Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


25.12.15
1662 16 Печатать

Регистрация бизнеса по-новому

   Наприкінці листопада 2015 р., Верховна Рада прийняла новий закон про державну реєстрацію фізичних та юридичних осіб, тим самим кардинально змінивши правила реєстрації бізнесу в Україні. Нові правила реєстрації бізнесу будуть діяти вже з нового року. Від себе можу сказати, що я далеко не прихильник «реформаторських» ідей нинішньої виконавчої та законодавчої влади, проте в даному випадку слід віддати належне законодавцям. Адже вони непогано потрудились та включили в новий закон «нюанси», які раніше були відсутні в законодавстві, але на практиці дуже часто виникали, а також ініціативи самих підприємців, які давно назріли.
   
   Отож, розберемо по порядку нові у правила реєстрації бізнесу та з'ясуємо, які революційні покращення підготовлено законодавцями.
   
   Першим революційним покращенням є надання повноважень з реєстрації бізнесу нотаріусам. Це означає, що з нового року особа, яка має намір вести підприємницьку діяльність в Україні та зареєструватися як ФОП (фізична особа-підприємець), або зареєструвати ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю), може прийти до звичайного нотаріуса та провести дану реєстраційну дію. Нині чиновники звітують, що по всій території України реєструвати бізнес зможуть понад 7 тисяч нотаріусів (саме такій кількості ніби то надали доступ до реєстру). Що правда, особисто мені знайомі нотаріуси поки що говорять, що Мінюст не надав їм доступу до ЄДР, відповідно і реєстраційних дій вони здійснювати не можуть. Почекаємо ще трохи часу та будемо сподіватись, що найближчим часом нотаріуси все ж почнуть виконувати функцію державних реєстраторів. Від себе додам, що надання нотаріусам повноважень державних реєстраторів безумовно є великим прогресом, адже майбутні підприємці уникатимуть контакту з чиновниками, які часто є м’яко кажучи неврівноваженими, а також підприємці зможуть уникнути безкінечних черг, які є природньою атмосферою в реєстраційних службах.
   
   Другим революційним покращенням є переведення державних реєстраторів під керівництво органів місцевого самоврядування. Зроблено це законодавцями для того, щоб позбавити реєстраційну службу принципів централізації та монополії, які мали місце.
   
   Підпорядкувавши реєстраційну службу органам місцевого самоврядування законодавець частково подумав про надання послуг з реєстрації бізнесу у селах та невеликих містах. Чому частково? Тому що місцеві ради мають право, але не обов'язок перебирати на себе функції державних реєстраторів. Можливо це пов'язано з тим, що на місцях ще немає достатньої матеріальної бази та відповідних кваліфікованих спеціалістів.
   
   Отож, як передача реєстраційних функцій на місця відобразиться на практиці, звісно ж покаже час.
   
   Третім революційним покращенням є введення нового суб'єкту державної реєстрації підприємців. Крім нотаріусів та місцевих органів реєструватимуть бізнес і акредитовані суб'єкти. Мова йде про про державні чи комунальні підприємства, які виконуватимуть функції державних реєстраторів частково (фронт-офіс) або ж повноцінно.
   
   Четвертим революційним покращенням є втілення на практиці принципу екстериторіальності при реєстрації фоп, тов та ін. Це означає, що майбутній підприємець може звернутись до будь-якого державного реєстратора або нотаріуса, незалежно від свого місця реєстрації або майбутнього місцезнаходження юридичної особи. Декілька місяців тому Мін’юст вже здійснював такий принцип у 8 областях в тестовому режимі. Якщо вірити даним Мін’юсту в такий спосіб протягом тестового режиму було здійснено близько 7 тисяч реєстраційних дій.
   
   П'ятим революційним покращенням є започаткування процедури реєстрації бізнесу он-лайн. Мін’юст вже навіть запустив сайт де можна подати документи на реєстрацію (фоп, тов) в он-лайн режимі. Як це працює на практиці, і чи взагалі працює, поки що не відомо широкому загалу.
   
   Звичайно започатковувати європейські правила реєстрації підприємців в Україні конче необхідно, проте з практики можна припустити, що все-таки зареєструвати ФОП або ТОВ через сайт Мін’юст можна буде ще не найближчим часом. Якоюсь аж занадто утопічною, як для українських реалій є така ідея.
   
   Шостим революційним покращенням є скасування обов'язкової подачі форми 6 (підтвердження відомостей про юридичну особу). Як відомо, раніше підприємства змушені були щороку надавати державному реєстратору форму 6, яка майже нічого не означала, особливо для податківців, які у свою чергу буквально змушували підприємства подавати цю форму в реєстраційні служби. Практично це була проста процедура, проте людям доводилось втрачати багато свого часу у великих чергах.
   
   Отже, підводячи підсумки з аналізу нового закону про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців можна сказати, що з 1.01.2016 р. зареєструватись фізичною особою підприємцем, чи то вести свою господарську діяльність у вигляді створення юридичної особи стане однозначно простіше. Новим законом передбачається, що перехідний період із старої системи на нову триватиме до 30.04.2016 р. На щастя наші законодавці дещо усвідомлюють, що нам все-таки пора відходити від «совєтських» традицій.
   
   
Александр Гарбар, практикуючий юрист
По материалам Лига:Блоги
Рубрика:

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Київ саша
26.12.15 03:36

Поганий юрист, який не знає,що первинна електронна реєстрація працює два роки

Ответить
  • Юра Г.
26.12.15 06:44

Дуже поганий юрист

Ответить
  • Лера
26.12.15 07:00

Все на регистрацию ,а закрытие? Тысячи ФОП ждут годами!

Ответить
  • Лена
26.12.15 08:44

... но услуги нотариуса стоят дорого и "акредитовані суб'єкти" тоже будут брать не меньше, поєтому останется вариант : "держреєстратор під керівництво органів місцевого самоврядування". Фактически то же, что и было до создания Регистрационной службы...

Ответить
  • Фанаты Азарова)
26.12.15 09:09

и про "совэтськи" традицийи приплели..а как жэж?! ..ТЬФФУ!

Ответить
  • Угу
26.12.15 09:30

// Поганий юрист, який не знає,що первинна електронна реєстрація працює два роки Електронна реєстрація працює тільки на словах!!! Для того щоб зареєструватися необхідно танцювати з бубном, це я як айтішник говорю. І без спеціальних знань і звернень в службу підтримки ви не зареєструєтесь. А для того щоб стати на єдиний податок, необхідно підписати заяву на папері, відсканувати і відправити їм.

Ответить
  • Санек
26.12.15 13:51

И в каждом пункте есть НО.те.полная неопределенность.а может оставить по-советски-все привыкли и все ясно(а для серьезного юриста-это главное.не так ли?)

Ответить
  • ИРИНА
26.12.15 13:57

Ничего хорошего. Державна регистрация проводилась бесплатно, а нотариусы и другие будут брать за это деньги. Услуги нотариусов, как известно, очень дорогие. Кроме того, Государственный регистратор не только имел возможность входить в Государственный реестр, но и хорошо знал Закон Украины о государственной регистрации юр. и физ лиц, а это довольно непростой документ, который тянет за собой знания и других законов. Нотариусы сейчас такого нарегистрируют, что мало не покажется. Кстати обещали, что ФОПы , которые регистрируются по месту прописки ( проживания) смогут регистрироваться в любом городе, где они реально работают, веде гос реестр один и в него можно зайти из любого города, ведь електронные ключи для сдачи отчетности можно регистрировать в любом городе не зависимо от прописки.

Ответить
  • ++
26.12.15 16:48

Все положительное перечеркивается одним гнусным моментом: за каждое изменение сведений о юр. лице - плати 450 гривен. Вот это и есть бандитизм. Горите в аду, мерзкие "реформаторы"!(((((((((((((((

Ответить
  • Олик
26.12.15 20:04

Для Київ саша Для Юра Г. Все правильно сказано. О том что Минюст сайт запустил юрист сказал, но регистрация не работает. Проверено на себе.

Ответить
  • злой главбух
26.12.15 21:52

хай їм" ГРЕЦЬ"

Ответить
  • Влад
26.12.15 21:58

Регистрация работает на регпортале. Действительно кое какие моменты неявные есть. Особенно для того чтобы туда подключится первый раз. Но потом можно подать документы и в течение двух суток новый фоп будет зареген везде где нужно. Сканировать заявления действительно нужно. Но этот атавизм бумажного документооборота думаю продержится не долго.

Ответить
  • Елена
27.12.15 19:45

У державних нотаріусів черга як в мавзолей, я думаю це не на краще. ФОПи по моєму бистро реєструвалися,

Ответить
  • МОРСЕЛЬ
28.12.15 13:42

А ЯК ЗАКРИТИ ? ПРИДУМАЛИ ?? ЦЕ СТІЛЬКИ ВОЛОКИТИ,,,,

Ответить
  • Вредный бух
29.12.15 11:28

И что никого не смущает "шосте революційне покращення"? Мне, например, не понятно как теперь доказать ДФСникам, что ты находишься на месте регистрации, если эти великие работнички вдруг решили тебя не найти? Раньше: форма 6 и ты восстановлен (хотя все это и абсурдно до ужаса), НДС спасен. А теперь этот механизм не прописан, к сожалению. Что кто думает по этому поводу?!

Ответить
  • Ло
30.12.15 13:32

Саша, котік, удалітварітєльная статейка, але до чого тут "совєтські традиції"

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям