Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


09.01.21
1844 2 Печатать

Стягнення аліментів на дитину, якщо батьки не перебувають у шлюбі

До Іршавського бюро правової допомоги з звернулася пані Марія. Жінка перебувала у фактичних шлюбних відносинах з чоловіком, під час яких народився син. Однак після припинення фактичних шлюбних відносин у 2018 році, чоловік перестав піклуватися про матеріальне благополуччя сина, добровільно аліменти не сплачує. Фахівці Іршавського бюро правової допомоги розповіли про можливість стягнення аліментів в судовому порядку.

Під час консультації пані Марія дізналася, що законодавством передбачено можливість стягнення аліментів на дитину, навіть якщо вони з батьком не перебували у зареєстрованому шлюбі та відсутня добровільна згода батька.

Відповідно до частини першої статті 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Той з батьків, з ким мешкає дитина, має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів на дитину. У такому випадку аліменти на дитину присуджуються або як частка від заробітку, або у вигляді конкретно визначеної суми (твердій грошовій сумі).

Справи розглядаються місцевими судами за місцем проживання чи перебування відповідача.

Також позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

Крім того, фахівцями роз’яснено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину становить не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину − розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів).

У 2020 році прожитковий мінімум на дітей становить:

віком до 6 років: з 1 січня – 1779 грн.; з 1 липня – 1859 грн.; з 1 грудня – 1921 грн.;

віком від 6 до 18 років: з 1 січня – 2218 грн.; з 1 липня – 2318 грн.; з 1 грудня – 2395 грн.

При цьому, суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати (стаття 182 Сімейного кодексу України).

Якщо ж платник аліментів навпаки має нерегулярний дохід, суд за заявою одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, яка підлягає щорічній індексації.

Крім того, той із батьків, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів на дитину у твердій грошовій сумі у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, або у розмірі на одну дитину − однієї чверті, на двох дітей − однієї третини, на трьох і більше дітей − половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Обов’язковою умовою для звернення до суду із заявою про видачу судового наказу є стягнення аліментів, що не пов’язане із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Позивачі у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Після отримання рішення суду та виконавчого листа або судового наказу стягувачу необхідно звернутися до органу державної виконавчої служби або приватного виконавця за місцем проживання (перебування) боржника із заявою про відкриття виконавчого провадження про стягнення аліментів із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти; прізвища, імені, по батькові стягувача, реквізитів документа, що посвідчує його особу, та виконавчим документом (судовим наказом або виконавчим листом про стягнення аліментів).

Крім того, виконавчий документ про стягнення аліментів разом із заявою (де також зазначаються реквізити банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти; прізвище, ім’я, по батькові стягувача, реквізитів документа, що посвідчує його особу) може бути самостійно надісланий стягувачем безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі – підприємцю, фізичній особі, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.

По материалам Координаційний центр з надання правової допомоги

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Елена
10.01.21 17:03

Вопрос: сотрудник принёс постановление об уплате алиментов 33% от сумы дохода , на двоих детей - но в итоге не получается по 2318 за каждого , а меньше. ? Или предприятие должно удерживать 4636 не смотря что начисленная зарплата не даёт такую суму .. кто должен разницу доплачивать ? 

Ответить
  • Наталья
11.01.21 12:55

Елена, не доплачивать разницу, а рисовать долг. При этом аргументируете тем, что невозможно взыскать из з/п минимальную сумму. Ну или сотрудник добровольно пишет заяву "взыскивайте с меня, пожалуйста, 4646 грн". Но вряд ли он захочет такое писать

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям