Отключить рекламу

Подпишитесь!


20.12.12
1088 10 Печатать

Обязан ли частный предприниматель – плательщик единого налога, осуществляющий розничную торговлю непродовольственными товарами, устанавливать электронные платежные системы?

   Приватний підприємець – платник єдиного податку здійснює роздрібну торгівлю непродовольчими товарами. Чи зобов’язаний такий підприємець встановлювати електронні платіжні системи та в якій кількості? Що означає вираз «багатоемітентна платіжна система»? Чи передбачена відповідальність за недотримання законодавства про застосування електронних платіжних систем?
   
   Відповідно до п. 14.19 Закону України від 05.04.2001 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (у редакції, що діє з 18.10.2012 р.) суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечувати можливість здійснення держателями електронних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів не менше трьох платіжних систем, однією з яких є багатоемітентна платіжна система, платіжною організацією якої є резидент України.
   
   Вимоги до суб'єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги) визначає Кабінет Міністрів України.
   
   З 18.10.2012 р. ч. 2 ст. 17 Закону України від 12.05.91 р. № 1023-XII «Про захист прав споживачів» введено заборону у будь-який спосіб обмежувати споживача у використанні ним електронних платіжних засобів, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов'язаний приймати їх до сплати. Відповідальність за порушення цієї норми встановлено у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 12 ч. 1 ст. 23 цього Закону).
   
   Постановою КМУ від 29.09.2010 р. № 878 «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» на виконання норм Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» встановлено, що суб'єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які відповідно до закону використовують реєстратори розрахункових операцій, повинні здійснювати приймання спеціальних платіжних засобів під час розрахунків за продані товари, надані послуги (з урахуванням деяких винятків).
   
   У зв’язку із змінами, що відбулися з 18.10.2012 р. у законодавстві у цій сфері, до вищеназваної постанови КМУ також можуть бути внесені деякі корективи.
   
   Однак на даний час чинними законодавчими нормами не передбачено застосування суб’єктами господарювання – платниками єдиного податку реєстраторів розрахункових операцій та, відповідно, платіжних терміналів.
   
   Так, п. 296.10 ПКУ визначено, що платники єдиного податку першої – третьої груп не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Аналогічна норма міститься у п. 6 ст. 9 Закону України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»: реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами – підприємцями, які сплачують єдиний податок. Норми цих законодавчих актів суперечать одна одній лише стосовно платників єдиного податку п’ятої групи. Поява цієї групи платників єдиного податку завдячує Закону України від 05.07.2012 р. № 5083-VI (діє з 12.08.2012 р.), тобто норми цього Закону прийняті Верховною Радою пізніше, ніж Закон № 265/95-ВР. Тож скоріш за все, здійснювати розрахунки без застосування РРО ця група платників не має права. Отже, і обов’язок встановлення платіжних пристроїв, зокрема, платіжних терміналів (а не платіжних систем, як зазначено у запитанні), на них таки поширюється.
   
   Загальні засади функціонування платіжних систем в Україні регулюються Законами України «Про Національний банк України», «Про банки і банківську діяльність», «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», «Про поштовий зв’язок», іншими законодавчими актами та нормативно-правовими документами Національного банку України.
   
   Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Національний банк України» НБУ створює, координує та контролює створення платіжних систем.
   
   Платіжна система – це платіжна організація, учасники платіжної системи та сукупність відносин, що виникають між ними при проведенні переказу коштів. Проведення переказу коштів є обов'язковою функцією, що має виконувати платіжна система.
   
   Національний банк України створив та забезпечує функціонування системи міжбанківських розрахунків – Система електронних платежів (СЕП) та системи роздрібних платежів – Національна система масових електронних платежів (НСМЕП).
   
   Порядок діяльності платіжної системи визначається її правилами, встановленими платіжною організацією відповідної платіжної системи. Правила внутрішньодержавної платіжної системи та міжнародної платіжної системи, платіжною організацією якої є резидент, мають бути узгоджені платіжною організацією цієї платіжної системи з Національним банком України.
   
   Національна система масових електронних платежів НСМЕП – внутрішньодержавна банківська багатоемітентна платіжна система масових платежів, в якій розрахунки за товари та послуги, одержання готівки та інші операції здійснюються з використанням спеціальних платіжних засобів за технологією, що розроблена Національним банком України.
   
   Як зазначено вище, суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечувати можливість здійснення держателями електронних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів не менше трьох платіжних систем, однією з яких є багатоемітентна платіжна система, платіжною організацією якої є резидент України.
   
   На цей час в Україні діють декілька платіжних систем, правила яких узгоджені Національним банком України. З переліком платіжних систем, що легально діють на території України, можна ознайомитись на сайті НБУ. Зокрема, платіжні системи, створені банками (платіжними організаціями):
   
   ВАТ «Банк «Фінанси та Кредит» – міжнародна платіжна система переказу коштів АВЕРС ВАТ «Банк «Фінанси та Кредит»;
   
   ВАТ КБ «Хрещатик» – внутрішньобанківська система переказу коштів «Гринвіч»;
   
   АБ «БРОКБІЗНЕСБАНК» – внутрішньобанківська система переказу коштів «ШВИДКІ ГРОШІ»;
   
   АКБ «Укрсоцбанк» – внутрішньодержавна система переказу коштів «СОФТ», та інші.
   
   Платіжні системи, які створені небанківськими установами (платіжними організаціями):
   
   ТОВ «Українська платіжна система» – внутрішньодержавна система переказу коштів «Фінансовий світ»;
   
   УДППЗ «Укрпошта» – внутрішньодержавна система переказу коштів «Поштовий переказ», та інші.
   
   З огляду на вищезазначене, суб’єкту господарювання, який зобов’язаний здійснювати розрахунки із застосуванням платіжних пристроїв, має використовувати в роботі такі платіжні пристрої, які б забезпечили переказ коштів мінімум трьома платіжними системами, одна з яких – багатоемітентна платіжна система (НСМЕП).
   
   
   Ольга Пономаренко
   ТОВ АФ «Профі-Аудит»
   
   Дата підготовки 06.12.2012

По материалам ЛИГА:ЗАКОН
Теги
Отключить рекламу
Комментарии
  • Единщик
20.12.12 23:53

Поясните ,если мы на едином налоге 2 группа, занимаемся продажей теплооборудования (импорного производства),нужно ли нам ставить кассовый аппарат,про терминалы понятно ,ставить надо.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Радуга
21.12.12 00:17

2) друга група – фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1 000 000 гривень. Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (гр. 70.31 КВЕД ДК 009:2005). Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для третьої групи; Вы точно уверены что относитесь к 2 группе?

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • ОЛЬГА
21.12.12 01:06

если у вас нет рро и вы на едином налоге платежные терминалы ставить не нужно

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • ОЛЬГА
21.12.12 01:08

Напомним, что в соответствии с постановлением КМУ от 29.09.2010 г. № 878 не обязаны принимать специальные платежные средства, в частности, субъекты хозяйствования: – не применяющие регистраторы расчетных операций; – осуществляющие деятельность в населенных пунктах с численностью населения менее 25 000 человек; – предприятия торговли с торговой площадью до 20 м2 (кроме АЗС).

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Радуга
21.12.12 01:45

все верно, с Ольгой согласна. Вопрос оплаты на Ваше усмотрение. Если ваше оборудование "приличной" стоимости, и в вам пришли с карточкой для оплаты, и вам нужен этот клиент, терминал лучше поставить, деньги зачислят прямо на счет в банке. Не зависимо от наличия РРО. А вот с группой определиться нужно

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Мега
21.12.12 02:10

А что у Единщика с группой не так ? он продает товары населению -2 группа

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Игорь
21.12.12 04:54

Единщик 2й группы занимается продажей кому угодно, а не только населению.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • епрст
21.12.12 05:34

единщик второй группы занимается продажей и предоставлением услуг населению и единщикам (юр и физ лицам)!

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • ФУ
21.12.12 06:21

единщик второй группы продавать товары может всем, а не только населению и единщикам

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Ирина
21.12.12 10:44

У Единщика все ОТЛИЧНО с ГРУППОЙ. Единщики ВТОРОЙ ГРУППЫ могут ПРОДАВАТЬ ТОВАРЫ ВСЕМ КОНТРАГЕНТАМ НЕЗАВИСИМО ОТ ФОРМЫ СОБСТВЕННОСТИ И СИСТЕМЫ НАЛОГООБЛОЖЕНИЯ!!! А вот услуги оказывать только ВСЕМ ЕДИНЩИКАМ....(но только те, которые не запрещены единщикам)....Присоединяюсь к мнению ФУ, Игоря, Мега... Радуга ВЫ, наверное, что-то перепутали или с кем-то.... :)

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
Комментирование новости отключено
Контекстная реклама
Отключить рекламу
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться