Отключить рекламу

Подпишитесь!


20.08.13
1873 6 Печатать

Предприятие занимается международной перевозкой груза и пользуется нулевой ставкой по НДС. Нужно ли подавать Отчет о налоговых льготах? Как рассчитать сумму налоговой льготы?

   Підприємство займається міжнародним перевезенням вантажу та користується нульовою ставкою з ПДВ. Чи потрібно подавати Звіт про податкові пільги? Як розрахувати суму податкової пільги?
   

   
   Згідно з п. 2 Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1233, суб’єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає Звіт про суми податкових пільг (далі – Звіт).
   
   Суми податкових пільг з податку на додану вартість розраховуються залежно від особливостей оподаткування. Згідно з п. 2 підрозд. 2 розд. II Порядку визначення сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг за операціями, які здійснюються на митній території України, затвердженого наказом ДПАУ від 29.03.2011 р. № 167 (далі - Порядок № 167), не внесені платниками до державного бюджету суми податку на додану вартість через застосування нульової ставки розраховуються шляхом визначення суми податку на додану вартість за встановленою основною ставкою податку від обсягів операцій з експорту товарів (супутніх послуг) та/або операцій з постачання товарів (послуг) на митній території України, оподатковуваних за нульовою ставкою, зменшених на обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях з експорту товарів (супутніх послуг) та/або в операціях з постачання товарів (послуг) на митній території України, які оподатковуються за нульовою ставкою. Алгоритм такого розрахунку визначено п. 3 підрозд. 2 розд. II Порядку № 167.
   
   Здавалося б, все так просто та зрозуміло, але давайте розглянемо уважніше та візьмемо ситуацію з життя, адже на практиці все зазвичай складніше.
   
   Приклад. Підприємство здійснює міжнародне перевезення вантажу вартістю 8 тис. грн. Відвантаживши товар, при поверненні назад, все там же, за кордоном, підприємство придбаває товар на суму 50 тис. грн., який везе до України. На митниці сплачує податок на додану вартість – 20 % від вартості придбаного інвентарю. По закінченню кварталу ми маємо такі суми в податковій декларації:
   
Код рядка І. Податкові зобов’язання Обсяг постачання (без податку на додану вартість) Сума податку на додану вартість
2.2 Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою 8.000,00 0
   
Код рядка ІІ. Податковий кредит Обсяг постачання (без податку на додану вартість) Сума податку на додану вартість
13.1 Обсяг придбання товару, податок на додану вартість по якому сплачений митним органам 50.000,00 10.000,00
   
   Згідно з пп. 3 підрозд. 2 розд. II Положення № 167 розрахунок не внесених до державного бюджету сум ПДВ через застосування нульової ставки здійснюється за алгоритмом:
   
   СП = (V пост. нульов. – V прид.) х розмір ставки податку,
   
   де:
   
   СП - сума пільг;
   
   V пост. нульов. – обсяги операцій з експорту товарів (супутніх послуг) та/або операцій з постачання товарів (послуг) на митній території України, оподатковуваних за нульовою ставкою, - з розділу I «Податкові зобов’язання» податкової декларації з податку на додану вартість;
   
   V прид. – обсяги операцій з придбання товарів (послуг), які використані в операціях з експорту товарів (супутніх послуг) та/або в операціях з постачання товарів (послуг) на митній території України, які оподатковуються за нульовою ставкою.
   
   Звернемо увагу, що суми придбання та реалізації потрібно брати лише ті, які оподатковуються за нульовою ставкою! А отже, суму товару, який ми придбали за кордоном та за який сплатили ПДВ на митниці, в розрахунок ми не включаємо.
   
   Тому сума податкової пільги становить:
   
   СП = (8.000 – 0) х 20% = 1.600,00 грн.
   
   
   
   У випадку коли в рядку 10.1 «підлягають оподаткуванню за основною та нульовою ставкою» декларації з ПДВ обсяг придбання оподатковується двома ставками, відповідно до алгоритму розрахунку, визначеного п. 3 підрозд. 2 розд. II Порядку № 167, потрібно виділити лише ту суму, яка оподатковується за нульовою ставкою.
   
   Звернемося знову ж таки до нашого прикладу, але окрім даних, які подані вище, додамо, що підприємство, в цьому ж місяці надало резиденту послугу з експедирування на суму 12400 грн. Для виконання своїх зобов’язань за договором транспортного експедирування підприємством було укладено договір з третьою особою щодо перевезення вантажів. Послуга міжнародного перевезення вартує 10000,00 грн. (ПДВ – 0 % відповідно до пп. 195.1.3 ст. 195 ПКУ), виручка експедитора – 2400,00 грн. (з них ПДВ 20 % - 400.00 грн).
   
   Декларація нашого підприємства доповниться ще одним рядком:
   
Код рядка ІІ. Податковий кредит Обсяг постачання (без податку на додану вартість) Сума податку на додану вартість
10.1 підлягають оподаткуванню за основною та нульовою ставкою 12.000,00 400,00
   
   Нагадаємо, що для розрахунку податкової пільги нам потрібно взяти лише суму, яка оподатковується за нульовою ставкою, а отже – 10000,00 грн. У такому випадку податкова пільга буде дорівнювати:
   
   СП = (8.000,00 – 10.000,00) х 20% = (- 400,00) грн.
   
   Розглянемо ще один випадок: виникнення від’ємного значення.
   
   У своїй відповіді на цю тему із Єдиної база податкових знань від 19.11.2012 р. Державна податкова служба України керується п. 150.1 ст. 150 ПКУ. Проте в цьому пункті мова йде про податок на прибуток та про порядок урахування від’ємного значення об’єкта оподаткування при розрахунку податкової декларації, що зовсім не підходить нашій ситуації, оскільки Звіт про податкові пільги не є податковою декларацією в розумінні п. 46.1 ст. 46 ПКУ та й мова в цьому випадку йде про ПДВ.
   
   У такому випадку звернемося до Порядку № 167, який має назву «Порядок визначення сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отримання податкових пільг», в якому чітко прослідковується економічна суть даного розрахунку – визначення сум податків, які ми не доплатили до відповідних бюджетів, в результаті застосування тієї чи іншої пільги. Тобто можна сказати, що це та сума, яку отримав би бюджет при застосуванні нами основної ставки, в нашому випадку – 20 %, а не 0 %.
   
   Виходячи з вищевказаного, лише позитивне значення розрахунку можна вважати «не сплаченою суб’єктом господарювання сумою податку до бюджету». А отже, в разі виникнення від’ємного значення в Звіті, логічно в графі «Усього» вказати «0». Тобто застосування пільги в даному періоді не призвело до виникнення таких умовно несплачених податків.
   
   Оскільки Звіт складається наростаючим підсумком за 3, 6, 9 та 12 місяців, то сума від’ємного значення, яка виникла в кінці кварталу, враховується при розрахунку наступного податкового періоду. Проте на наступний рік від’ємний результат, який виник в 4 кварталі поточного року, не переноситься, адже 1 квартал нового року буде початковим періодом формування Звіту.
   
   Таким чином, суб’єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає Звіт про суми податкових пільг. Але при цьому потрібно бути досить уважним для уникнення непорозумінь з органами податкової служби.
   
   
   
   Богдана Максюта
    бухгалтер-експерт, АФ «Є.С.Аудит»
   
   Дата підготовки 06.08.2013

По материалам ЛИГА:ЗАКОН
Теги
Отключить рекламу
Комментарии
  • Татьяна
21.08.13 09:53

"підприємство, в цьому ж місяці надало резиденту послугу з експедирування на суму 12400 грн." , значит при эскпедировании сумма продажи 10000 попадет в стр.2.2, 2000- стр. 1, гр.А, 400- стр.1, гр.Б, а в стр. 10.1 попадет не 12000 и 400, а суммы покупки у перевозчика по данной поездке, да и не сдадите вы такую декларацию , т.к. 12000*20% не равно 400 , нужно входящую нулевую заносить в стр. 11.1, неточности в статье

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Елена
22.08.13 10:12

А мне не очень понятно почему, когда мы рассматривали первую услугу на 8000,00 грн, мы при расчете льготы отнимали 0. Разве предприятие не осуществило никаких затрат для этой поездки, например топливо, как минимум? И тогда расчет льготы будет с учетом затрат для этой льготной операции?

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
  • Віруня
22.08.13 10:58

Стосовно послуг з експедирування, вони на відміну від міжнародних перевезень не мають жодних пільг в оподаткуванні. Тому я не розумію, як можна рахувати від"ємну пільгу.

Ответить
    Оценить
  • 0
  • 0
Комментирование новости отключено
Контекстная реклама
Отключить рекламу
Календарь бухгалтера
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Приложение
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться