правоохоронних органів (12%), державних регуляторів (5%), митниці (3%) та місцевих органів влади (2%). Загалом ці питання склали 90% усіх звернень.

Швидкозростаюча проблема включення підприємств до списку ризикових платників податків стала найбільшим за кількістю предметом звернень бізнесу у ІІ кварталі 2020 року. РБО отримала 64 скарги з цього приводу, що на третину більше проти I кварталу 2020 року та в чотири рази більше проти II кварталу 2019 року. 

«Передусім, список ризикових платників податків має використовуватися для відслідковування компаній, причетних до незаконних оборудок з ПДВ. Проте наразі критерії віднесення підприємств до такого переліку часто не є зрозумілими, а інструмент використовується не за призначенням, створюючи необґрунтований тиск на бізнес. Ми рекомендуємо, щоб рішення податкового органу щодо включення компаній у список ризикових були належно обґрунтованими, а процедура їх оскарження – чіткою та прозорою», – підкреслив бізнес-омбудсмен Марчін Свєнчіцький. 

Кількість оскаржень результатів податкових перевірок (55 скарг) зменшилась на 39% проти I кварталу 2020 року – внаслідок мораторію на податкові перевірки, запровадженого на період карантину. Питання невиконання державними органами судових рішень, які вже набрали законної сили (21 скарга), залишалося актуальним для підприємців. Компанії продовжували звертатися зі скаргами, пов’язаними з карантинними обмеженнями. Вдалося виявити низку системних проблем та, навпаки, вирішити деякі застарілі проблеми. Наприклад, за сприяння Ради Міністерство охорони здоров’я зареєструвало антисептики двох виробників, які чекали на перереєстрацію з 2018 року. 

Майже три чверті скарг надійшли від малого та середнього бізнесу. Частка українського бізнесу в структурі звернень склала 86%, бізнесу з іноземним капіталом – 14%. Серед найактивніших галузей, які зверталися до бізнес-омбудсмена – оптова торгівля (22%), промислове виробництво (14%), сільське господарство (13%), представники ринку нерухомості (11%) та приватні підприємці (10%). 

Понад половина (51%) всіх звернень надійшла з Києва та області. Значні частки скарг направили підприємці Дніпропетровської (9%), Харківської (9%) та Одеської (7%) областей. 

РБО анонсувала нове системне дослідження, присвячене адмініструванню податків, які сплачує бізнес. Станом на 1 липня 2020 року частка скарг з податкових питань досягла 57,5% (4241 скарга). На думку заступника бізнес-омбудсмена Ярослава Грегірчака, який був відповідальним за підготовку документу:  «Ці числа красномовно свідчать що актуальність податкових питань для українського бізнесу з роками лише зростає». У звіті РБО зупинилась на проблемах адміністрування податку на додану вартість, єдиного соціального внеску, єдиного податку та податку на прибуток підприємств. Крім того РБО опрацювала проблематику процедури податкових перевірок, оскарження висновків податкових органів та механізму узагальнюючих податкових консультацій. Не оминули своєю увагу й тематику оприлюднення інформації податковими органами та ведення інтегрованих карток платників податків. Загалом документ містить 38 рекомендацій Кабінету міністрів України, Міністерству фінансів України та Державній податковій службі України. Публікація системного звіту запланована на серпень 2020 року.

Верховна Рада України (ВРУ) працює над новим законопроєктом № 3607, який закріпить статус РБО на рівні закону, оскільки наразі установа працює на підставі постанови Кабміну  2014 року. РБО підготувала низку матеріалів для депутатів з цього приводу: обґрунтування необхідності прийняття закону та часті питання про законопроєкт. Комітет ВРУ з питань економічного розвитку майже одноголосно підтримав законопроєкт – наразі документ очікує першого читання на пленарному засіданні ВРУ.

Звіт за ІІ квартал 2020 року доступний за посиланням.

По материалам Рада бізнес-омбудсмена
Комментарии
 • Татьяна
13.08.20 09:33

О том, что блокировка налоговых накладных или признание рискованности это КРАХ для бизнеса. И это знает только бизнес.
Много предприятий из за этого НАЛОГОВОГО МОНСТРА были уничтожены (а это цепочка-заблокированы нн у поставщика дальше это сказывается на покупателе и т.д.) О неправомерности и беззаконности  блокировки  говорим уже несколько лет. Но ни в одном выступлении наших  чиновников, налоговиков эта проблема не подымается. И судя по высказываниям начальника налогового ведомства , благодаря этому МОНСТРУ у нас в Украине ВСЕ  и ВВЕСЬ БИЗНЕС это мошенники. А они  добиваются  больших поступлений в бюджет. И их не интересует  какими это способами.
Пока  наказание в виде штрафов будет нести только бизнес, А ЧИНОВНИКИ И ПРОВЕРЯЮЩИЕ никакой-ни о какой справедливости и развитии честных отношений Государство-Бизнесе даже нечего говорить!
ИДЕТ ПОЛНОЕ УНИЧТОЖЕНИЕ БИЗНЕСА- а это уничтожение рабочих мест и  принуждения нарду искать работу за границей!

Ответить
 • Іра
13.08.20 10:30

Татьяна, все вірно говорите! підтримую всі сказані думки, а от блокування накладних, особисто у мене, викликає безсоння і постійні неврози! 

Ответить
 • Перекатиполе
13.08.20 10:13

После смены руководителя в Черниговском ГУ ГНС (поставили Слотюк Людмилу, которая до этого возглавляла ГУ ДПС Подильского р-на) у нас вообще перестали регистрировать налоговые накладные по предоставленным документам - тотально отказы, и это на реальные, фактические поставки. Поскольку для налоговиком нет никакой ответственности за их вредительства, то в решениях на отказ даже не пытаются соблюдать требования: в графе, де должны указать какие именно документы составлены с нарушением законодательства пишут: "задіяний у розповсюджені ймовірно схемного податкового кредиту". Предоставленные документы, которые подтверждают прямую поставку от производителя в конечному покупателю - в игнорируют.

Ответить
 • Перекатиполе
13.08.20 10:42

До смены руководства, отказы были хотя бы понятны, например, не предоставили по невнимательности какой-то документ (ТТН, РН или платежку). Теперь же, это отказы по беспричинной ненависти. 
Надо сказать, что Постановление 1165 нарушает Налоговый Кодекс. В п.201.16 указано, что КМУ должен разработать порядок и критерии остановки регистрации.Остановки, но не отказа. В нарушение Кодекса КМУ наделил подзаконным документом ГНС правом отказывать в регистрации, а этого права у налоговой нет по Кодексу. Налоговая накладная уже прошла регистрацию в ЄРПН и вмешиваться в ручном порядке в работу автоматического реестра она не имеет права. 

Ответить
 • c-т
13.08.20 11:02

Перекатиполе,да тут все понятно..Вы заплатите по обязательствам больше,мы заплатим больше из-за невозможности получить налоговый кредит. И так почти все.Вот казна и наполнилась.А кто свой-тому и возмещение без проверки ,и скрутки под 0% и тд.

Ответить
 • Перекатиполе
13.08.20 11:46

c-т, нам с вами понятно, а руководству страны?  Ведь очевидно, что администрирование НДС работает в ручном порядке. От решения чиновника зависит работа бизнеса - он как узкое место в процессе - поле для злоупотреблений.
Нет для чиновника ГНС ограничений, нет для них штрафов, как на бизнес - за незаконные решения, признанные таковыми судом, за отмену регистрации, восстановленную судом. И ответственность конкретного руководителя - подписавшего решение, чтоб удерживали из его зарплаты.

Ответить
 • c-т
13.08.20 13:53

Перекатиполе,руководство в том же корыте кормится.

Ответить
 • Андрей
13.08.20 13:03

Создана система круговой поруки: Киев-Область -Район-Сбой программы. Нет персональной ответственности и не будет...  Меняются только смотрящие за корытом (НДС)

Ответить
 • ИринаКиев
13.08.20 13:16

а что автор этой статьи хотел нам рассказать?  статистику  обращений?  просто статистика  не решает проблемы, а проблема  есть,  которую  совершенно невозможно решить даже с помощью  суда

Ответить
 • Галина
13.08.20 14:49

ИринаКиев, читала здесь, что омбудсмен по бизнесу помогает в таких вопросах

Ответить
 • c-т
13.08.20 14:00

да плевать они хотели на простой бизнес.Думают они о своем бизнесе,под него прописываю законы,льготные  ставки.Кого из своих проверяли как нас трясут? Налоги никакие не платят,зп в основной массе серая-налоги по минимуму.Зато домик в деревне Монаково,курень на речке с видом на Средиземное море и пр.Я поражаюсь ненасытности этих людей.

Ответить
 • Анна
13.08.20 15:07

c-т,«Богатство подобно соленой воде, чем больше ее пьешь, тем сильнее жажда»                                         Артур Шопенгауэр

 

Ответить
фото автора В фокусе
Ушакова Лілія Мінзарплата з 01.12.2021: хапай в обидві жмені...
14762 21
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям