Отключить рекламу

Подпишитесь!


02.01.13
1565 1 Печатать

Облагается ли НДФЛ предоставление нецелевой материальной помощи благотворительной организацией?

   Чи обкладається ПДФО надання нецільової матеріальної допомоги благодійною організацією?
   
   Відповідно до Закону України від 16.09.97 р. № 531/97-ВР «Про благодійництво та благодійні організації» (далі – Закон про благодійництво) благодійна організація – це недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб, які передбачені цим Законом.
   
   У свою чергу, відповідно до пп. 14.1.121 ПКУ організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності, називаються неприбутковими організаціями.
   
   Тобто благодійники і є неприбутковими організаціями для цілей оподаткування.
   
   Порядок оподаткування ПДФО отриманої фізичними особами благодійної допомоги регулюється п. 170.7 ПКУ. Податковим агентом щодо ПДФО в даному випадку виступає благодійна організація.
   
   З’ясуємо, яку ж допомогу для цілей ПДФО можна вважати нецільовою. Так, пп. 170.7.1 ПКУ визначено, що благодійна допомога, яка надається під визначені умови та напрями її витрачання є цільовою допомогою, а допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів, є нецільовою.
   
   Оподаткування ПДФО нецільової матеріальної допомоги, яка видана фізичній особі, регулюється пп. 170.7.3 ПКУ.
   
   ПКУ передбачено, що до оподатковуваного доходу не включається сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами на користь платника податку протягом звітного податкового року. При цьому сукупно за рік сума такої неоподатковуваної допомоги не повинна перевищувати розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. На 2012 рік сума нецільової благодійної допомоги, яка не підлягає оподаткуванню ПДФО, не повинна перевищувати 1 500,00 грн. (1073 х 1,4 = 1502,20 » 1500,00 грн.).
   
   Коли така нецільова благодійна допомога перевищує зазначені суми, вона підлягає оподаткуванню на загальних підставах, за ставкою 15 %, а в разі перевищення суми допомоги 10 розмірів МЗП, встановленої на 1 січня року (на 2012 рік – 10 730,00 грн.), за ставкою 17 % до суми перевищення.
   
   При цьому ПКУ передбачено, що благодійник – юридична особа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «169».
   
   Крім того, платник податку, який отримав таку допомогу, зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір, тобто більше 1 500,00 грн. в 2012 році.
   
   Отже, якщо благодійна організація надає разову матеріальну допомогу фізичній особі (не працівникові) відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ в межах 1 500 грн., то така допомога не підлягає оподаткуванню ПДФО.
   
   Ніби все зрозуміло та просто. Однак це лише на перший погляд.
   
   Річ у тім, що благодійна організація за своїм статусом покликана здійснювати благодійну діяльність, тому отримані кошти та майно не можуть бути витрачені на цілі, не передбачені статутом. Їх може бути використано тільки на благодійництво та забезпечення господарської діяльності. Перелік видів благодійної допомоги, яка може надаватися набувачам, передбачені ст. 16 Закону про благодійництво, зокрема:
   
   • одноразова фінансова, матеріальна та інша допомога;
   
   • систематична фінансова, матеріальна та інша допомога;
   
   • фінансування конкретних цільових програм;
   
   • допомога на основі договорів (контрактів) про благодійну діяльність;
   
   • дарування або дозвіл на безоплатне (пільгове) використання об'єктів власності;
   
   • дозвіл на використання своєї назви, емблеми, символів;
   
   • надання безпосередньо допомоги особистою працею, послугами чи передача результатів особистої творчої діяльності;
   
   • прийняття на себе витрат з безоплатного, повного або часткового утримання об'єктів благодійництва;
   
   • інші заходи, не заборонені законом.
   
   Тобто, іншими словами, для благодійної організації нецільова матеріальна допомога, видана фізичній особі, певною мірою залишається цільовою.
   
   Крім цього, п. 157.14 ПКУ передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування державної фінансової політики, встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій, а центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, вирішує питання про виключення організацій із Реєстру неприбуткових організацій та установ і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень ПКУ та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. До порушень, серед іншого, належить використання звільнених від оподаткування коштів на цілі, не передбачені статутом, зокрема, для провадження господарської діяльності. Кошти та майно, використані не за цільовим призначенням, вважаються доходом і підлягають оподаткуванню за ставкою:
   
   • з 1 квітня 2011 року по 31 грудня 2011 року включно – 23 відсотки;
   
   • з 1 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року включно – 21 відсоток;
   
   • з 1 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року включно – 19 відсотків.
   
   Тобто, якщо благодійна організація не матиме можливості довести використання звільнених від оподаткування коштів на цілі, передбачені статутом, то ця сума підлягатиме оподаткуванню податком на прибуток на загальних підставах.
   
   Тому, аби уникнути такої ситуації, в разі надання нецільової допомоги в заяві бажано вказувати її напрям та цілі, принаймні в загальному формулюванні. Щодо отримання від фізичної особи відповідних підтверджуючих документів про витрачання даних коштів, то для цілей ПДФО цього робити не обов’язково, проте для уникнення оподаткування податком на прибуток вони зайвими не будуть.
   
   Отже, якщо благодійна організація надає разову матеріальну допомогу фізичній особі не більше ніж 1 500,00 грн. (у 2012 році), то така допомога не підлягає оподаткуванню ПДФО.
   
   Проте слід пам’ятати, що оскільки благодійна організація може використовувати кошти, звільнені від оподаткування, лише на цілі, передбачені статутом, то в заяві на надання такої допомоги бажано вказувати її напрям та цілі використання або принаймні причину необхідності в такій допомозі.

   
   
   Станіслав Лаврінчук
   аудитор АФ «Є.С.Аудит»
   
   Дата підготовки 19.12.2012

По материалам ЛИГА:ЗАКОН
Теги
Отключить рекламу
Комментарии
  • Ратьяна
03.01.13 01:54

Очень интересное последнее предложение.1) А что в Уставе благотворительной организации не прописано - оказание благотворительное помощи населению и. т.п. и 2) если это "нецелевая" благотворительная помощь, то с каких....... в заявлении указывать её направления и цели использования ?

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
Комментирование новости отключено
Контекстная реклама
Отключить рекламу
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться