Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


31.03.21
1575 9 Печатать

Бізнес-спільнота занепокоєна ухваленням неконституційного закону щодо реструктуризації валютних кредитів

19.03.2021 р. Верховна Рада України прийняла у І читанні проєкт Закону щодо обов’язкової реструктуризації кредитів, наданих у іноземнів валюті («Про внесення змін до розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про споживче кредитування» (щодо кредитів, наданих в іноземній валюті)»).  

Бізнес-спільнота, об’єднана Європейською Бізнес Асоціацією, Американською торговельною палатою в Україні, Незалежною Асоціацією Банків та Форумом Провідних Міжнародних Фінансових Установ, занепокоєна рішенням ВРУ з огляду на ризик прийняття неконституційного Закону, що матиме негативні наслідки для економіки через зменшення надходжень до Державного бюджету. Крім того, імовірно, це заблокує реалізацію визначених Президентом України завдань з розвитку іпотечного кредитування та державних програм по забезпеченню населення і бізнесу доступними банківськими кредитами («Доступне житло під 7%», «5-7-9 доступні кредити бізнесу», тощо).

Так, замість спрямування коштів на фінансування державних програм банки будуть змушені вливати вільні кошти в капітал, щоб покрити негативні наслідки ухвалення Закону. Ця ініціатива суттєво погіршує правове становище кредиторів у відносинах з боржниками, збільшує кредитні ризики та ризики втрати кредиторами активів. 

Серед ключових причин необхідності відхилення законопроєкту, з огляду на суттєві недоліки пропонованого законодавчого регулювання, є:

– безпідставне розповсюдження умов обов’язкової (примусової) реструктуризації на всі споживчі кредити в іноземній валюті, за якими грошові зобов’язання повністю не погашено, у т.ч. й ті, що обслуговуються належним чином;  

– порушення конституційного принципу обов’язковості судових рішень та необхідості повторного розгляду судами спорів – пропоноване визнання таким, що не підлягає виконанню, виконавчого документа, виданого за рішенням суду для стягнення боргу по кредиту, який підпадатиме під реструктуризацію, суперечить ст. 129-1 Конституції України щодо обов’язковості виконання судового рішення. ЦЕ вимагатиме від банків, у разі порушення клієнтом умов реструктуризації, повторно звертатися до суду і проходити тривалі судові процедури отримання за тим самим кредитним і іпотечними договорами судових рішень про стягнення;

– негативні для Державного бюджету наслідки, адже пропонований у проєкті перерахунок раніше сплачених боржником сум по кредиту вимагатиме проведення погашень боргів за рахунок витрат кредитора. Це призведе до зменшення фінансового результату до оподаткування кредитора та до несплати до бюджету податку на прибуток кредитора у розмірі 18% від суми погашення і від курсової різниці. У 2020р. 74 діючих банків забезпечили надходження до Держбюджету понад 7,09 млрд. грн. податку на прибуток банківських організацій, що складає майже 7% усіх надходжень до бюджету від сплати податку на прибуток підприємств;  

– продовження дії мораторію на стягнення забезпечення за валютними кредитами, всупереч позиції Президента України про те, що продовження дії мораторію є одним зі стримуючих факторів відновлення іпотеки. Мораторій діє понад шість років та дає змогу позичальникам ігнорувати умови кредитного договору та уникати примусового виконання зобов’язання, що призвело до зростання частки проблемних активів банків, негативно позначається на їх ліквідності та платоспроможності і загалом на належному функціонуванні банківської системи України. Наявність мораторію не стимулює позичальників до пошуку взаємоприйнятних шляхів врегулювання заборгованості і спричиняє негативний вплив на здатність банків виконувати свої зобов’язання перед вкладниками;

– недієвість пропонованого механізму реструктуризації кредитів, який передбачає лише подання заяви про проведення реструктуризації, але подальші дії сторін незрозумілі. Так, взагалі не передбачено вчинення правочинів і належного оформлення договірної документації, погодження між сторонами умов проведення реструктуризації.

Позиція бізнес-спільнот полягає у неприйнятності та необхідності зміни пропонованих у законопроєкті підходів до питання реструктуризації валютних кредитів. Насамперед, відмови від популістських рішень, які нівелюють права кредиторів в Україні, повністю перекладаючи на них відповідальність за невиконання боржником своїх зобов’язань.

Відповідне звернення до Президента України було підписано 26 березня від імені Європейської Бізнес Асоціації, Американської торговельної палати в Україні, Незалежної Асоціації Банків та Форуму Провідних Міжнародних Фінансових Установ. Дуже сподіваємось, голос бізнесу буде почуто!

По материалам Європейська Бізнес Асоціація

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • хаха
31.03.21 08:22

Скоро ассоциация дворников будет указывать как нам жить и по скольку раз ходить в туалет за день. Интересно до чего в следующий раз додумаются гении-манагеры? Может им нужно начать учить всех мыть руки?

Ответить
  • Наталія
31.03.21 09:29

хаха, странный комментарий, по сути есть что возразить на аргументы ассоциаций? Как нам жить уже 2 года указывает шайка фотографов и клоунов - Вас это не беспокоит?

Ответить
  • хаха
31.03.21 10:59

Наталія, что вы вообще можете смыслить в конституционном праве?

Ответить
  • хаха
31.03.21 10:55

Наталія, давайте еще экстрасенсов пригласим для их экспертного мнения )))

Ответить
  • хаха
31.03.21 10:53

Наталія, с каких пор манагеры стали экспертами в конституционном праве? А в налоговом? В экономике? МАНАГЕРЫ НЕКОМПЕТЕНТНЫ в этих вопросах. Чем больше некомпетентных людей будут лезть со своими требованиями и рекомендациями, тем больший хаос вы создаете в стране. Клоуны и фотографы делают глупости, а вы эти глупости умножаете в разы.

Ответить
  • Наталія
31.03.21 12:17

хаха, расслабьтесь, а то что-то Вы сильно возбудились. В эти ассоциации входят очень разные специалисты и адекватности у них точно больше, чем у тех, кто принимает эти законы. По сути есть что сказать? Чем хорош этот закон и в чем конкретно не правы ассоциации?

Ответить
  • хаха
31.03.21 13:36

Наталія, у вас там одни гении работают - уничтожить малый бизнес, чтобы затем все ходили покупать только к вам. "Специалисты" так и не поняли, что пилят сук на котором тоже сидят, потому что уничтожая малый бизнес вы создаете бедность + преступность + развязываете руки чинушам. Откуда у людей возьмутся деньги на покупки в ваших магазинах? От верблюда - скажут ваши "специалисты". Вы же сами развязали руки клоунам и фотографам и показали им, как можно легко и быстро наполнять казну и сами теперь от этого страдаете. Потому что "специалисты" )))

Ответить
  • хаха
31.03.21 13:27

Наталія, ваших "специалистов" уже вся страна видела, как они валили ФОПов и решили даже на рынки навесить кассовые аппараты. Больше они ничего не умеют. По сути я сказал: вы некомпетенты в подобных вопросах и не можете их решать. К сожалению, вы настолько некомпетентны, что даже этого не способны понять. Вы просто кучка манагеров с деньгами олигархов.

Ответить
  • Ігор
31.03.21 13:19

Знов ЄБА лобіює інтереси олігархічної хунти (банків, які не були розграбовані: старих Петра, Ріната, тигипка) та ненажерливих державних: Ощадбанк, Укргазбанк, Приватбанк, Укрексімбанк.
ЄБА дійсно фахівці, особливо по "ринковим умовам"? То нехай, в першу чергу, як за 2014 рік Хряк "просадив" гривню у 3,5 рази, грабуючи Україну. Самі конвертували у валюту, а людям брехали, що "більше 11,00 долар не коштуватиме. Мародерство, грабунок, брехливий "патріотизм", корупція, ..., - вже складові ринку?

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям