Отключить рекламу

Подпишитесь!


12.12.12
651 0 Печатать

Как предприятию отразить в налоговом учете операции по предоставлению услуг, которые были начаты в период пребывания на ФСН и которые завершаются на общей системе налогообложения?

   Підприємство з 01.01.2011 р. перейшло зі сплати фіксованого сільськогосподарського податку на загальну систему оподаткування. У 2010 році підприємство надавало деякі послуги, оплата за які була отримана частково в 2011 – 2012 рр. Як відобразити в податковому обліку надходження коштів за надані послуги? Як відобразити несплачену частину коштів за послуги, якщо вона буде списуватись як дебіторська заборгованість, за якою минув строк позовної давності?
   
   На сьогодні питання оподаткування операцій, які були розпочаті під час перебування платника на фіксованому податку та які завершуються на загальній системі оподаткування, законодавчо не врегульовані жодною нормою ПКУ.
   
   Згідно з п. 137.1 ПКУ дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар. Тобто якщо право власності на товар переходить покупцеві за датою його відвантаження, то подія, за якою повинен визнаватися дохід, відбулась під час перебування платника на фіксованому податку. Отже, за балансуючою операцію – отриманням оплати, на нашу думку, колишній платник ФСП не повинен відображати доходи. На жаль, позиція податкового органу з цього приводу офіційно не висвітлювалась, тому рекомендуємо звернутися за індивідуальним податковим роз’ясненням.
   
   Стосовно відображення в обліку платника податку на прибуток операцій по списанню безнадійної дебіторської заборгованості.
   
   Відповідно до пп. «г» пп. 138.10.6 ПКУ до інших витрат звичайної діяльності відносяться зокрема витрати на створення резерву сумнівної заборгованості – вони визнаються витратами з метою оподаткування в сумі безнадійної дебіторської заборгованості з урахуванням пп. 14.1.11 ПКУ. Тобто списати на витрати можливо безнадійну дебіторську заборгованість за наявності декількох умов.
   
   По перше, під цю заборгованість необхідно створити резерв сумнівної заборгованості. Жодна норма ПКУ не містить правил створення резервів сумнівної заборгованості, тому відповідно до пп. 14.1.84 ПКУ необхідно звернутися до П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», п. 8 якого визначає метод, за яким обраховується резерв (цей метод підприємство повинно зазначити в наказі про облікову політику). У п. 7 П(С)БО 10 зазначено, що резерви створюються тільки відносно заборгованості, яка є фінансовим активом. Заборгованість за відвантажені товари є фінансовим активом, тому відносно неї можливо створити резерв. Якщо, нехтуючи правилами бухгалтерського обліку, під цю заборгованість підприємство не створювало своєчасно резерву сумнівної заборгованості, то воно може скористатися нормами П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах» і створити такий резерв за рахунок дебету 44 рахунку.
   
   По друге, заборгованість, яка буде списуватися за рахунок резерву, повинна відповідати ознакам, вказаним у пп. 14.1.11 ПКУ, серед яких, зокрема є така ознака, як заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
   
   Податкові зобов’язання з ПДВ, які підприємство відобразило при відвантаженні товару, при списанні безнадійної заборгованості коригуванню не підлягають згідно з вимогами ст. 192 ПКУ. На нашу думку, при відображенні витрат, пов’язаних зі списанням безнадійної заборгованості, до складу витрат повинна включатися вся сума, разом з ПДВ.
   
   В декларації з податку на прибуток, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 28.09.2011 р. № 1213, суми списаної безнадійної заборгованості відображаються у додатку ІВ в рядку 06.4.4.
   
   Вважаємо за необхідне звернути увагу ще на такий момент: жодна норма ПКУ не ставить можливість відображення у складі витрат списаної безнадійної заборгованості в залежність від того факту, чи були операції з реалізації товару, що під час виникнення такої заборгованості відображені у складі доходів. На нашу думку, підприємство, яке під час перебування на фіксованому податку, відвантажувало продукцію, не позбавлено права на відображення у складі витрат списаної безнадійної заборгованості за цю продукцію, якщо списання відбувається в період, коли таке підприємство перейшло на загальну систему оподаткування.
   
   
   Ганна Довбиш
   ТОВ АФ «Профі-Аудит»
   
   Дата підготовки 06.12.2012

По материалам ЛИГА:ЗАКОН
Теги
Отключить рекламу
Комментарии
Комментирование новости отключено
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться