Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


10.08.22
11016 9 Печатать

Відсьогодні можна укладати трудові договори з нефіксованим робочим часом

10 серпня набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості" від 18.07.2022 р. № 2421-ІХ.

Метою закону є урегулювання питання нестандартних форм зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі, забезпечення гнучкості у виборі організації трудових відносин, посилення мобільності працівника при реалізації права на працю.

Закон закріпив у КЗпП нову форму трудового договору - «Трудовий договір з нефіксованим робочим часом», як особливий вид трудового договору, умовами якого заздалегідь не встановлено конкретний час виконання роботи, а обов’язок працівника виконувати таку роботу, яка виникає виключно у разі надання власником або уповноваженим ним органом передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно.

Документом передбачено, що роботодавець самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи та в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи.

Кількість укладених трудових договорів з нефіксованим робочим часом не може перевищувати 10 % загальної кількості трудових договорів.

Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю менше ніж 10 працівників, можуть укладати не більше одного трудового договору з нефіксованим робочим часом.

Законом також закріплює зміст такого договору, де зокрема, передбачено інформацію про:

► спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання  роботи;

► спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або відмовитися від її виконання у випадках, передбачених ч. 7 цієї статті;

► інтервали, в які від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні).

Типова форма трудового договору з нефіксованим робочим часом затверджується Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Кількість базових годин не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів не може перевищувати 6 днів на тиждень.

Працівник може відмовитися від виконання роботи у таких випадках:

► якщо роботодавець вимагає виконання роботи поза межами базових днів і годин;

► якщо йому було повідомлено про наявність роботи із порушенням мінімальних строків, визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом.

Однак відмова працівника від виконання роботи у базові дні та години, визначені договором, є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Мінімальна тривалість робочого часу працівника, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, протягом календарного місяця становить 32 години. Якщо працівник протягом календарного місяця виконував роботу менше 32 годин, йому повинна бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці, визначених трудовим договором.

У трудовому договорі з нефіксованим робочим часом можуть встановлюватися додаткові підстави для його припинення. У цьому зв’язку ч. 1 ст. 36 КЗпП пропонується доповнити новим пунктом 8 -

«8) підстави, передбачені трудовим договором з нефіксованим робочим часом, контрактом».

Прийнятими змінами також пропонується доповнити ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» положенням, яке передбачає, що при нарахуванні заробітної плати (доходів) працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, ставка єдиного внеску, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Вико
10.08.22 10:41

Снова задерегуляция" Ну когда уже будет как к примеру, в той же Германии, главное заключить контракт, уведомить об этом,  и платить зп не ниже мин. и налоги - и все! А какие уже там условия прописаны, дело только работника и работодателя. И отчетов там минимум. Но нет же у нас куча условий,запретов, отчетов, бумажек и пр., при этом это никак не защищает ни работника, ни тем более работодателя. Штрафы наше все, достали.

Ответить
  • ТТ
10.08.22 12:52

зразу видно, що ви експерт по німецькому законодавтсву. Не все так просто як ви описуєте.

Ответить
  • Вико
10.08.22 15:35

ТТ, достаточно просто. У знакомого цех производственный там. Рабочих около 20 на постоянке, бывает и больше, с бухгалтерией справляется сам, есть еще секретарь-помощник-бухгалтер, но она больше набрать, отнести/отправить доки. Фирма уже более 10 лет работает. Представляете сколько работы бы у нас было на производстве. И это при том что он не сидит на месте, вечно в разъездах. 

Ответить
  • Ольга
10.08.22 14:21

Получается на данный момент пока не внесут правки в закон о ЕСВ, по таким сотрудникам с нефиксируемым рабочими временем нужно ЕСВ добивать до не ниже минимального.

Ответить
  • Вікторія
10.08.22 14:38

Якщо договір з нефіксованим робочим часом, чи потрібно буде вести табель обліку робочого часу?

Ответить
  • Людмила
10.08.22 15:32

Вікторія, конечно, а без табеля за сколько часов будете зарплату начислять? со слов работника?

Ответить
  • Вікторія
10.08.22 16:50

Людмила, чим тоді це відрізняється від почасового нарахування або роботі на ставку? Гадала, що йде мова про фіксацію факту виконання робіт, а за який час, у які саме дні робітник виконав поставлені задачі це не є головним. Як за договорами ЦПХ, людина виконує об`єм робіт, а у який час вирішує сама. У чому тоді новація?

Ответить
  • Людмила
13.08.22 00:24

Вікторія, вы хотите, чтобы еще Акты составлять за каждую выполненную работу? Вызвали работника на склад материалы принять- 4 раза в месяц машина пришла с товаром- Акт составлять? Кто его будет рисовать? Кто подписывать? Комиссию вызывать за кладовщиком следить? Не легче ли в табель 8 поставить? или другую цифру?

Ответить
  • Наталія
10.08.22 14:39

И табель вести?))

Ответить
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям