Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


15.09.20
3720 7 Печатать

Мінекономіки відповідає на питання з оформлення відпусток

Мінекономіки в своєму листі від 31.03.2020 р. № 3512-06/21620-07 надав відповіді на питання щодо надання відпусток.

1. Відповідно до ст. 2 Закону України "Про відпустки" (далі - Закон) право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи. Право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати.

Статтею 10 Закону визначений порядок надання щорічних відпусток працівникам.

Відповідно до вищезазначеної статті черговість надання щорічних відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Законодавством не передбачено написання заяви про надання щорічної відпустки, якщо така відпустка надається у строки, визначені графіком відпусток.

У разі, коли працівник виявив бажання використати щорічну відпустку в інший період, ніж передбачений графіком відпусток, це питання має вирішуватись за погодженням сторін трудового договору (між працівником і роботодавцем).

Як правило, у такому випадку заявник має написати заяву, на яку роботодавець накладає резолюцію, погоджуючись надати щорічну відпустку у вказані в ній терміни, або через певні обставини пропонує перенести її на інший період. Далі на підставі цієї заяви видається наказ (розпорядження) про надання відпустки.

Слід зазначити, що заявою є звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів (ст. 3 Закону України "Про звернення громадян").

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються зокрема органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства.

Таким чином, направлена поштою заява працівника може бути підставою для видання роботодавцем наказу (розпорядження) про надання такому працівнику відпустки.

Водночас, у разі відсутності погодження із роботодавцем строків надання відпустки, при отриманні зазначеної заяви роботодавець не зобов'язаний видавати наказ (розпорядження) про надання відпустки. Роботодавець може як задовольнити прохання працівника, так і відмовити йому.

3. Відповідно до статті 12 Закону щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості (наприклад, на 1, 2, 3, 4, 5 календарних днів) за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

Водночас зазначеною нормою статті передбачена можливість поділу щорічної відпустки на частини, а не обов'язок роботодавця поділити її на частини, як того бажає працівник.

Оскільки остаточне рішення щодо надання працівникові відпустки приймає роботодавець, з метою недопущення втрат робочого часу, беручи до уваги виробничі обставини, він може погодитися, а може й не погодитися поділити відпустку так, як того бажає працівник. Також може запропонувати свої умови поділу щорічної відпустки або не ділити її взагалі.

У разі поділу щорічної відпустки на частини, невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

4. Згідно зі ст. 115 КЗпП та ч. 1 ст. 21 Закону заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.

Обчислення триденного строку для виплати заробітної плати за час відпустки здійснюється в календарних днях.

Частиною 5 ст. 2411 КЗпП визначено, що коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк. Якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважається найближчий робочий день.

З огляду на викладене, між днем виплати заробітної плати за час відпустки і днем початку відпустки має бути не менше трьох календарних днів.

Лист Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 31.03.2020 р. № 3512-06/21620-07.

За матеріалами: Buhgalter.com.ua.

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Татиана
15.09.20 08:50

Всегда, когда работник шёл в отпуск, то писал заявление на отпуск. А теперь заявление не нужно (?!), но зато работника работодатель должен  предупредить за две недели, чтобы он не забыл, что он идёт в отпуск! Что это?
Перевёрнуто с ног на голову?

Ответить
  • Ольга
15.09.20 10:46

Татиана, Ключевое слово "График отпусков". Если в сроках утвержденного и подписанного работником графика, то заявление не нужно. А если в иной срок, то по заявлению.

Ответить
  • Владимир
15.09.20 09:17

Татиана,нормы КЗОТ не менялись. Если заява написана за 2 недели до и в ней работник пишет что его уведомили, то все ок.
Для широкого круга нормы законодательства о труде Терра инкогнито. Но штрафы свое дело делают

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
15.09.20 12:45

Уважаемая редакция! Меня смущает, что "Бухгалтер 911" и ряд других бухгалтерских сайтов почему-то указывает, что это письмо Минэкономики. МИНЭКОНОМИКИ??? 
Почему-то сразу подумал, что автором должно быть Минсоцполитики, и думаю, что я прав, кроме самого содержания: 
автором письма-ответа является Кузовой Юрій Віталійович. На этом сайте: https://declarations.com.ua/declaration/nacp_ec2c6034-06ab-4c28-a57a-81bcde2b657f его должность указана как Генеральний директор Директорату норм та стандартів гідної праці Міністерства соціальної політики України. 
Здесь, на сайте Минсоцполитики: https://www.msp.gov.ua/timeline/Normi-ta-standarti-gidnoi-praci-.html документы изданы Директоратом норм... 
Мне, в прошлом году, письмо за № 1004/0/204-19 від 27.08.2019 подписывал Гендиректор директората норм... Минсоцполитики Ю.Кузовой. 
Одно время этим двум министерствам (в сентябре-октябре 2019) меняли функции и вполне допускаю, что весь Директорат Минсоцполитики вместе с его Гендиректором стал Директоратом Минэкономики

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
15.09.20 12:47

На сайте Минэкономики: https://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=983e66e6-dfd0-400e-b1b5-d0c6d64a6377&title=StrukturaMinisterstva2019 не вижу название директората гідної праці. 
Перепроверьте, пожалуйста

Ответить
  • Сомневающийся Sкептиk
15.09.20 13:14

Порыскал по интернету ... Получается, что таки-да: весь департамент вместе с Гендиректором ещё в первой половине 2019-го года был в Минсоцполитики, а потом стал в Минэкономики 
    

Ответить
  • Елена
15.09.20 12:54

Че спорить? Это бюрократия, которую надо скоренять полностью от корня!
Почему нельзя работать без отпуска если так хочет сотрудник? - может у него долги, болезни и куча проблем?
Почему в оплачиваемый отпуск надо идти определенное количество времени? - это тоже выбор сотрудника и фирмы должен быть!
Почему отпуск без оплаты только 15 дней? Пусть сделают и месяц, но с условие оплаты ЕСВ, чтоб был стаж - дальше пусть фирма и сотрудник решает...
И таких вопросов миллион! А ответ один - наше правительство боится потерять власть и штрафы от налогоплательщиков...

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям