Гідна зарплата та бронювання. Українці визначили ключові виклики ринку праці – дослідження
Переважна більшість українців вважає, що основною проблемою ринку праці на сьогодні є мобілізація працівників і відтік найбільш кваліфікованих з них за кордон. При цьому головною вимогою до роботи, на думку більшості, є гідний рівень заробітної плани, а п’ята частина громадян вважає, що це має бути бронювання працівників.
Про це повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк, посилаючись на результати дослідження «Трудові ресурси для повоєнного відновлення України», проведеного Центром економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова.
До основних проблем, які існують наразі на ринку праці, 73% опитаних українців відносять мобілізацію. Нові правила, за якими вона відбувається, суттєво вплинули на всі сектори ринку праці в Україні, але є особливо проблематичними там, де більшість робочої сили традиційно становлять чоловіки. З іншого боку, зазначила Шуляк, це призвело до того, що у «чоловічих сферах» стали працювати все більше жінок. Так, почали зʼявлятися, зокрема, жінки-слюсари, жінки-водії тролейбусів і навіть жінки-вантажниці.
«На другому місці серед проблем ринку праці українці виділяють дефіцит кадрів, як наслідки, по-перше, мобілізації, по друге – відтоку кваліфікованих кадрів за кордон. На першу причину вказали 53% українців, на другу – 48%. Насправді, для нас це свого роду дороговказ – нам слід якомога більше зосередитись на поверненні наших громадян, оскільки без людського капіталу відновлення України буде проблематичним», – зазначила Олена Шуляк.
Вона пояснила: на сьогодні ситуація з демографією в країні катастрофічна – понад 8 млн (20% населення) за кордоном, 6,5 млн – внутрішньо переміщені особи. Відповідно, громади будуть конкурувати між собою за тих людей, які працюватимуть на підприємствах, що матимуть нові інвестиційні можливості, наголосила Олена Шуляк.
При цьому головною вимогою до роботи українці все ж таки вважають гідний рівень заробітної плати – на це вказали 89% опитаних. А от бронювання вимогою до роботи вважає тільки чверть з них.
«Утім це не означає, що зважена і зрозуміла система бронювань нам не потрібна. Навпаки, якщо її не вибудувати за чіткими правилами і процедурами, бізнес в Україні опиниться на межі виживання. Тому рішення щодо бронювання потрібне максимально збалансоване, тому відповідні комітети пропрацьовують всі можливі варіанти, а бізнесу варто активніше долучатись до цих процесів», – пояснила Олена Шуляк.
Для подолання дефіциту кадрів потрібна перекваліфікація співробітників і перерозподіл обовʼязків у трудовому колективі – так вважає більш ніж половина українців. Майже стільки ж опитаних визнають, що надважливим пунктом є і заохочення повернення до України громадян, які зараз перебувають за кордоном. І більше ніж 51% українців заявляють, що готові пройти перепідготовку для перекваліфікації та отримання нових навичок.
«Наразі в українців є три головні бажання. На першому місці, безумовно, якнайшвидша перемога України. На другому – робота з гідною оплатою праці, тож не дивно, що українці готові вчитися і перекваліфіковуватися. Нам потрібно їм в цьому допомагати. Особливо це актуально для ветеранів війни. На третьому місці – вирішення житлового питання. Саме від цього фактору залежить, чи зможуть вони повернутися в Україну», – резюмувала Олена Шуляк.
Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.
Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.